Trendovi razvoja sporta i neophodnost obrazovanja sportskih stručnjaka, kao i interesi nacionalnog sporta, nametnuli su potrebu za osnivanjem Fakulteta za sport u Beogradu, koji ima za cilј uspostavlјanje visokih stručnih, naučnih i pedagoških, a time i akademskih standarda, usaglašenih sa razvijenim visokoškolskim sistemima Evrope i Bolonjskom deklaracijom, istovremeno negujući najbolјe osobine tradicionalnog srpskog obrazovnog sistema.
Fakultet za sport u Beogradu, kao nova ustanova iz oblasti visokog obrazovanja i jedina čija je matična oblast isklјučivo sport, osnovan je privatnim kapitalom, poseduje dozvolu za rad izdatu od Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, registrovan je kod Privrednog suda u Beogradu 2012. godine. Fakultet posluje, sa svojstvom pravnog lica, u okviru integrisanog Univerziteta „Union-Nikola Tesla“ iz Beograda.
Osnovna misija Fakulteta je da sportskim organizacijama i klubovima, obrazovnim, kulturnim i medijskim ustanovama, kao i rastućem sportskom tržištu, u Srbiji i šire, ponudi akademski obrazovan i usko-stručno specijalizovan sportski kadar, sa svim kompetencijama za buduću delatnost, osposobljen da kvalitativno doprinese razvoju sporta, zadovoljavajući najviše standarde.
Odlukom republičke Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta, Fakultet ima akreditovana tri studijska programa četvorogodišnjih osnovnih akademskih studija, kojima su unapređeni prethodni trogodišnji programi, i to:
kao i tri studijska programa jednogodišnjih master akademskih studija:
Studije na svakom od studijskih programa osnovnih akademskih studija traju četiri godine, čijim okončanjem student ostvaruje 240 ESPB (Evropski Sistem Prenosa Bodova) i akademsko zvanje Bachelor with Honours, te naziv diplomirani. Oni sa većim ambicijama, i adekvatnim prethodnim znanjem, imaju prohodnost ka akademskoj afirmaciji na polju naučno-istraživačkog rada, kroz akademske studije drugog stepena, na nivou od 60 ESPB, čijim okončanjem stiču pravo na akademski naziv master i kasniju prohodnost ka doktorskim studijama.
1. Trener u sportu
Program osnovnih akademskih studija TRENER U SPORTU traje četiri godine i njegovim okončanjem student ostvaruje 240 ESPB (Evropski Sistem Prenosa Bodova) i stiče naziv: DIPLOMIRANI TRENER U SPORTU (Bachelor with Honours).
Osnovni cilj ovog studijskog programa jeste obrazovanje diplomiranih trenera kroz sticanje savremenih teorijskih i praktično primenjivih znanja i veština za uspešan profesionalni rad u sportskim organizacijama.
Očekivanja su da kroz odgovarajuću strukturu nastavnih sadržaja ovog studijskog programa studenti ovladaju znanjima iz oblasti teorije sporta, psihologije i pedagogije u sportu, funkcionalne anatomije, fiziologije sa biohemijom sporta, biomehanike sporta, dijagnostike u sportu, metodike trenažne tehnologije, teorije sportskog treninga, kondicioniranje sportista i fizičke pripreme po sportovima, tehnike i taktike u sportu i drugih relevantnih sadržaja savremenog sporta i trenažnog procesa.
2. Menadžment u sportu
Program osnovnih akademskih studija MENADŽMENT U SPORTU traje četiri godine i njegovim okončanjem student ostvaruje 240 ESPB (Evropski Sistem Prenosa Bodova) i stiče naziv: DIPLOMIRANI MENADŽER U SPORTU (Bachelor with Honours).
Osnovni cilj studijskog programa osnovnih akademskih studija Menadžment u sportu jeste obrazovanje diplomiranih menadžera kroz sticanje savremenih teorijskih i praktično primenjivih znanja u oblasti menadžmenta u sportu.
Struktura studijskog programa OAS Menadžment u sportu posebno akcentira dobijanje jasne i potpune slike značaja i upotrebe praktičnog znanja koje se stiče kroz ovaj program osnovnih akademskih studija. Očekivanja su da kroz odgovarajuću strukturu nastavnih sadržaja studenti ovladaju znanjima iz oblasti sportskog menadžmenta, marketinga i sponzorstva u sportu, prava u sportu, upravljanja kvalitetom u sportu, u sportskim objektima, organizacijama, takmičenjima, sportskoj rekreaciji, liderstva u sportu, psihologije sporta, ekonomike sporta, bezbednosti u sportu, industrije sporta i drugih relevantnih sadržaja savremenog sporta i menadžmenta u sportu.
3. Sportsko novinarstvo
Program osnovnih akademskih studija SPORTSKO NOVINARSTVO traje četiri godine i njegovim okončanjem student ostvaruje 240 ESPB (Evropski Sistem Prenosa Bodova) i stiče naziv: DIPLOMIRANI NOVINAR U SPORTU (Bachelor with Honours).
Osnovni cilj studijskog programa osnovnih akademskih studija Sportsko novinarstvo jeste obrazovanje diplomiranih novinara/žurnalista kroz sticanje savremenih teorijskih i praktično primenjivih znanja i veština za uspešan profesionalni rad u sportskim redakcijama različitih medija, u sportskim organizacijama, službama informisanja, službama odnosa s javnošću, organima državne uprave i drugim institucijama.
Struktura studijskog programa OAS Sportsko novinarstvo posebno akcentira dobijanje jasne i potpune slike značaja i upotrebe praktičnog znanja koje se stiče kroz ovaj program osnovnih akademskih studija. Očekivanja su da kroz odgovarajuću strukturu nastavnih sadržaja studenti ovladaju znanjima iz oblasti osnova novinarstva, stilistike i retorike, komunikologije, teorije i tehnike novinarstva, pismenog i usmenog izražavanja , prava u novinarstvu, razvijanja istraživačkih veština u novinarstvu , sportskog novinarstva u štampanim medijima, sportskog agencijskog novinarstva, sportskog radio i TV novinarstva, sportskog novinarstvo u on-line magazinima i internetu, novinarstva u individualnim i rekreativnim sportovima, novinarstva u kolektivnim sportovima i drugih relevantnih sadržaja savremenog sportskog novinarstva.
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo