Uslovi upisa
U prvu godinu osnovnih akademskih studija može se upisati lice koje ima završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju.
Kandidat koji konkuriše za upis u prvu godinu osnovnih akademskih studija prijavljuje se na odabrani fakultet i polaže ispit za proveru znanja, odnosno sklonosti i sposobnosti. Predupisno testiranje, posredstvom rešavanja testova koji su postavljeni na sajtovima svih fakulteta, obavlja se u prostorijama fakulteta i elektronskim putem.
Redosled kandidata za upis u prvu godinu studija utvrđuje se na osnovu:
- opšteg uspeha postignutog u srednjem obrazovanju u četvorogodišnjem trajanju,
- uspeha na maturi i
- rezultata postignutog na ispitu za proveru znanja, odnosno sklonosti i sposobnosti.
Rang-lista se sačinjava prema ukupnom broju bodova svakog kandidata po utvrđenim merilima. Kandidat može da osvoji najviše 100 bodova.
Pod opštim uspehom u srednjoj školi podrazumeva se zbir prosečnih ocena iz svih predmeta u prvom, drugom, trećem i četvrtom razredu, pomnožen sa 2 (dva). Po ovom osnovu kandidat može steći najmanje 16, a najviše 40 bodova.
Na ispitu za proveru znanja, odnosno sklonosti i sposobnosti, kandidat može da osvoji do 60 bodova.
Fakultet utvrđuje Privremenu rang-listu svih kandidata sa ukupnim brojem bodova stečenim po svim kriterijumima utvrđenim ovim pravilima.
Učesnik konkursa koji smatra da redosled kandidata na Privremenoj rang-listi nije utvrđen na način predviđen Pravilnikom, može podneti žalbu Nastavno-naučnom veću fakulteta na kome je konkurisao za prijem, u roku od tri dana od dana objavljivanja Privremene rang-liste. Veće fakulteta, u roku od 24 sata od prijema, rešava predmet po žalbi.
Nakon odlučivanja po prispelim prigovorima, odnosno žalbama, fakultet utvrđuje i objavljuje Konačnu rang-listu svih kandidata sa ukupnim brojem bodova stečenim po svim kriterijumima utvrđenim ovim pravilima.
Ako se kandidat koji je ostvario pravo na upis po ovom konkursu ne upiše u predviđenom roku, fakultet će umesto njega upisati prvog sledećeg kandidata na rang-listi, u roku utvrđenom konkursom.
Kandidat prilikom prijave na konkurs podnosi sledeća dokumenta:
- diplomu o završenom srednjoškolskom obrazovanju (original ili overena fotokopija)
- svedočanstva od I do IV razreda srednje škole (originali ili overene fotokopije)
- elektronski očitanu ličnu kartu ili izvod iz matične knjige rođenih
- potvrda o položenom ispitu za proveru znanja, odnosno sklonosti i sposobnosti
- 2 fotografije za indeks
- indeks
- 2 ŠV (obrasca koja obezbeđuje Univerzitet)
- dokaz o uplati školarine.
Vesti o studiranju
-
Savremena osnovna škola osvojila svetsku nagradu za inovaciju u obrazovanju za 2024. godinu!
Savremena osnovna škola iz Beograda osvojila je prestižno priznanje Global Smart Education Prize 2024! Ova nagrada koja se dodeljuje u okviru događaja Global Smart Education Conference prepoznaje izuzetne inovacije u…
18.12.2024 -
Mikro stipendije Mileve Marić Ajnštajn – vaša prilika za budućnost u STEM oblastima!
Od 16. do 22. decembra, Comtrade ITS i ITHS organizuju nedelju Mileve Marić Ajnštajn, jedinstveni događaj koji spaja nauku, obrazovanje i priliku za devojke da ostvare svoj puni potencijal u…
16.12.2024 -
Postanite lider u umetnosti: prijave za doktorske studije za preostalih 5 mesta na Fakultetu savremenih umetnosti su u toku!
Ako sanjate o tome da oblikujete budućnost umetničke scene, doktorske studije na Fakultetu savremenih umetnosti (FSU) pružaju vam jedinstvenu priliku da unapredite svoje znanje, istražujete inovativne umetničke pravce i postanete…
12.12.2024
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo