Akademija za pozorišnu umetnost osnovana je uredbom vlade Federativne Narodne Republike Jugoslavije 11. decembra 1948. godine, a 1950. godine pripojena joj je Visoka filmska škola.
Nastava na Akademiji za pozorišnu umetnost počela je 12. februara 1949. godine. Prvi profesori glume bili su Mata Milošević i Jozo Laurenčić, njihovi asistenti Miroslav Belović, Stevo Žigon i Soja Jovanović, a prvi profesori režije Bojan Stupica i dr Hugo Klajn. Prvi rektor i dekan Akademije bio je Dušan Matić.
Početkom šezdesetih godina, u skladu s orijentacijom širenja nastavnih programa u odnosu na razvoj medija, osnivaju se nove studijske grupe, što značajno proširuje obrazovnu delatnost. U skladu sa tim, 1962. godine škola menja naziv i postaje Akademija za pozorište, film, radio i televiziju, da bi krajem 1973. godine ponela današnji naziv ― Fakultet dramskih umetnosti (pozorišta, filma, radija i televizije).
Naredne, 1974. godine, Fakultet dobija novu zgradu na Novom Beogradu, koja svojom funkcionalnošću i mogućnostima obezbeđuje najkvalitetnije uslove studiranja. U ovom prostoru nalaze se velika pozorišna scena, bioskopske sale, filmski i televizijski studiji, radio-studio, studiji za montažu, studio za snimanje i dizajn zvuka, namenski prostori za časove scenske igre, probe i praktičan rad.
Fakultet dramskih umetnosti je povodom svoje pedesetogodišnjice, 1998. godine, nagrađen Vukovom nagradom, najvišom domaćom nagradom u oblasti kulture.
U 2023. godini Fakultet je obeležio važan jubilej – 75 godina, tokom kojih je neprekidno bio i ostao renomirana škola, koja je u punoj meri doprinela razvoju, umetničkom i stručnom kvalitetu i ugledu jugoslovenskog i srpskog pozorišta, filma, radija i televizije. Profesori, saradnici i studenti – bivši i sadašnji, aktivno učestvuju u oblikovanju kulturno-umetničkog ambijenta ističući se talentom, kreativnošću i znanjem u oblasti dramskih umetnosti, medija i kulture.
Fakultet je organizovan kroz sledeće katedre:
OSNOVNE STUDIJE
MASTER STUDIJE
DOKTORSKE STUDIJE
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo