Uslovi upisa
U prvu godinu osnovnih akademskih studija može se upisati lice koje ima srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju, utvrđeno studijskim programom, odnosno opštim aktom Univerziteta.
Redosled kandidata za upis u prvu godinu utvrđuje se na osnovu opšteg uspeha postignutog u srednjem obrazovanju i rezultata postignutih na ispitu za proveru sklonosti i sposobnosti prema merilima utvrđenim konkursom za upis na studijske programe.
Kandidati za upis u prvu godinu treba da ispune i posebne uslove:
- da su zdravstveno sposobni za studiranje na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja (dokaz – lekarsko uverenje sa mišljenjem o sposobnosti za studije na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja)
- da su motorički i funkcionalno sposobni za studiranje na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja (testovi se sprovode na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja)
- da nisu bili oslobađani nastave fizičkog vaspitanja u toku srednjeg obrazovanja duže od jedne godine.
Kandidati prilikom prijave na konkurs za upis na studijske programe akademskih studija podnose fotokopije sledećih dokumenata uz originalna dokumenta na uvid:
- svedočanstvo za sve razrede prethodnog srednjoškolskog obrazovanja;
- diplomu o položenom završnom odnosno maturskom ispitu.
Kandidati uz prijavu na konkurs dostavljaju i:
- lekarsko uverenje sa mišljenjem o sposobnosti za studije na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja (ukoliko kandidat želi da se priprema za prijemni ispit na Fakultetu mora da poseduje lekarsko uverenje);
- dokaz o sprovedenoj proveri motoričkih i funkcionalnih sposobnosti (zakazuje se i sprovodi na Fakultetu; mora da poseduje lekarsko uverenje za pristupanje proveri motoričkih i funkcionalnih sposobnosti);
- diplome sa takmičenja za kandidate sportiste uz popunjen zahtev za kategorizaciju;
- dokaz o uplati naknade za troškove u vezi sa sprovođenjem konkursa;
- druga dokumenta koja će biti navedena u tekstu konkursa.
Rang lista
Kandidati koji konkurišu na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja konkurišu istovremeno za oba studijska programa (osnovne akademske studije i integrisane akademske studije), pod uslovom da polože odgovarajući ispit za proveru sklonosti i sposobnosti. Ispit za proveru sklonosti i sposobnosti je isti za oba studijska programa.
Redosled kandidata se utvrđuje na osnovu rang liste. Rang lista se formira na osnovu:
- OPŠTEG USPEHA U PRETHODNOM ŠKOLOVANjU
- USPEHA NA PRIJEMNOM ISPITU ZA PROVERU SKLONOSTI I SPOSOBNOSTI
Kriterijumi za utvrđivanje prednosti kandidata prilikom upisa su sledeći:
1. OPŠTI USPEH KANDIDATA U PRETHODNOM ŠKOLOVANjU
- Pod opštim uspehom u srednjoj školi podrazumeva se zbir prosečnih ocena u svakom razredu srednje škole pomnožen sa 2 (dva). Po ovom osnovu kandidat može steći najmanje 16, a najviše 40 bodova. Opšti uspeh u srednjoj školi računa se zaokruživanjem na dve decimale1.
2. USPEH NA PRIJEMNOM ISPITU ZA PROVERU SKLONOSTI I SPOSOBNOSTI
- Na ispitu za proveru sklonosti i sposobnosti kandidat može steći od 0 do 60 bodova s tim što kandidat mora da osvoji najmanje 15 bodova na ispitu za proveru sklonosti i sposobnosti, da bi položio ispit za proveru sklonosti i sposobnosti.
Nakon ispita za proveru sklonosti i sposobnosti Fakultet objavljuje preliminarnu rang listu (svih kandidata koji su polagali prijemni ispit), na oglasnoj tabli i internet stranici Fakulteta u roku koji je utvrđen konkursom. Kandidati se prilikom upisa opredeljuju za jedan studijski program. Izbor se vrši prema poziciji na rang listi.
Kandidat za upis na studijski program može ostvariti najviše 100 bodova i to po osnovu opšteg uspeha u srednjoj školi (najviše 40 bodova) i po osnovu rezultata postignutog na ispitu za proveru sklonosti i sposobnosti (najviše 60 bodova).
Prijemni ispit
Za upis na akademski studijski program FIZIČKO VASPITANjE I SPORT organizuje se ispit za proveru sklonosti i sposobnosti. Ispit se sastoji iz nekoliko delova i sprovodi se u dva dana.
I DAN POLAGANjA
- TEST INFORMISANOSTI O FIZIČKOM VASPITANjU I SPORTU
- TEST PLIVANjA (TEST JE ELIMINACIONOG KARAKTERA) i TEST SPECIFIČNIH MOTORIČKIH VEŠTINA I SPOSOBNOSTI U VODI
II DAN POLAGANjA
- TEST ZA PROCENU OSEĆAJA ZA POKRET I RITAM I PROVERU MUZIKALNOSTI
- TEST SPECIFIČNIH MOTORIČKIH SPOSOBNOSTI S LOPTOM
- TEST OPŠTIH MOTORIČKIH SPOSOBNOSTI
Upis
Kandidat koji je ostvario pravo na upis podnosi overene fotokopije svedočanstva za sve razrede prethodnog srednjoškolskog obrazovanja i diplome o položenom završnom odnosno maturskom ispitu kao i originalna dokumenta na uvid. Osim toga podnosi:
- obrazac ŠV-20 (obrazac se popunjava i elektronski, a štampana verzija se potpisana predaje na Fakultetu);
- dve fotografije formata 4,5x3,5 cm;
- dokaz o uplati naknade na ime troškova upisa;
- dokaz o uplati školarine za samofinansirajuće studente;
- izvod iz matične knjige rođenih;
- indeks (kupuje se u skriptarnici Fakulteta),
- druga dokumenta koja će biti navedena u tekstu konkursa.
Vesti o studiranju
-
Interesovanje za ITHS ne prestaje – polako se popunjava i drugo odeljenje za generaciju 2025/26!
Nakon što je jedno odeljenje za generaciju 2025/26. već popunjeno u prvih 15 dana predupisa, Srednja škola za informacione tehnologije – ITHS beleži izuzetno interesovanje za upis. Mesta u drugom…
18.11.2024 -
Poklon od ITS-a za Međunarodni dan studenata – Upišite se uz dodatni popust od 100 evra!
U znak podrške svim budućim studentima, ITS poklanja dodatni popust od 100 evra na školarinu za sve koji se prijave 16, 17. ili 18. novembra!
18.11.2024 -
Poklon od Fakulteta savremenih umetnosti za Međunarodni dan studenata – Upišite se uz dodatni popust od 100 evra!
Međunarodni dan studenata, koji se širom sveta obeležava 17. novembra, simbolizuje pravo mladih na obrazovanje i jednakost u ostvarivanju svojih snova. U znak podrške budućim umetnicima i stvaralačkim liderima, Fakultet…
15.11.2024
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo