Studijski program - Elektroenergetika
Podaci o studijskom programu
Kategorije na sajtu: Elektrotehnika, Informacione tehnologije, Inženjerstvo, Tehnologija,
Vrste studija: Akademske
Vežbaj online: Pokreni vežbu
Gradovi: Niš
Master akademske studije po akreditaciji iz 2019. godine
Studijski program master akademskih studija Elektroenergetika ima sve potrebne elemente propisane Standardima za akreditaciju studijskih programa. Program pripada polju tehničko-tehnoloških nauka, oblast elektrotehničko i računarsko inženjerstvo i omogućava sticanje akademskog zvanja master inženjer elektrotehnike i računarstva.
Studijski program Elektroenergetika odlikuje se fleksibilnim kurikulumom koji predstavlja logičan nastavak studijskog programa osnovnih akademskih studija. Studentima, koji su na osnovnim akademskim studijama stekli inženjersko obrazovanje iz oblasti elektrotehničkog i računarskog inženjerstva, na master akademskim studijama se nudi dalje produbljivanje znanja iz elektroenergetike. Studenti tokom studija stiču jasno profilisane kompetencije koje ih čine relevantnim za tržište rada, kao i za nastavak školovanja na doktorskim studijama. Svršeni studenti ovog studijskog programa dobijaju diplomu master inženjer elektrotehnike i računarstva. Pored diplome, studenti dobijaju i dodatak diplomi gde se pored zvanja master inženjer elektrotehnike i računarstva naglašava i uža naučna oblast Elektroenergetika.
Uslov za upis na studijski program su završene osnovne akademske studije sa najmanje 240 ESPB bodova koje su na osnovnim studijama stekli iz oblasti elektrotehnike i računarstva.
Master akademske studije na studijskom programu Elektroenergetika traju godinu dana (dva semestra) i nose 60 ESPB bodova. Ukupan broj bodova potreban za sticanje akademskog naziva master inženjer elektrotehnike i računarstva (za elektroenergetiku) je 300 ESPB bodova.
Studenti u okviru studijskog programa imaju obavezne i izborne predmete. Nastavni plan je tako koncipiran da sadrži dva obavezna predmeta i pet izbornih pozicija. Predmete na izbornim pozicijama studenti biraju iz grupe predloženih predmeta saglasno svojim afinitetima. Pored toga, studenti imaju obaveznu ctručnu praksu i studijski istraživački rad, koji predstavlja uvod u izradu završnog Master rada.
Nastava se izvodi kroz predavanja, vežbe i druge oblike nastave (DON) saglasno planu i programu predmeta. Na predavanjima nastavnik izlaže predviđeno gradivo, uz korišćenje i savremenih didaktičko-metodičkih sredstava, dajući potrebna objašnjenja koja doprinose boljem razumevanju predmetne materije. Na vežbama, koje prate predavanja, rešavaju se konkretni zadaci i izlažu primeri koji dodatno ilustruju gradivo. Vežbe mogu da budu auditorne, računarske ili laboratorijske. U okviru drugih oblika nastave student se dodatno angažuje kroz izradu seminarskog rada ili projekta. Na ovom nivou studija nastavni proces se obavlja u manjim grupama gde je moguće posvetiti više pažnje svakom pojedincu.
Svaka aktivnost studenata tokom nastavnog procesa prati se i vrednuje prema pravilima koja su usvojena na nivou Fakulteta za svaki predmet i koja su unapred poznata studentima. Svaki predmet nosi određeni broj ESPB. Nakon završetka ispitnih obaveza student pristupa izradi Master rada koji nosi 15 ESPB. Celokupne studije se smatraju završenim kada student ispuni sve obaveze propisane studijskim programom i pri tome sakupi najmanje 60 ESPB.
Vesti o studiranju
-
Interesovanje za ITHS ne prestaje – polako se popunjava i drugo odeljenje za generaciju 2025/26!
Nakon što je jedno odeljenje za generaciju 2025/26. već popunjeno u prvih 15 dana predupisa, Srednja škola za informacione tehnologije – ITHS beleži izuzetno interesovanje za upis. Mesta u drugom…
18.11.2024 -
Poklon od ITS-a za Međunarodni dan studenata – Upišite se uz dodatni popust od 100 evra!
U znak podrške svim budućim studentima, ITS poklanja dodatni popust od 100 evra na školarinu za sve koji se prijave 16, 17. ili 18. novembra!
18.11.2024 -
Poklon od Fakulteta savremenih umetnosti za Međunarodni dan studenata – Upišite se uz dodatni popust od 100 evra!
Međunarodni dan studenata, koji se širom sveta obeležava 17. novembra, simbolizuje pravo mladih na obrazovanje i jednakost u ostvarivanju svojih snova. U znak podrške budućim umetnicima i stvaralačkim liderima, Fakultet…
15.11.2024
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo