Milan Mijović , student prodekan
Kakvi su uslovi studiranja i kakvo je vaše mišljenje o kvalitetu nastave na vašem fakultetu?
Od oktobra pršle godine kvalitet nastave se dratično poboljšao, pre svega jer je nova uprava fakulteta otvorenija za studente. Naime, svaki student se sada oseća mnogo slobodnije da dođe u dekanat I porazgovara ne samo sa mnom, već i sa dekanom, prodekanom za nastavu ili prodekanom za međunarodnu saradnju. Smatram da je takav odnos uprave i studenata poželjan. Dalje, na fakultetu je uređeno da se mlade kolege, kroz ankete, tribine i tazgovore, informišu o novim programima i studijama. Problem sa kojim se sada Filološki fakultet suočava je tehničke prirode. Glavni problem je nedostatak učionica pa se predavanja odvijaju u prenatrpanim učionicama. Problem je sada još veći jer se od novih generacija očekuje redovno praćenje nastave.
Praktična nastava je neophodna za današnje kvalitetno obrazovanje. Da li, po vašem mišljenju, studenti na fakultetu imaju dovoljno praktične nastave?
Nažalost, naš fakultet ne može da se pohvali praktičnom nastavom. Najbliže praksi na fakultetu je hospitovanje koje određene katedre pružaju studentima. Međutim, hospitovanje se svodi na odlazak u srednju školu i prisustvovanje nastavi. Fakultetu, po mom mišljenju, nedostaje saradnja sa firmama u kojima bi budući filolozi mogli da pronađu posao. To bi sigurno pomoglo kao praksa i kao priprema za budući rad.
Koliko se obrazovanje na privatnim i državnim fakultetima razlikuje? Koje su to najbitnije razlike po Vašem mišljenju?
Ovo je zaista večno pitanje i ostao bih rezervisan u odgovoru na njega jer se pravi odgovor ne može dobiti. Međutim, mislim da jednu stvar svi zaboravljaju. Ako uporedimo, s jedne strane, Beogradski univerzitet, a sa druge, privatne fakultete, prvo pomislim na sledeće: tradicija. Tradicija i istorija Beogradskog univerziteta je nešto što se nikada ne sme zaboraviti. To je nešto što se ne stiče godinama, nešto što se čuva i mora biti očuvano i što će uvek prevagnuti pri ovakvim pitanjima.