Saveti studenata Ekonomski fakultet - Beograd
Iskustva je obično davao veći broj prošlogodišnjih brucoša, tako da su njihovi saveti navedeni pod tačkicama, ispod svakog pitanja. Većinom iskustva prikazuju subjektivna mišljenja i procene prošlogodišnjih brucoša i Infostud ne može da garantuje za njihovu tačnost.
- u pocetku sam iščitavala, onda sam učila po poglavljima, uvod mi nije bio težak ali pojedina poglavlja su bila teška za pamćenje...
- Važno je da na vreme odluče šta će upisati, najkasnije do Nove godine i da onda odluče koji će predmet da spremaju za prijemni...U martu bi bilo poželjno već da počnu sa pripremama ali ne intenzivno već polako, korak po korak i kada se zavrsi srednja škola onda da zagreju stolicu i rezultat je zagarantovan..Učenik treba da bude realan i da na osnovu uspeha iz škole upiše nešto što ce moći da završi
- Bilo je 24 pitanja koja su nosila 60 poena..Radila sam probni prijemni i bio je mnogo lakši ali sam lošije uradila probni..Prijemni je imao neka pitanja koja su bila teška,prvo sam radila na papiriću pa onda pola sata pre kraja sam zaokružila sta sam mislila da je tačno i imala sam 52.5 poena i na budžetu sam što je najvažnije
- Trajao je 2 sata i bilo je sasvim dovoljno.Predala sam pola sata pre kraja
- Atmosfera je kod mene bila napeta, nije mi bilo svejedno jer mi od toga zavisi budućnost. U početku sam čitala pitanja i mislila se u fazonu šta me snađe, ali kako se bližio kraj imala sam sve više znanja koje je dopiralo do mene
- Važno je samo da budu optimisti, da imaju samopouzdanje i rezultat ce doći sam.
- Ja sam završila ekomomsku školu, tako da mi je dosta toga bilo već poznato. Ali ipak sam bila na pripreme u januaru. NIje mi nešto mnogo pomoglo, ali nisam iz Beograda i iskoristila sam sve što je moglo za pripreme za prijemni. I od tad sam lagano čitala gradivo ali ne nešto preterano. Mesec i po dana pred prijemni sam počela da učim, ne nešto preterano, dok nedelju dana pred prijemni najviše sam vežbala testove. I super sam prošla.
- Ljudi, krenite na vreme, lagano čitajte, upoznajte se sa gradivom. Nemojte da čekate poslednju nedelju, već oko mesec dana pre prijemnog krenite. I sve će lagano proći. Vežbajte testove, jer preko njih ćete najbolje da učite. A i dosta pitanja sa testova su mi bila za prijemni, što naravno mnogo znači. Samo lagano i verujte u sebe!
- Bilo je 24 pitanja. Po meni, test je bio za nijansu teži od prethodnih ali opet nije nesto strašno. Probni iz poslovne ekonomije je bio lakši od pravog prijemnog.
- Bilo je i previše vremena. Samo polako i bez žurbe!
- Atmosfera je bila super, smejali su se ali sa druge strane bilo je naravno i umerenog straha i nervoze. Ali sve to brzo prođe.
- Učila svaki dan po par sati.
- Da izaberu predmet koji im najviše leži i koji mogu lako da spreme.
- Bilo je 22 teorijska pitanja i 3 zadatka. Test nije bio mnogo težak.
- Ispit je trajao dva sata i to je sasvim dovoljno vremena, ako ste učili.
- Atmosfera je kao na kontrolnom u školi, samo što nema prepisivanja
- Da ne budu veliki tremaroši i da se ne nerviraju mnogo, kao i da budu sigurni u sebe.
- Išla sam na pripremnu nastavu i posle svakog pročitanog poglavlja obnavlja sam lekciju i trudila sam se da učim sa razumevanjem.
- Prvi savet jeste da počnu sa učenjem što pre kako bi im se lepo sleglo gradivo. Da stalno obnavljaju gradivo i da obraćaju pažnju na neke naizgled nebitne rečenice ili pasuse. I naravno da uče sa razumevanjem.
- Polagala sam poslovnu ekonomiju koja je ove godine bila najteža. Mislim da je bilo 24 pitanja i ona su bila na zaokruživanje, osim dva ili tri pitanja gde je trebala da se dopuni rečenica. Test je bio lak za onog ko je učio, ako savladate obe knjige kako treba budžet je zagarantovan.
- Imali smo dva sata na raspolaganju što je sasvim dovoljno da se urade i lepo provere zadaci.
- Bilo je uglavnom opušteno. Polagala sam na Mašinskom i sedela sam pored 2 devojke koje su polagale isti predmet kao i ja, ali je između nas bilo jedno prazno mesto. Bilo je i prepisivanja, ali ja se ne bih igrala sa tim jer su profesori bili prilično rigorozi po tom pitanju.
- Poručila bih da krenu što pre jer ako perfektno nauče ono što se traži od njih, nemaju oko čega da se brinu. Znači u aprilu možete krenuti sa iščitavanjem obe knjige to je već pola urađenog posla. Nemojte da dozvolite sebi da ostavite lekcije za poslednju nedelju nikako. I samo bez treme i tenzije, vi to možete! :)
- Radio sam zadatke iz priručnika i slične zadatke iz zbirki zaataka od 1 do 4 godine gimnazije.
- Da svakodnevno rade po sat vremena jedno 3 meseca
- Bilo je 24 i bilo je teško al ako se spremaš nije strašno
- Traje 2 sata sasvim doviljno
- Atmosfera je odlična aistenti su sve lepo objasnili
- Da se opuste
- više od tri meseca
- Spremala sam matematiku i sociologiju. Što se tiče sociologije, najviše sam se koncentrisala na učenje same teorije iz knjige, a matematiku sam spremala vežbanjem odredjenih zadataka iz priručnika jer se uvek ponavljaju približno slični zadaci.
- Ukoliko se efikasno radi na tome i uvide šta im slabije ide da bi se koncentrisali da usavrše to, neće biti problema.
- Iz matematike je bilo 24 pitanja, gde se maksimalno moze dobiti 40 poena. Test iz matematike je bio dosta sličan testovima sa prethodnih prijemnih ispita, tako da svakako preporučujem priručnik za pripremu. Iz sociologije svakako priručnik dosta pomaže, ali je ove godine uvedeno dosta novih pitanja, tako da ne treba da vas ohrabri što se na većini prijemnih od prethodnih godina ponavljaju pitanja,jer ne znači da će uvek biti tako-iz ličnog iskustva,bilo je 14 pitanja koja su nosila 20 poena,ali nije bilo teško. Bilo je gradiva iz knjige i onaj ko je efikasno prelazio lekcije mogao je vrlo brzo da uradi.
- S obzirom da sam polagala dva predmeta,prijemni je trajao 150 minuta, dok je drugačija situacija za one koji polažu jedan ili tri predmeta,jer tada traje 120 minuta. Vremena je bilo i više nego dovoljno,svakako imate vremena i da se smirite i zaobidjete tremu ako je potebno.
- Prilično opuštena,ili sam je bar tako doživela. Svakako je bilo dosta nervoze dok slušamo profesore sta treba da radimo,šta ne treba, jer je postojao strah da nešto ne uradimo pogrešno. Profesori dosta utiču na to koliko će napeta atmosfera biti, tako da verujem da nije bilo neke tenzije.
- Iako sam za prijemni krenula da spremam u oktobru, ubedjena sam da je potrebno dosta manje vremena. Za predmete koje sam ja polagala, preporučila bih najmanje 3-4 meseca aktivne posvećenosti tim predmetima, posebno matematici. Slušajte samo pozitivne savete i nikako nemojte slušati glasine o fakultetu, najvažnije je da sami odlučite šta želite i šta volite i ako se time vodite neće biti problema! Srecno!
- više od tri meseca
- Za prijemni ispit sam se spremala potpuno sama, koristeći predviđenu literaturu. Koristila sam i zbirku za prijemni koju je izdao fakultet, ali, iskreno, nije mi bila od neke značajne pomoći.
- U toku školske godine samo iščitavajte literaturu za prijemni, ali kad počne raspust, potpuno se posvetite pripremama. Ja sam tim tempom uspela da upadnem na budžet.
- Bilo je tridesetak pitanja, ali sve je to bilo lako rešiti jer su odgovori ponudjeni i svako ko je upoznat koliko-toliko sa materijom uz malo logike moze da se snađe bez problema
- Ispit je valjda trajao dva sata ili manje, nisam sigurna jer sam ja test zavrsila pre prvih 20 minuta i otišla.
- Dežurni profesori su bili ljubazni i spremni da odgovore na naša pitanja, naravno, nevezana za sadržinu testova.
- Srećno! Ne odustajte!
- do mesec dana
Vesti o studiranju
-
Specijalizujte se za uspeh u IT industriji: Peti nivo obrazovanja na ITHS-u uz 57.02% popusta!
Ako želite da osnažite svoju karijeru i steknete konkurentsku prednost na tržištu rada, sada je pravo vreme! Peti nivo obrazovanja u Srednjoj školi za informacione tehnologije (ITHS) omogućava vam da…
16.01.2025 -
Otvorene prijave za program prekvalifikacije i dokvalifikacije za IT na ITS-u: Vaša šansa za bolju budućnost!
Prepoznajući izazove s kojima se mnogi suočavaju na tržištu rada, Comtrade Visoka škola za IT pokrenula je jedinstveni program prekvalifikacije pod nazivom "SkillShift: Odluči se za promenu – izaberi IT".…
16.01.2025 -
Zimska škola IT FEST JUNIOR 2025: Prva stanica ka svetu tehnologije
13.01.2025
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo