Uslovi upisa
Pravo učešća na konkursu imaju državljani Republike Srbije sa završenom srednjom stručnom spremom stečenom u školi četvorogodišnjeg trajanja, odnosno sa stručnom spremom izjednačenom sa njom u skladu sa zakonom, međunarodnim sporazumom ili drugim opštim aktom koji imaju prijavljeno prebivalište na teritoriji Republike Srbije najmanje godinu dana neprekidno pre dana podnošenja prijave na konkurs.
Pored opštih uslova konkursa, svi kandidati moraju ispunjavati i zakonom utvrđene bezbednosne uslove za prijem u radni odnos u Ministarstvo unutrašnjih poslova, kao i da ispunjavaju uslove u pogledu zdravstvenog stanja, morfološkog statusa, psiholoških sposobnosti i ispita provere sklonosti i sposobnosti. Uslovi u pogledu zdravstvenog stanja određeni su u skladu sa kriterijumima propisanim za zasnivanje radnog odnosa u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srbije.
Radi utvrđivanja ispunjenosti uslova u pogledu zdravstvenog stanja, kandidati su obavezni da se podvrgnu:
- lekarskom pregledu,
- testu psiholoških sposobnosti i
- testu na upotrebu psihoaktivnih supstanci.
Neprihvatanje bilo kog od navedenih pregleda podrazumeva da je kandidat odustao od prijave na konkurs.
Kandidati koji ispune uslove u pogledu morfološkog statusa, zdravstvenog stanja i psiholoških sposobnosti pristupaju testu provere sklonosti i sposobnosti. Stuktura testa za proveru sklonosti i sposobnosti može se pronaći u Knkursu za aktuelnu godinu.
Prilikom prijavljivanja kandidati podnose sledeća dokumenta:
- popunjen i odštampan obrazac sa podacima o kandidatu;
- Upitnik o identifikacionim podacima;
- svedočanstva sva četiri razreda srednje škole i diploma o završenoj srednjoj školi (overene fotokopije);
- uverenje da se protiv kandidata ne vodi krivični postupak (izdato od strane nadležnog suda, ne starije od šest meseci, original);
- izvod iz matične knjige rođenih (overena fotokopija);
- uverenje o državljanstvu (ne starije od šest meseci, overena fotokopija);
- potvrda da kandidat ima prijavljeno prebivalište na teritoriji Republike Srbije najmanje godinu dana neprekidno pre dana podnošenja prijave na konkurs (izdata od strane nadležne policijske uprave/policijske stanice, original);
- potvrda o izvršenoj uplati manipulativnih troškova.
Prilikom podnošenja prijave na konkurs, kandidat se može opredeliti da konkuriše za prijem na jedan studijski program ili na više studijskih programa. Kandidat koji se prijavi za upis na više studijskih programa, ukoliko je na ispitu provere sklonosti i sposobnosti predviđen isti test, taj test polaže samo jednom.
UTVRĐIVANJE REDOSLEDA KANDIDATA ZA UPIS
Osnov za utvrđivanje redosleda kandidata za upis su:
- opšti uspeh u toku srednjeg obrazovanja, koji se izražava bodovima od 16 do 40 i utvrđuje se formulom: 8 h prosečna ocena iz srednje škole, s tim da se zaokruživanje vrši sa dve decimale,
- rezultati testova provere sklonosti i sposobnosti, koji se izražavaju bodovima i u zbiru iznose maksimalno 60 bodova.
Da bi se rangirao kandidat mora da ostvari najmanje 51 bod.
Preliminarne rang-liste kandidata koji su uspešno savladali test provere sklonosti i sposobnosti, imaju najmanje 51 bod (ostvaren ukupno na opštem uspehu i uspehu na testu provere sklonosti i sposobnosti) i ispunjavaju posebne zakonom utvrđene bezbednosne uslove za prijem u radni odnos u Ministarstvo unutrašnjih poslova, objavljuju se na oglasnoj tabli i internet stranici Univerziteta.
Na preliminarnu rang-listu kandidata prema studijskim programima može se podneti žalba rektoru Univerziteta u roku od tri dana od dana objavljivanja rang-liste. Nakon odlučivanja rektora po podnetim žalbama, Komisija za upis utvrđuje konačnu rang-listu.
Konačna rang-lista studijskog programa je osnov za upis kandidata.
Pravo upisa na određeni studijski program osnovnih studija stiče kandidat koji je na konačnoj rang-listi rangiran u okviru broja studenata predviđenog za upis koji je umanjen za broj studenata koje može upisati Ministarstvo za taj studijski program.
Kandidat koji je konkurisao i stekao pravo upisa na više studijskih programa može se upisati samo na jedan studijski program.
Upis kandidata obaviće se nakon konačnosti rang-liste.
Ako se kandidat koji je ostvario pravo na upis ne upiše u terminu koji će biti određen za upis, Univerzitet će umesto njega upisati narednog kandidata, prema redosledu na konačnoj rang-listi.
Studenti osnovnih studija koji se finansiraju iz budžeta za vreme studiranja imaju obezbeđen smeštaj i ishranu, a pod uslovima određenim ugovorom o utvrđivanju međusobnih prava i obaveza između studenata i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije.
Vesti o studiranju
-
Prolećni predupisni rok na ITS-u je otvoren – 70% kapaciteta popunjeno već u martu!
Ako razmišljate o studijama koje garantuju sigurnu budućnost u IT industriji, pravo je vreme da donesete odluku! Prolećni predupisni rok na ITS-u je zvanično otvoren, a više od 70% kapaciteta…
20.03.2025 -
Prolećni predupisni rok na ITS-u je otvoren – iskoristi priliku da postaneš deo IT elite!
Ako tražiš obrazovanje koje ti donosi siguran posao, praktične veštine i međunarodno priznatu diplomu, ITS je pravi izbor za tebe! Svake godine sve veći broj studenata bira Informacione tehnologije i…
04.03.2025 -
Prolećni predupisni rok na Fakultetu savremenih umetnosti – Prijavi se i osiguraj svoje mesto uz besplatnu pripremnu nastavu!
Ako sanjaš o karijeri u umetnosti, dizajnu, glumi ili kreativnim industrijama, sada je pravi trenutak da napraviš prvi korak ka svom snu! Fakultet savremenih umetnosti (FSU) otvara Prolećni predupisni rok…
04.03.2025
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo