Filološko-umetnički fakultet Univerziteta u Kragujevcu (FILUM) simbolično baštini tradiciju Liceuma Knjažestva Serbskog, prve visokoškolske ustanove moderne Srbije, osnovane 1838. godine u Kragujevcu nastojanjem kneza Miloša Obrenovića. Već 1839/1840. godine nastojanjem Atanasija Nikolića, prvog rektora Liceuma, uvode se u nastavu prvi put u Srbiji, između ostalih predmeta, i nemački i francuski jezik, vokalna i instrumentalna muzika i crtanje.
Nakon preseljenja Liceuma u Beograd (1841) nastaje dug period bez univerzitetskog života u Kragujevcu. Osnivanjem Univerziteta u Kragujevcu (1976) stiču se uslovi za ponovno zasnivanje humanističkih i umetničkih studija u Kragujevcu. Naporom rukovodstva Univerziteta, grada Kragujevca i Ministarstva prosvete u akademskoj 1996/1997. godini u Kragujevcu se osniva Nastavno odeljenje Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, u okviru koga se organizuje nastava na studijskim programima Srpski jezik i književnost i Engleski jezik i književnost. Akademske 1998/1999. godine pokrenuti su studijski programi Francuski jezik i književnost i Nemački jezik i književnost, a akademske 1999/2000. godine i studijski program Španski jezik i hispanske književnosti. Ponovno zasnivanje umetničkih studija u Kragujevcu može se vezati za osnivanje Nastavnog odeljenja Univerziteta umetnosti u Beogradu akademske 1998/1999. godine. U ovoj godini su pokrenuti studijski programi Muzička pedagogija, Harmonika i Gudački instrumenti, a 1999/2000. godine i studijski program Grafički dizajn.
Filološko-umetnički fakultet Univerziteta u Kragujevcu (FILUM) osnovan je 23. aprila 2002. godine, kao u tom momentu najbolji vid transformacije tadašnjih nastavnih odeljenja Filološkog fakulteta u Beogradu i Univerziteta umetnosti u Beogradu. Samom činu osnivanja prethodila je višemesečna naporna borba da se spasu od pretećeg zatvaranja ove prve visoke škole humanističko-umetničkog usmerenja u Kragujevcu, i to samo nekoliko godina pošto su one Univerzitetu u Kragujevcu, gradu i celom regionu donele novi kvalitet i perspektive razvoja.
U prvim godinama nakon osnivanja FILUM se razvijao uvodeći nove studijske programe na Odseku za muzičku umetnost i Odseku za primenjenu umetnost. Akademske 2004/2005. godine zasnivaju se studijski programi Flauta i Solo pevanje, 2005/2006. studijski program Muzika u medijima, po svojoj strukturi jedinstven u Srbiji, 2006/2007. godine studijski programi Zidno slikarstvo i Unutrašnja arhitektura, a 2007/2008. godine i studijski program Klavir.
Prekretnicu u nastavnom i naučnom razvoju FILUM-a, a posebno Odseka za filologiju, predstavlja zasnivanje doktorskih studija iz filologije sa dva modula (jezik i književnost), prvih studija te vrste u Srbiji. U narednim godinama kroz proces akreditacije inoviraju se postojeći studijski programi, i zasnivaju studije na tri nivoa (osnovnom, master i doktorskom nivou) u skladu sa principima Bolonjske deklaracije. Na Odseku za filologiju 2013/2014. godine zasniva se studijski program Italijanski jezik i književnost, kao i studijski program doktorskih akademskih studija Srpski jezik i književnost, po svojoj strukturi jedinstven u Srbiji. Prekretnicu u razvoju umetničkih studija na FILUM-u predstavlja zasnivanje doktorskih umetničkih studija harmonike 2016/2017. godine, kao i studija duvačkih instrumenata (oboe, klarineta, horne i fagota).
Nastavni razvoj FILUM-a tokom 20 godina samostalnog postojanja ne bi bio moguć bez kontinuiranog napora na podizanju kvaliteta naučnoistraživačkog i umetničkog rada, kao i rada na uspostavljanju i širenju međunarodne saradnje sa evropskim fakultetima i univerzitetima.
Odsek za filologiju
Studijski programi na Odseku za filologiju:
1. Osnovne akademske studije
2. Master akademske studije
3. Doktorske akademske studije
Odsek za muzičku umetnost
Studijski programi na Odseku za muzičku umetnost:
1. Osnovne akademske studije
2. Master akademske studije
3. Doktorske akademske studije
Odsek za primenjene i likovne umetnosti
Studijski programi na Odseku za primenjene i likovne umetnosti:
1. Osnovne akademske studije
2. Master akademske studije
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo