Filozofski fakultet je osnovan 1971. godine kao akademska jedinica Univerziteta u Nišu, sa dosta složenom akademskom strukturom koja obuhvata naučne i obrazovne programe iz humanističkih i prirodnih nauka. Unutrašnja organizacija koja je zahtevala više obazrivosti u sprovođenju osnovne misije Fakulteta održala se do oktobra 1999. godine kada su se Odsek za fizičku kulturu i tri odseka za prirodne nauke razvila u nezavisne institucije. To je omogućilo transformaciju matičnog fakulteta u integrisaniju akademsku jedinicu. Godine 2001. obeležena je trideseta godišnjica Fakulteta sa novim obrazovnim i naučnim izgledom, suštinski fokusiranim na filološko-filozofske discipline, dopunjenim Odsekom za umetnost, koji će prerasti u nezavisni fakultet 2003. godine.
Danas Filozofski fakultet ima dvanaest departmana koji predstavljaju nastavne baze za realizaciju 32 studijska programa na svim nivoima studija: Anglistika, Istorija, Komunikologija i novinarstvo, Nemački jezik i književnost, Pedagogija, Psihologija, Socijalna politika i socijalni rad, Sociologija, Srbistika, Ruski jezik i književnost, Filozofija, Francuski jezik i književnost. U realizaciji nastave učestvuje i Centar za strane jezike, a na Fakultetu postoje i centri i laboratorije u okviru kojih se odvija naučnoistraživački rad. Važnu podršku nastavnom i naučnoistraživačkom radu pružaju Biblioteka, Računarski centar, kao i Izdavački centar.
Stručni organi Fakulteta su Izborno veće i Nastavno-naučno veće, a predloge odluka fakultetskim većima upućuju veća departmana, centara i Veće doktorskih studija.
Savet fakulteta je glavno telo upravljanja, dok Fakultetom rukovodi dekan. Kabinet dekana i prodekani zaduženi su za organizaciona pitanja. Sekretarijat Fakulteta sastoji se od stručnih službi koje se bave finansijama, pravnim aspektima, studentskim pitanjima, tehničkim održavanjem. Na Fakultetu postoje i Kancelarija za razvoj karijere i podršku studentima i Kancelarija za međunarodnu i međuinstitucionalnu saradnju koje studentima i nastavnom osoblju pružaju podršku u okviru svog delokruga rada.
Fakultet ima oko 240 zaposlenih (nastavnici, saradnici, istraživači i nenastavno osoblje), a broj studenata doseže 4000.
Osnovna obaveza Filozofskog fakulteta je da organizuje i sprovodi studijske programe koji vode do sticanja diplome osnovnih, master i doktorskih akademskih studija. Osim toga, Fakultet promoviše različite oblike osnovnih i razvojnih istraživanja, a bavi se i drugim problemima koji se odnose na obrazovanje, nezavisno ili u saradnji sa drugim akademskim, istraživačkim i drugim organizacijama i institucijama.
U okviru 12 departmana postoji 32 akreditovana studijska programa:
1. Anglistika
2. Istorija
3. Komunikologija i novinarstvo
4. Nemački jezik i književnost
5. Pedagogija
6. Psihologija
7. Ruski jezik i književnost
8. Socijalna politika i socijalni rad
9. Sociologija
10. Srbistika
11. Filozofija
12. Francuski jezik i književnost
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo