Studijski program - Astronomija i astrofizika
Podaci o studijskom programu
Kategorije na sajtu: Fizika,
Vrste studija: Akademske
Vežbaj online: Pokreni vežbu
Gradovi: Beograd
Osnovne akademske studije studijskog programa Astronomija i astrofizika
Programi studija:
Dužina studija: 4 godine (8 semestara)
Ukupan broj espb: 240
Nakon završetka osnovnih akademskih studija stiče se stručni naziv Diplomirani astronom.
Astrofizika
U vremenu otkrića planeta oko drugih zvezda i potrazi za tragovima života na njima, detekciji gravitacionih talasa i potrazi za objašnjenjem tamne materije i tamne energije, koje zajedno čine preko 95% Univerzuma, Astrofizika se nameće kao jedna od najvažnijih fundamentalnih nauka. Dakle, Astrofizika se bavi izučavanjem svih elemenata u Vasioni, od Sunca i Sunčevog sistema, preko zvezda i međuzvezdane materije, do galaksija i kvazara. U tome primenjuje sve grane fizike, snažno se bazira na fundamentalnoj matematici i modernoj informatici, a dotiče se i naprednih tehnologija budući da svi astrofizički eksperimenti, po svom dizjanu pomeraju granice razvoja tehnologije.
Astrofizika je fantastičan spoj fizike, matematike i informatike koje zajedno otkrivaju sve misterije Univerzuma.
Na ovom studijskom programu, studenti će steći znanja i veštine iz sledećih oblasti:
- Fundamentalne oblasti fizike i matematike
- Astrofizika Sunca, zvezda, međuzvezdane materije, galaksija. astrobiologija, nebeska mehanika i elementi Sunčevog Sistema
- Primena statistike i informatike u astrofizici
- Instrumenti i tehnike posmatranja
- Praktičan rad na teleskopu
- Baze podataka i rad sa velikim brojem podataka
- Veštačka inteligencija, mašinsko i dubinsko učenje
- Primena super-računara u modeliranju astrofizičkih sistema
- Metodologija naučnog istraživanja
Po završetku studija, s obzirom na to da su značajan akcenat studijskog programa moderna naučna istraživanja, studenti su pripremljeni da nastave naučnu karijeru, koja se u našoj zemlji pre svega odvija na Univerzitetima (Beograd, Novi Sad, Niš, Kragujevac) i naučnim institutima (Astronomska opservatorija, Matematički institut SANU, Institut za fiziku, itd.). Nove tehnologije se javljaju kao odgovor na zahteve moderne nauke kao što je astrofizika, stoga postoji ogromna potreba za stručnjacima iz gore navedenih oblasti u velikim kompanijama koje rade na razvoju instrumenata i softvera. Dodatno, studenti su obučeni za rad u prosveti, i mogu da drže nastavu iz fizike i astronomije. Na kraju, studenti stiču veštine u empirijskom rezonovanju, računarskom i teorijskom modeliranju, radu sa superačunarom i rukovanju informacijama, kao i napredna znanja o veštačkoj inteligenciji, mašinskom učenju, naučnoj vizualizaciji i velikoj analizi podataka, što im otvara vrata širokom spektru zanimanja u industrijskom sektoru.
Astroinformatika
Usled dinamičnog razvoja računarskih resursa i novih posmatračkih tehnologija, kao i u svim sferama života, došlo je do informacione revolucije i u astronomskoj nauci, čime se pojavila mogućnost i potreba da se različiti fenomeni i procesi u kosmosu objasne kombinovanjem teorijskih znanja iz oblasti astronomije, kao i znanja i praktičnih veština iz oblasti računarstva i informatike. Iz ove revolucije iznikla je Astroinformatika, koja kako joj i samo ime kaže, upravo predstavlja sinergiju ove dve naučne discipline: astronomije i informatike.
Studenti stiču bazna znanja iz oblati informatike i astronomije. Kroz predmete kao što su Uvod u organizaciju i arhitekturu računara, Programiranje, Objektno orijentisano programiranje, Algoritmi i struktire podataka, Uvod u veb i internet tehnologije i sl. studenti stiču čvrsu osnovu iz oblasti računarstva i informatike. Kroz predmete kao što u Opšta astronomija i Opšta astrofizika, studenti se postepeno uvode u svet astronomske nauke. Sve ovo je praćeno sa više matematičkih predmeta koji su neophodni za sistematsko i dubinsko razumevanje kompleksnih fenomena i najmodernijih metoda za njihovo modeliranje i simulaciju. Kroz predmete kao što su Obrada astronomskih posmatranja, Praktična astronomija, Zvezdana astronomija, Uvod u nebesku mehaniku, Dinamika Sunčevog sistema i sl. studenti stiču specifična astronomska znanja, a takođe uče kako da primenjuju stečena znanja iz oblasti računarstva i informatike na rešavanje astronomskih problema. Poseban akcenat se stavlja na obradu velikih baza podataka, budući da danas podaci igraju presudnu ulogu, ne samo u astronomskoj i drugim naukama, već pre svega u privredi i ekonomiji. Paralelno sa ovim, studenti kroz predmete kao što su Operativni sistemi, Relacione baze podataka, Veštačka inteligencija, Računarska grafika i sl. usvajaju najmodernija znanja iz računarstva i informatike. Matematički aspekt studija se nastavlja i kroz ovaj period, gde kroz predmete poput Verovatnoće i Uvoda u numeričku matematiku studenti stiču znanja neophodna za temeljno razumevanje najnaprednijih koncepata poput mašinskog učenja, koji dominiraju u savremenim naučnim istraživanjima.
Najvažnija specifičnost ovog studijskog modula je njegova dvostranost. Sa jedne strane, studentima su otvorena vrata za naučni rad u kojem bi, naoružani teorijskim i praktičnim znanjima iz oblasti astronomije, kao i znanjima i veštinama iz oblasti računarstva i informatike, zaronili u beskrajan svet misterija univerzuma. Sa druge strane, studenti stiču veštine u empirijskom rezonovanju, računarskom i teorijskom modeliranju, radu sa superačunarom i rukovanju informacijama, kao i napredna znanja o veštačkoj inteligenciji, mašinskom učenju, naučnoj vizualizaciji i velikoj analizi podataka. Ove veštine poslodavci veoma traže u širokom spektru oblasti – od fundamentalnog istraživanja do industrijskog sektora, kao i u oblasti bankarstva i finansija.
Vesti o studiranju
-
Zimska škola IT FEST JUNIOR 2025: Prva stanica ka svetu tehnologije
13.01.2025 -
Započnite novu godinu pravim izborom uz Fakultet savremenih umetnosti! Još 5 dana možete preuzeti poklon od 200 evra!
Fakultet savremenih umetnosti (FSU) nastavlja sa ponudom najnižih oktobarskih cena školarina i tokom novembra. Prijavljeni studenti obezbeđuju svoje mesto u generaciji 2025/26 i fiksiraju školarinu, čime su zaštićeni od budućih…
10.01.2025 -
Nova godina, novi početak: IT obrazovanje uz poklon od 200 evra, još samo 5 dana!
Početak nove godine je savršen trenutak za donošenje odluka koje će oblikovati vašu budućnost! Ako tražite kvalitetno obrazovanje u oblasti informacionih tehnologija, sada je pravi trenutak da iskoristite jedinstvenu priliku…
10.01.2025
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo