Fakultet umetnosti u Prištini osnovan je 1973. godine kao Akademija likovnih umetnosti, na osnovu zakona SAP Kosova i odluke Saveta Univerziteta u Prištini. Osnivanje Akademije likovnih umetnosti bio je logičan rezultat zbivanja na kosovsko-metohijskoj likovnoj sceni i kristalisanja ideje o stvaranju visokoškolske institucije koja će obrazovati slikare, vajare, grafičare i grafičke dizajnere. Tako je Priština postala četvrti grad u Jugoslaviji, posle Beograda, Zagreba i Ljubljane, koji je dobio Likovnu akademiju.
Godine 1975. osniva se Muzički odsek, koji se priključuje Akademiji likovnih umetnosti. Tada je naziv akademije promenjen u Akademija umetnosti. Od 1986. godine ova visokoškolska ustanova nosi naziv Fakultet umetnosti. Konačni profil ova prosvetno-kulturna institucija dobijaosnivanjem Dramskog odseka, školske 1989/90.
Odlukom Vlade Republike Srbije o privremenoj promeni sedišta Univerzitet u Prištini biva preseljen u Kosovsku Mitrovicu, a Fakultet umetnosti nastavlja sa radom u Zvečanu. Iako je Fakultet umetnosti u svom razvoju nailazio na brojne teškoće, zahvaljujući entuzijazmu nastavnika i studenata, nastava se realizuje redovno i u kontinuitetu na sva tri odseka. Pored obrazovne, Fakultet obavlja umetničko-stvaralačku, naučnoistraživačku, ekspertsko-konsultantsku i izdavačku delatnost.
Referentnost nastavnika i saradnika Fakulteta umetnosti ogleda se u njihovom aktivnom učešću kako na domaćoj, tako i na međunarodnoj umetničkoj i naučnoj sceni, i to kroz: javno izlaganje njihovih umetničkih dela na samostalnim izložbama i na kolektivnim žiriranim izložbama i manifestacijama; javno izvođenje umetničkog dela u redovnom prikazivanju u javnosti (redovni repertoar u pozorištu, bioskopima i na televiziji); javno izvođenje umetničkog dela na muzičkim, pozorišnim, televizijskim i filmskim smotrama i festivalima; solistička izvođenja na koncertu sa simfonijskim ili kamernim orkestrom, celovečernje koncerte, resitale; učestvovanje ili vođenje umetničkih kurseva, seminara ili majstorskih radionica u zemlji i inostranstvu; učešće na domaćim ili međunarodnim konkursima umetničkih dela; učešće u radu žirija na domaćim i stranim izložbama, festivalima, konkursima, manifestacijama i na muzičkim takmičenjima nacionalnog i međunarodnog karaktera; objavljena teorijska i udžbenička dela u zemlji i inostranstvu, kao i kroz nagrade i priznanja za umetnički i pedagoški rad koje su naši nastavnici dobili u zemlji i inostranstvu.
Svoj profesionalni doprinos nastavnici daju i kroz umetničke i naučnoistraživačke projekte iz oblasti savremenog vizuelnog stvaralaštva, dramskih umetnosti i muzičke umetnosti, koje podržava Ministrastvo kulture i informisanja i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a čiji su rukovodioci ili učesnici. Afirmaciji Fakulteta doprinose nastavnici koji svoje umetničke i naučne rezultate saopštavaju na stručnim i naučnim skupovima, i objavljuju u naučnoj periodici u zemlji i inostranstvu.
Na prepoznatljivost Fakulteta umetnosti, između ostalog, utiče realizacija naučnog skupa „Tradicionalno i savremeno u umetnosti i obrazovanju” koji okuplja veliki broj istraživača iz zemlje i inostranstva. Pored toga, Fakultet je izdavač univerzitetskih udžbenika, monografskih studija, priručnika i drugih publikacija, čiji su autori nastavnici fakulteta. Ostvareni stručno-umetnički i naučnoistraživački rezultati doprinose kontinuiranom unapređivanju nastavnog procesa.
Više nastavnika sa Fakulteta umetnosti gostovalo je na fakultetima i naučno-obrazovnim institucijama u inostranstvu po pozivu ili kroz programe Erasmus+ (mobilnost studenata, nastavnog i nenastavnog osoblja): Academy of Fine Arts and Design In Bratislava, Slovakia; Accademia delle BelleArti di Napoli, Italy; University of Arts and Culture, Belgorod, Russian Federation; Academy of Music in Krakow, Poland..
Učešće Fakulteta umetnosti na umetničkim manifestacijama poput Noći muzeja, Dana poezije, Dana muzike i Danaigre realizovanjem programa u Galeriji fakulteta u Kosovskoj Mitrovici, od izuzetne je važnosti kako za ugled same visokoškolske ustanove tako i za širu društvenu zajednicu.
Pored permanentnih funkcija u oblasti obrazovanja na osnovnim i master studijama umetnosti, Fakultet umetnosti intenzivno radi na unapređenju kvaliteta svojih studijskih programa. U planu je akreditovanje i novih, savremenijih studijskih programa na svim odsecima Fakulteta i na svim nivoima studija, kao i Doktorskih studija iz oblasti umetnosti, sa programom nastave na daljinu.
Nastavnici i saradnici Fakulteta dobitnici su mnogobrojnih nagrada za umetnički, stručni i profesionalni doprinos.
Odsek likovnih umetnosti
Osnovne akademske studije
Master akademske studije
Odsek muzičke umetnosti
Osnovne akademske studije
Master akademske studije
Odsek dramskih umetnosti
Osnovne akademske studije
Master akademske studije
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo