Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Beogradu je naučno-obrazovna institucija, koja u kontinuitetu, od 1946. godine, obrazuje visokoškolske kadrove za fizičko vaspitanje u školama, sport i rekreaciju. Koreni Fakulteta sežu od 1938. godine kada je formirana prva jednogodišnja škola za obrazovanje kadrova iz struke, odnosno do 1939. godine kada je počela sa radom Škola za telesno vaspitanje u rangu više škole.
Od 1946. do 1953. godine radila je kao Državni institut za fiskulturu (odatle i popularno ime DIF, koje se zadržalo do današnjih dana), zatim od 1953. do 1956. godine kao Instuitut za fizičku kulturu; u periodu od 1956. do 1963. godine kao Visoka škola za fizičko vaspitanje; 1963. godine škola je primljena u Beogradski univerzitet; od 1978. do 1988. godine deluje kao Fakultet za fizičko vaspitanje; od 1988. do 2000. godine kao Fakultet fizičke kulture, i od 2000. godine ime je promenjeno u današnje – Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja.
Univerzitet u Beogradu se prema poslednjim podacima na „Šangajskoj listi“ kotira među 400 najboljih univerziteta u svetu (od 20.000 univerziteta koliko se rangira), a Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja prati rangiranje Univerziteta i takođe se nalazi među 400 najboljih fakulteta iz ove oblasti na svetu.
Nastava na svim studijskim programima se odvija putem predavanja, praktične nastave, vežbi, pedagoške prakse, a posebno se ističu terenske nastave u okviru koje se sprovode aktivnosti u prirodi (logorovanje i skijanje). Na Fakultetu je trenutno zaposleno oko 100 ljudi koje svojim radom i zalaganjem omugućavaju da sve funkcioniše na pravi način.
Na Fakultetu se realizuje nastava na programima osnovnih, integrisanih, master i doktorskih akademskih studija.
Osnovne akademske studije
Osnovne akademske studije na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Beogradu traju tri godine (šest semestara). Nakon završetka studija dobija se diploma visoke stručne spreme i stručni naziv – profesor fizičkog vaspitanja i sporta.
Ukupan obim ESPB koje student treba da ostvari u toku studija je 180. Studijski program sadrži 20 obaveznih i 34 izborna predmeta (od kojih student bira 12), dve stručne prakse i završni rad.
Integrisane akademske studije
Integrisane akademske studije na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Beogradu traju pet godina. Nakon završetka studija dobija se diploma visoke stručne spreme i akademski naziv – master profesor fizičkog vaspitanja i sporta.
Ukupan obim ESPB koje student treba da ostvari u toku studija je 300. Studijski program sadrži 40 obaveznih, 36 izbornih predmeta (od kojih studenti uzimaju 14), tri pedagoške i dve stručne prakse, te završni master rad.
Master akademske studije
Cilj studijskog programa Master akademskih studija-Fizičko vaspitanje i sport je formiranje kompetentnog i samostalnog stručnjaka, u skladu sa savremenim trendovima obrazovanja u svetu, uz uvažavanje zahteva vezanih za procese na kojima se savremeno školovanje zasniva. Završetkom ovog studijskog programa studenti stiču stručni naziv Master profesor fizičkog vaspitanja i sporta.
Programski ciklus studijskog programa traje jednu godinu (2 semestra) sa ukupno 60 ESPB bodova. Zbir od 60 ESPB bodova odgovara prosečnom ukupnom angažovanju studenta u okviru 40-časovne radne nedelje tokom jedne školske godine i ravnomerno je raspoređen da se u svakom semestru može ostvariti 30 ESPB bodova. Studijski program sadrži 5 obaveznih (4 jednosemestralna i 1 dvosemestralni), 12 izbornih predmeta i diplomski rad.
Doktorske akademske studije
Fakultet organizuje doktorske studije „Fizičko vaspitanje i sport” u cilju razvoja naučne oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, unapređivanja naučnoistraživačkog i stručnog rada i osposobljavanja za samostalno vođenje naučnih istraživanja. Završetkom studija stiče se naučni naziv Doktor nauka - fizičko vaspitanje i sport.
Studijski program odgovara opterećenju od 180 ESPB. Traje šest semestra. Prva godina studija je zajednička, a na drugoj godini program se realizuje u dva modula: Modul fundamentalnih istraživanja u fizičkom vaspitanju i sportu i Modul primenjenih istraživanja u fizičkom vaspitanju i sportu. Program sadrži obavezne i izborne predmete, samostalni istraživački rad i izradu doktorske disertacije.
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo