Uslovi upisa
Za upis u prvu godinu osnovnih akademskih studija može konkurisati lice koje ima srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju.
Dokumentacija za prijavu na konkurs
Potrebna dokumentacija (i kod online prijave i u slučaju dolaska na Fakultet):
- prijava,
- svedočanstvo za sve razrede prethodnog srednjoškolskog obrazovanja,
- diplomu o položenom završnom odnosno maturskom ispitu,
- dokaz o uplati naknade za polaganje ispita,
- izjava/ovlašćenje u vezi sa obradom podataka.
Fakultet objavljuje listu prijavljenih kandidata sa podacima o bodovima na osnovu uspeha iz srednje škole na oglasnoj tabli i internet stranici, na koje kandidati mogu uložiti primedbe u slučaju tehničkih grešaka u roku koji odredi Fakultet. Po isteku tog roka, podaci koji podrazumevaju uspeh na prethodnim nivoima obrazovanja smatraju se konačnim.
Redosled kandidata
Redosled kandidata za upis u prvu godinu studijskog programa utvrđuje se na osnovu opšteg uspeha postignutog u srednjoškolskom obrazovanju i rezultata postignutih na prijemnom ispitu.
Pod opštim uspehom u srednjoj školi podrazumeva se zbir prosečnih ocena u svakom razredu srednje škole pomnožen sa dva. Po tom osnovu kandidat može steći najmanje 16, a najviše 40 bodova. Opšti uspeh u srednjoj školi računa se zaokruživanjem na dve decimale. Kandidat može ostvariti najviše 100 bodova i to na osnovu opšteg uspeha u srednjoj školi i na osnovu rezultata postignutog na prijemnom ispitu. Na prijemnom ispitu kandidat može steći od 0 do 60 bodova.
Prijemni ispit na svim studijskim programima, polaže se iz Geografije, po nastavnom planu i programu za I, II i III razred gimnazije.
Nakon prijemnog ispita, Fakultet objavljuje jedinstvenu preliminarnu rang listu i preliminarne rang liste za svaki pojedinačni studijski program, na oglasnoj tabli i internet stranici Fakulteta, u roku koji je utvrđen ovim konkursom. Kandidat može podneti žalbu na regularnost postupka utvrđenog ovim konkursom, regularnost prijemnog ispita ili na svoje mesto na rang listi u roku od 36 sati od objavljivanja preliminarnih rang lista.
Žalba se podnosi Komisiji za studije prvog stepena, koja donosi rešenje po žalbi u roku od 24 sata od prijema žalbe. Kandidat ima pravo da u drugostepenom postupku uloži žalbu dekanu Fakulteta, u roku od 24 časa od isteka roka za donošenje rešenja komisije Fakulteta po žalbi kandidata. Dekan Fakulteta donosi konačnu odluku u roku od 24 časa od prijema žalbe i odluku dostavlja kandidatu i Komisiji za studije prvog stepena.
Nakon odlučivanja o žalbi Fakultet utvrđuje i objavljuje konačnu rang listu svih kandidata sa ukupnim brojem bodova stečenim po svim kriterijumima za svaki studijski program i dostavlja je Univerzitetu. Po objavljivanju konačne rang liste obavlja se upis kandidata.
Konačna jedinstvena rang lista kandidata formira se na osnovu opšteg uspeha postignutog u srednjoj školi i rezultata prijemnog ispita. Da bi kandidat stekao status studenta koji se finansira iz budžeta Republike (budžetski student) mora ostvariti najmanje 51 bod, a za status studenta koji se sam finansira (samofinansirajući student) najmanje 30 bodova. S obzirom na to da kandidati imaju pravo prijave na više studijskih programa, na dan upisa može doći do pomeranja na listi budžetskih mesta po studijskim programima.
Upis kandidata vrši se prema želji kandidata navedenoj u prijavi, po redosledu na konačnoj jedinstvenoj rang listi, i to PROZIVANJEM. Skreće se pažnja svim kandidatima koji ostvare pravo na upis („na teret budžeta“/„student koji plaća školarinu“), da se strogo pridržavaju objavljenog RASPOREDA UPISA. Ukoliko prozvani kandidat nije prisutan, upisuje se sledeći prisutan kandidat sa konačne jedinstvene rang liste. Za kandidate, koji prema naznačenom rasporedu upisa ne budu prisutni na prozivci smatraće se da su odustali.
Ukoliko po završenom upisu, prozivanjem poslednjeg kandidata sa konačne jedinstvene rang liste, ostane slobodnih mesta, ista će biti popunjena kandidatima koji se nalaze na konačnoj jedinstvenoj rang listi, ali su zakasnili na prozivku. Ako se u prvom konkursnom roku ne upiše predviđeni broj kandidata, Fakultet će raspisati drugi konkursni rok.
Upis kandidata
Kandidati koji steknu pravo na upis podnose:
- overene fotokopije dokumenata i originalna dokumenta na uvid (svedočanstva, diplome),
- izvod iz matične knjige rođenih (Fakultet pribavlja po službenoj dužnosti izvod iz matične knjige rođenih, osim za strane državljane koji su u obavezi da ovaj dokument dostave prilikom prijave),
- indeks i popunjen obrazac ŠV-20 (dobijaju se na Fakultetu),
- dve fotografije formata 4,5 x 3,5 cm,
- dokaz o uplati prve rate školarine za samofinansirajuće studente,
- dokaz o uplati troškova upisa.
Vesti o studiranju
-
Savremena osnovna škola osvojila svetsku nagradu za inovaciju u obrazovanju za 2024. godinu!
Savremena osnovna škola iz Beograda osvojila je prestižno priznanje Global Smart Education Prize 2024! Ova nagrada koja se dodeljuje u okviru događaja Global Smart Education Conference prepoznaje izuzetne inovacije u…
18.12.2024 -
Mikro stipendije Mileve Marić Ajnštajn – vaša prilika za budućnost u STEM oblastima!
Od 16. do 22. decembra, Comtrade ITS i ITHS organizuju nedelju Mileve Marić Ajnštajn, jedinstveni događaj koji spaja nauku, obrazovanje i priliku za devojke da ostvare svoj puni potencijal u…
16.12.2024 -
Postanite lider u umetnosti: prijave za doktorske studije za preostalih 5 mesta na Fakultetu savremenih umetnosti su u toku!
Ako sanjate o tome da oblikujete budućnost umetničke scene, doktorske studije na Fakultetu savremenih umetnosti (FSU) pružaju vam jedinstvenu priliku da unapredite svoje znanje, istražujete inovativne umetničke pravce i postanete…
12.12.2024
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo