Ideja o osnivanju Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta koji bi delovao u sastavu Univerziteta prvi put je u srpskoj javnosti izneta još 1860. godine. Međutim, kako je celokupan projekat osnivanja Univerziteta zbog niza nepovoljnih okolnosti bio na duže vreme osujećen, Pravoslavni bogoslovski fakultet osnovan je, zajedno sa još četiri visokoškolske ustanove (Filosofski, Pravni, Medicinski i Tehnički fakultet) tek 1905. godine, kada je, 27. februara, donet Zakon o Univerzitetu.
Osnivačka sednica Saveta Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta u Beogradu održana je 6. septembra 1920. u Rektoratu Beogradskog univerziteta. Predsedavao je dr Aleksandar Dobroklonski, kontraktualni redovni profesor Opšte crkvene istorije kao “najstariji i po godinama uzrasta i po godinama profesorske službe”. Na toj sednici za prvog dekana Fakulteta izabran je prota Stevan M. Dimitrijević, prvi redovni profesor Istorije Srpske crkve.
Danas na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu studira više od 1.500 studenata oba pola koji se osposobljavaju za sveštenički, veroučiteljski poziv i naučni rad u oblasti teologije.
Pored opšteg programskog jezgra, studenti se, u skladu sa svojim afinitetima, opredeljuju i za određeni broj izbornih predmeta – biblijskih, patroloških, sistematskih, crkveno-istorijskih, filosofskih ili praktičnih disciplina.
Fakultet neguje intenzivnu saradnju sa nizom renomiranih teoloških ustanova u svetu, kao što su bogoslovski fakulteti Aristotelovog univerziteta u Solunu i Nacionalnog i Kapadistrijskog Univerziteta u Atini, duhovne akademije u Moskvi i Petrogradu, Lateranski univerzitet u Rimu, teološki fakulteti u Nemačkoj, Švajcarskoj, Francuskoj, SAD, kao i u zemljama regiona.
Pri Fakultetu postoje Institut za teološka istraživanja, Bogoslovsko-katihetski institut, Biblijski institut, kao i Institut za liturgiku i crkvenu umetnost. Periodično se organizuju naučni skupovi od nacionalnog i međunarodnog značaja.
Osnovne studije
Master studije
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo