Prijemni.rs
Maturang
  • Fakultet informacionih tehnologija




Studentski domovi

  • Studentski grad Tošin bunar 143-151, 11070 Novi Beograd

  • Kralj Aleksandar I Bulevar Kralja Aleksandra 75, 11000 Beograd

  • Studentski dom Žarko Marinović Cara Dušana 254, Zemun

  • Studentski dom Karaburma Mije Kovacevica 7b, 11000 Beograd

  • Studentski dom Vera Blagojević Kraljice Marije 48 (Vera I), Dalmatinska 37 (Vera II), 11000 Beograd

  • Studentski dom Patris Lumumba Ljubice Lukovic br 1, 11000 Beograd

  • Studentski dom Slobodan Penezić Bana Ivaniša bb, 11000 Beograd

  • Studentski dom Rifat Burdžević Milana Rakića 77, 11000 Beograd

  • Studentski dom 4. april Vojvode Stepe 320, 11000 Beograd

  • Studentski dom Mika Mitrović Kralja Vladimira 33, 11000 Beograd

  • Studentski dom Košutnjak Blagoja Parovica 156, 11000 Beograd

Studentski restorani - menze

  • Restoran Studentski grad , Tošin bunar 145 Tošin bunar 145

  • Restoran (Tri kostura) , Obilićev venac 4 Obilićev venac 4

  • Restoran Zemun (Žarko Marinović) , Cara Dušana 254, Zemun Cara Dušana 254, Zemun

  • Restoran Agronom Nemanjina 6 Nemanjina 6

  • Restoran Karaburma - Mije Kovačevića 7 Mije Kovačevića 7

  • Restoran Patris Dragice Pravice 1

  • Restoran Đušina - Đušina 5 Đušina 5

  • Restoran Rifat - Milana Rakića 77 Milana Rakića 77

  • Restoran Kralj Aleksandar (Lola 1) Bulevar kralja Aleksandra 75 Bulevar kralja Aleksandra 75

  • Restoran Voždovac Vojvode Stepe 320 Vojvode Stepe 320

  • Restoran Mika Mitrović Kralja Vladimira 133

  • Restoran Farmaceut - Vojvode Stepe 450 Vojvode Stepe 450

  • Restoran Košutnjak Blagoja Parovića 154


O Fakultetu

Razvijeni svet je u poslednjih desetak godina prešao u informaciono društvo, podstaknut naglim i snažnim razvojem računarske nauke i tehnologije koja je postala nezamenljiv deo intenzivnog razvoja svakog društva. U našoj zemlji tokom tog istog perioda, razvoj IT sektora je bio veoma spor, kako u oblasti primene računara, razvoja informacionih sistema, tako i u oblasti obrazovanja kadrova za zanimanja budućnosti.

Sudeći po iskustvima zemalja u tranziciji, IT sektor u Srbiji se nalazi u početnoj fazi. Toj tvrdnji u prilog ide podatak da se najveći deo investicija u IT sektoru ulaže u nabavku hardvera, odnosno u uspostavljanje infrastrukture. Od infrastrukture zavisi prelazak na sledeću fazu u kojoj dominiraju softverska rešenja i informacioni sistemi, koja je uslovljena i potrebnom edukacijom kadrova u oblasti informacionih sistema i tehnologija.
 
Fakultet informacionih tehnologija (FIT) Alfa BK univerziteta u Beogradu, na svojim akreditovanim studijskim programima Informacionih tehnologija (IT) osnovnih i master akademskih studija, kao i na akreditovanom studijskom programu doktorskih studija: Informaciono-komunikacionih tehnologija, saglasno potrebama privrede i razvoja savremenog društva, obrazuje kadrove za zanimanja budućnosti, koja su implicirana dostignućima nauke i tehnologije i uslovljena progresivnim razvojem društvenih odnosa i novih tendencija u svetskoj privredi.

Visoki interes za diplomiranim inženjerima informacionih tehnologija, master inženjerima informacionih tehnologija i doktorima nauka u oblasti informacionih sistema i tehnologija, ne proizilazi samo iz potrebe (trans)nacionalnih IT kompanija i njihovog rastućeg ekonomskog značaja, nego i iz potreba svih segmenata savremenog elektronskog društva (e-društva): e-biznisa, e-poslovanja, e-zdravstva, e-obrazovanja, e-bankarstva, e-administracije. 

Studijski programi

Kandidati sa stečenim srednjim obrazovanjem i položenim prijemnim ispitom upisuju osnovne akademske studije u trajanju od 4 godine (8 semestara), na studijskom programu Informacionih tehnologija, obima 240 ESP bodova i po odbrani diplomskog rada izdaje im se diploma o stečenom visokom obrazovanju i stručnom nazivu Diplomirani inženjer informacionih tehnologija.

Ostvareni obim osnovnih akademskih studija od 240 ESP bodova  je uslov upisa diplomskih akademskih  master studija, u trajanju od jedne godine (2 semestra), obima 60 ESP bodova, i po odbrani master diplomskog rada kandidatima se izdaje diploma o stečenom visokom obrazovanju i akademskom nazivu Master inženjer informacionih tehnologija. 

Obim od 300 ESP bodova prethodno ostvaren na osnovnim i master akademskim studijama, uslov je upisa doktorskih akademskih studija obima 180 ESP bodova u trajanju od 3 godine (6 semestara).

1. Osnovne akademske studije: Informacione tehnologije

NAUČNA, STRUČNA ILI UMETNIČKA OBLAST: Elektrotehničko i računarsko inženjerstvo
VRSTA STUDIJA: Osnovne akademske studije
OBIM STUDIJA STUDIJA IZRAŽEN ESPB BODOVIMA: 240
STRUČNI NAZIV: Diplomirani inženjer informacionih tehnologija i sistema
DUŽINA STUDIJA: 4 godine (8 semestara)

Akreditovani studijski program Informacione tehnologije izvodi se na Fakultetu informacionih tehnologija. Struktura i sadržaj programa su usklađeni prema standardima Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta i Nacionalnog Saveta za visoko obrazovanje, kao i prema međunarodnom standardu i Zakonom o visokom obrazovanju.

Studijski program osnovnih akademskih studija Informacione tehnologije traje četiri godine (8 semestara), pripada polju tehničko-tehnoloških nauka, a naučna oblast je elektrotehničko i računarsko inženjerstvo. Nakon završetka studija stiče se zvanje prvog stepena osnovnih akademskih studija diplomirani inženjer elektrotehnike i računarstva. Uslov za sticanje zvanja diplomirani inženjer informacionih tehnologija i sistema je da student položi sve predmete predviđene programom, sakupi ukupno 240 ESPB poena i odbrani završni (diplomski) rad.

Svrha ovog programa je opšte obrazovanje diplomiranih inženjera elektrotehnike i računarstva koje omogućava sposobnost za praktičan rad na računarima u privredi u svim fazama i ulogama tokom razvoja softvera u svim oblastima ljudskog rada.

Ciljevi studijskog programa su:

  • upoznavanje sa osnovnim informatičkim principima, metodama i tehnikama;
  • usvajanje znanja, metoda i tehnika različitih programskih jezika kroz strukturirano, objektno-orijentisano, funkcionalno i logičko programiranje
  • usvajanje naprednih znanja o algoritmima, operativnim sistemima, bazama podataka i informacionim sistemima, računarskim mrežama i veštačkoj inteligenciji;
  • osposobljavanje za korišćenje sofrverskih paketa za 3D modeliranje i animaciju, obradu slike, montažu i vizuelne efekte, veb dizajn, video i multimediju
  • upoznavanje elektrotehničkih i komunikacionih disciplina;
  • priprema za uspešnu primenu računarskih tehnika u praksi.

Studijski program Informacione tehnologije je celovit i sveobuhvatan i usklađen je sa više inostranih programa. Uslovi upisa i prelaza u narednu godinu, kao i sticanja diplome i načina studiranja su usaglašeni sa akreditovanim evropskim programima. Za realizaciju studijskog programa Informacione obezbeđeno je nastavno osoblje sa potrebnim naučnim i stručnim kvalifikacijama.

2. Master akademske studije: Informaciono komunikacione tehnologije

NAUČNA, STRUČNA ILI UMETNIČKA OBLAST: Informaciono komunikacione tehnologije
VRSTA STUDIJA: Master akademske studije
OBIM STUDIJA STUDIJA IZRAŽEN ESPB BODOVIMA: 60
STRUČNI NAZIV: Master inženjer informacionih tehnologija i sistema
DUŽINA STUDIJA: 1 godine (2 semestara)

Akreditovani master studijski program Informacione tehnologije je usaglašen sa obrazovnim sistemom Republike Srbije i sa odgovarajućim akreditovanim evropskim i međunarodnim programima. Master akademske studije Informacione tehnologije traju 1 godinu (2 semestra) i vrednovane su sa 60 ESPB. Ovaj program je namenjen studentima koji imaju završene četvorogodišnje akademske studije odnosno studente koji su stekli 240 ESPB.

Studijski program čine obavezni i izborni predmeti. Student može uticati na strukturu studijskog programa sa izbornim predmetima (koje sam bira), i samim tim, oblikovati svoj akademski profil. 

U toku trajanja predavanja kandidat može da definiše temu za master rad. Projektni zadaci iz prvog i drugog semestra mogu da budu integrisani u master rad. Projektni zadaci daju priliku studentima master studija da putem praktičnog rada i istraživanja rešavaju konkretne probleme iz prakse, uz upotrebu naučnih metoda i postupaka, kao i da povezuju osnovna znanja iz različitih oblasti i primenjuju ih u svom radu, koje konačno obrađuju u master radu. Nakon završetka Master akademskih studija studijskog programa Informacione tehnologije, stiče se akademski naziv master inženjer informacionih tehnologija i sistema.

Svrha studijskog programa je da studentima kroz obrazovanje pruži mogućnost izbora zanimanja i zaposlenja u preduzećima, opštinama, bankama, javnim ustanovama i organizacijama i raznim vrstama institucija; da studenate osposobi da samostalno prate, stiču, razvijaju i primenjuju savremena naučna i stručna dostignuća, da pruži mogućnost svršenim studentima, da se, nakon završetka master akademskih studija, upišu na doktorske akademske studije.

3. Doktorske akademske studije: Informaciono komunikacione tehnologije

NAUČNA, STRUČNA ILI UMETNIČKA OBLAST: Informaciono komunikacione tehnologije
VRSTA STUDIJA: Doktorske studije
OBIM STUDIJA STUDIJA IZRAŽEN ESPB BODOVIMA: 180
STRUČNI NAZIV: Doktor nauka – elektrotehnika i računarstvo
DUŽINA STUDIJA: 3 godine (6 semestara)

Opšta svrha akreditovanog studijskog programa doktorskih akademskih studija Informaciono – komunikacionih tehnologija je razvoj nauke, kritičkog mišljenja i obrazovanje kadrova osposobljenih da samostalno vode originalna i naučno relevantna istraživanja u oblasti informacionih sistema i tehnologija, razvoj novih postupaka koji doprinose opštem razvoju društva kao i da kritički procenjuju istraživanja drugih. Utemeljena je na potrebi za kadrovima najvišeg nivoa edukacije osposobljenih za sprovođenje originalnih i naučno relevantnih istraživanja u oblasti informaciono – komunikacionih sistema i tehnologija.

Po završetku akreditovanih doktorskih studija stiče se akademski naziv Doktor nauka – elektrotehnika i računarstvo. Ishod procesa učenja je znanje koje studentima omogućava da postanu sposobni za samostalan naučno-istraživački rad u oblasti informacionih sistema i tehnologija.

Doktorske akademske studije Informaciono – komunikacione tehnologije, predstavljaju integraciju obaveznih i izbornih predmeta. Takva struktura studijskog programa omogućava da studenti, prema svojim interesovanjima, odaberu odgovarajuće usmerenje, teme za pristupni rad za izradu doktorske disertacije, kao i za doktorsku disertaciju. Doktorske studije se ostvaruju kroz obim od 180 ESPB.


Povećaj svoje šanse za upis - pripremi se za prijemni ispit.

Svi testovi »



Vesti o studiranju





Saveti za polaganje prijemnog