Uslovi upisa
U prvu godinu osnovnih akademskih studija na Odseku likovnih umetnosti može se upisati: Lice koje ima srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položi ispit za proveru sklonosti i sposobnosti.
U prvu godinu osnovnih akademskih studija na Odseku muzičke umetnosti može se upisati: Lice koje ima odgovarajuće srednje muzičko obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položi ispit za proveru sklonosti i sposobnosti (srednje muzičke škole, škola za muzičke talente u Ćupriji). Srednje muzičko obrazovanje obrazovnog profila muzički izvođač – gudački instrumenti, sa glavnim predmetom Violina, smatra se odgovarajućim srednjim muzičkim obrazovanjem za kandidate koji konkurišu za studijski program Izvođačke umetnosti, modul Gudački instrumenti – podmodul Viola.
Prijava kandidata
Prilikom prijave na konkurs, kandidat dostavlja sledeća dokumenta:
- prijavu (dobija se u Studentskoj službi),
- diplomu o položenom završnom, odnosno maturskom ispitu (original ili overena fotokopija),
- svedočanstva sva četiri razreda srednje škole (original ili overene fotokopije) lekarsko uverenje,
- biografiju u štampanoj formi (za studijski program Izvođačke umetnosti),
- odštampan program koji se svira na ispitu za proveru sklonosti i sposobnosti (za studijski program Izvođačke umetnosti),
- note klavirske pratnje, ukoliko je kandidatima potrebna usluga klavirskog saradnika na samom ispitu (za studijski program Izvođačke umetnosti),
- dokaz o izvršenoj uplati za polaganje Dopunskih ispita,
- dokaz o izvršenoj uplati za polaganje Ispita za proveru sklonosti i sposobnosti.
Kandidat svojim potpisom na prijavnom listu potvrđuje da prihvata pravila Ispita za proveru sklonosti i sposobnosti. Takođe, kandidat daje izjavu kojom ovlašćuje Fakultet da može izvršiti uvid, pribavljanje i obradu ličnih podataka za potrebe procesa Konkursa za upis.
Prijemni ispit
Ispit za proveru sklonosti i sposobnosti za kandidate koji konkurišu za studijske programe Slikarstvo, Vajarstvo i Grafika traje tri dana i obuhvata:
Studijski program SLIKARSTVO
- crtanje mrtve prirode (gipsana figura, draperije...), tehnika: ugljen na pak papiru, dimenzije 70 × 100 cm – jedan dan,
- crtanje figure prema živom/gipsanom modelu, tehnika: ugljen na pak papiru, dimenzija 70 × 100 cm – jedan dan,
- slikanje mrtve prirode, tehnika: tempera na akvarel papiru (70 × 100 cm ili 70 × 50 cm) – jedan dan.
Studijski program VAJARSTVO
- crtanje mrtve prirode (gipsana figura, draperije...), tehnika: ugljen na pak papiru, dimenzije 70 × 100 cm — jedan dan,
- vajanje glave prema živom ili gipsanom modelu — dva dana.
Studijski program GRAFIKA
- crtanje mrtve prirode (gipsana figura, draperije...), tehnika: ugljen na pak papiru, dimenzije 70 × 100 cm — jedan dan,
- crtanje figure prema živom/gipsanom modelu, tehnika: ugljen na pak papiru, dimenzija 70 × 100 cm — jedan dan,
- rad na pripremnim crtežima za grafičke tehnike (visoka i duboka štampa), materijal: tuš, pero, četka — jedan dan.
Ispit za proveru sklonosti i sposobnosti za kandidate koji konkurišu za studijske programe Muzička pedagogija i Izvođačke umetnosti obuhvata:
Studijski program MUZIČKA PEDAGOGIJA
Kandidati koji konkurišu za studijski program Muzička pedagogija, polažu:
- Ispit iz Harmonije sa analizom muzičkog dela,
- Ispit iz Solfeđa čiji su programski zahtevi usklađeni sa težinom gradiva predmeta Solfeđo, obrazovnog profila Muzički saradnik – teoretičar,
- Ispit iz Klavira (obligat).
Studijski program IZVOĐAČKE UMETNOSTI
Svi kandidati koji konkurišu za studijski program Izvođačke umetnosti, polažu:
- Ispit iz SOLFEĐA, čiji su programski zahtevi usklađeni sa težinom gradiva predmeta Solfeđo, obrazovnog profila Muzički izvođač,
- Ispit iz INSTRUMENTA (zavisno od modula/podmodula za koji kandidat konkuriše).
Rangiranje kandidata
Redosled kandidata na rang listi objavljuje se na osnovu Pravilnika o upisu u prvu godinu osnovnih akademskih studija. Rangiranje kandidata za upis u prvu godinu osnovnih akademskih studija utvrđuje se na osnovu opšteg uspeha postignutog u srednjem obrazovanju i rezultata postignutog na ispitu za proveru sklonosti i sposobnosti.
Pravo na rangiranje stiče kandidat koji je položio ispit za proveru sklonosti i sposobnosti. Kandidati koji nisu položili Ispit za proveru sklonosti i sposobnosti se ne rangiraju.
Upis kandidata
Kandidati koji su položili Ispit za proveru sklonosti i sposobnosti, prilikom upisa u prvu godinu osnovnih akademskih studija, dužni su da dostave sledeća originalna dokumenta:
- diplomu srednje škole,
- svedočanstva sva četiri razreda srednje škole,
- dva prijavna lista (obrasci ŠV-20),
- indeks,
- dve fotografije formata 3,5 × 4,5 cm,
- dokaz o uplati školarine (samofinansirajući studenti),
- dokaz o uplati naknade za upis (budžetski studenti),
- dokaz o uplati takse za DDOR osiguranje.
Vesti o studiranju
-
Savremena osnovna škola osvojila svetsku nagradu za inovaciju u obrazovanju za 2024. godinu!
Savremena osnovna škola iz Beograda osvojila je prestižno priznanje Global Smart Education Prize 2024! Ova nagrada koja se dodeljuje u okviru događaja Global Smart Education Conference prepoznaje izuzetne inovacije u…
18.12.2024 -
Mikro stipendije Mileve Marić Ajnštajn – vaša prilika za budućnost u STEM oblastima!
Od 16. do 22. decembra, Comtrade ITS i ITHS organizuju nedelju Mileve Marić Ajnštajn, jedinstveni događaj koji spaja nauku, obrazovanje i priliku za devojke da ostvare svoj puni potencijal u…
16.12.2024 -
Postanite lider u umetnosti: prijave za doktorske studije za preostalih 5 mesta na Fakultetu savremenih umetnosti su u toku!
Ako sanjate o tome da oblikujete budućnost umetničke scene, doktorske studije na Fakultetu savremenih umetnosti (FSU) pružaju vam jedinstvenu priliku da unapredite svoje znanje, istražujete inovativne umetničke pravce i postanete…
12.12.2024
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo