Državni univerzitet u Novom Pazaru spada među najmlađe visokoobrazovne ustanove u Srbiji. Osnovan je Odlukom Vlade Republike Srbije, 26. oktobra 2006. godine. Za vršioca dužnosti rektora imenovan je prof. dr Ćemal Dolićanin. Imenovan je i Privremeni savet u sastavu: prof. dr Božidar Stanić, (Univerzitet u Beogradu), prof. dr Miladin Kostić (Univerzitet u Prištini), prof. dr Stevan Šogorov (Univerzitet u Novom Sadu), prof. dr Igor Milovanović (Univerzitet u Nišu), prof. dr Vuk Milatović (Univerzitet u Beogradu).
Ovakav potez Vlade imao je cilj da doprinese ravnomernijem i bržem regionalnom razvoju Republike Srbije u celini, da poboljša obrazovnu strukturu mladih, kao i da pomogne u rešavanju nagomilanih problema, koji koče razvoj ovog regiona. U sklopu Univerziteta tada su počela da rade tri fakulteta: Filozofski, Pravno-ekonomski i Tehničko-tehnološki.
Ubrzo, Državni univerzitet u Novom Pazaru je prešao na departmanski model i umesto fakulteta ima departmane.To praktično znači da univerzitet ima svojstvo pravnog lica, a ne i fakulteti (departmani) u njegovom sastavu: za pravne, ekonomske, filozofske, filološke, prirodno- matematičke, biomedicinske, tehničko-tehnološke i multidisciplinarne nauke. Integrisana organizaciona struktura omogućila je brz razvoj ove institucije.
Na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru školuju se pravnici, ekonomisti, psiholozi, vaspitači u predškolskim ustanovama, profesori matematike, informatike, engleskog i srpskog jezika, kao i fizičkog vaspitanja, zatim inženjeri arhitekture, građevinarstva, elektrotehnike i računarstva, agronomije, prehrambene tehnologije, diplomirani biolozi, hemičari, fizioterapeuti i strukovne
medicinske sestre.
Državni univerzitet u Novom Pazaru je među prvim državnim univerzitetima u Srbiji u aprilu 2008. godine akreditovan za izvođenje osnovnih, master i doktorskih akademskih studija.
Usledile su akreditacije 2013. i 2018. godine i nastava se izvodi na ukupno 50 studijskih programa.
Ova visokoškolska institucija sarađuje sa brojnim univerzitetima, institutima, visokim školama i drugim naučno-istraživačkim institucijama u zemlji i to u različitim oblastima, kao i sa univerzitetima u inostranstvu, počev od zemalja okruženja, pa do Austrije, Slovačke, Italije, Francuske, Turske, Belorusije, Rusije.
Državni univrzitet ima dve zgrade, sa 16.000 m 2, savremeno opremljene učionice i kabinete i 17 laboratorija sa modernom opremom, biblioteku sa čitaonicom i sportsku salu. Najveći broj studenata, školuje se o trošku budžeta Republike Srbije, dok je školarina za samofinansirajuće studente, najniža u zemlji. Univerzitet u najvećoj meri ostvaruje postavljene ciljeve, posebno u pogledu doprinosa razvoju ovog dela Srbije jer je kvalitetno obrazovanje dostupno mladim ljudima, a njihovo znanje je preduslov razvoja.
Državni univerzitet je osnovan uz veliku i nesebičnu podršku ostalih džavnih univerziteta u Srbiji, posebno u kadrovskom pogledu, a jedan od prioritetnih zadataka je stvaranje sopstvenog kadra iz svojih redova, odabirom najboljih studenata za saradnike i asistente.
U sastavu Univerziteta nalaze se departmani za:
Studije koje se izvode na Univerzitetu obuhvataju:
Osnovne akademske studije (OAS)
Osnovne strukovne studije (OSS)
Integrisane akademske studije (IAS)
Master akademske studije (MAS)
Doktorske akademske studije (DAS)
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo