Pravni fakultet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici je obrazovno-naučna ustanova koja organizuje i obavlja osnovne, specijalističke, magistarske i doktorske studije, kao i druge oblike studija za inovaciju znanja i stručnog obrazovanja i usavršavanja.
Narodna skupština NR Srbije 23. juna. 1961. Zakonom je osnovala Pravno-ekonomski fakultet, koji je sa radom počeo oktobra 1961.godine u sastavu Univerziteta u Beogradu. Osnivanjem Univerziteta u Prištini 1969. godine ulazi u njegov sastav. Pravno-ekonomski fakultet 1971. godine deli se na dva samostalna fakulteta: Pravni i Ekonomski.
Do školske 1966/67 godine nastava se izvodila samo na srpskom jeziku, a nakon toga nastava se izvodila na pojedinim predmetima i na albanskom jeziku. Od školske 1970/71 do školske 1991/92 godine nastava se paralelno izvodila na srpskom i albanskom jeziku, a od tada nastava se izvodi samo na srpskom jeziku.
Sedište Fakulteta od osnivanja do juna 1999. godine nalazilo se u Prištini. Odlukom Vlade Republike Srbije, iz poznatih razloga, Fakultet nastavu za školsku 1999/2000 godinu organizuje u Vranju, a od školske 2001/02 godine privremeno sedište Fakulteta je u Kosovskoj Mitrovici.
Fakultet uspešno organizuje konsultativnu nastavu u Visokoškolskoj jedinici Pravnog fakulteta u Vranju.
U radnom odnosu sa punim radnim vremenom zaposleno je 35 nastavnika i saradnika. Pored toga, za izvođenje procesa nastave angažovano je još 10 nastavnika i 3 saradnika sa drugih fakulteta.
Danas na Fakultetu studira 1.003. aktivnih studenata različitih nacionalnosti.
Od osnivanja do danas na fakultetu je diplomiralo preko 8.000 studenata i steklo stručni naziv diplomiranog pravnika.
Pravni fakultet Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici je akreditovana visokoškolska ustanova koja u obavljanju delatnosti objedinjuje obrazovni, naučno-istraživački i stručni rad, kao komponente jedinstvenog procesa visokog obrazovanja iz oblasti pravnih nauka. Na Fakultetu se realizuju sledeći studijski programi:
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo