U okviru Filozofskog fakulteta u Prištini, školske 1960/61. počeli su rad odseci: Biologija, Hemija, Fizika i Matematika, a kasnije, školske 1971/72. je osnovan i Odsek za geografiju, dok je najmlađi Odsek za informatiku osnovan 2002/03. godine.
Školske 1971/72. godine odseci prirodno - matematičkih nauka su odvojeni od Filozofskog fakulteta, te je tako formiran Prirodno - matematički fakultet. Te školske godine upisan je ukupno 1661 student (1108 u nastavi na albanskom jeziku i 553 u nastavi na srpskom jeziku).
Prirodno - matematički fakultet je na svim svojim odsecima izveo reforme u skladu sa Bolonjskom deklaracijom. Svi nastavni planovi su reformisani tako da se nastava iz većine predmeta izvodi u toku jednog semestra, što znatno olakšava i istovremeno, podiže efikasnost studiranja. Težište je na praktičnom radu, radu u manjim grupama i na seminarskim radovima koji se rade tokom godine, što u znatnoj meri rasterećuje studente i olakšava polaganje ispita.
Danas je Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici akreditovana visokoškolska ustanova, koja je ispunila sve standarde za akreditaciju visokoškolskih ustanova i studijskih programa. Pored toga, Fakultet je akreditovan i za obavljanje naučnoistraživačkog rada u svim oblastima svoje delatnosti.
Prirodno-matematički fakultet poseduje dozvolu za rad, koja je izdata od strane Ministarstva prosvete i nauke Republike Srbije. U dozvoli za rad navedeni su odobreni studijski programi, broj studenata za koji je studijski program odobren, broj nastavnika sa punim radnim vremenom, kao i objekti u kojima se delatnost obavlja.
Nastavu na osnovnim akademskim studijama pohađa 612 studenata.
Na fakultetu je zaposleno 101 zaposlenih, od toga je 74 nastavnika i saradnika.
Nastavnici i saradnici Fakulteta uključeni su u naučnoistraživačke projekte koje finansira Ministarstvo prosvete i nauke Republike Srbije i objavljuju rezultate svojih istraživanja u renomiranim međunarodnim ili domaćim časopisima. Uz to, oni su autori mnogih udžbenika, monografija, zbirki zadataka i drugo.
Prirodno - matematički fakultet kroz svoj rad ostvaruje uspešnu saradnju sa svim univerzitetima u Republici Srbiji i sa velikim brojem naučnih institucija u zemlji i inostranstvu.
Prirodno - matematički fakultet je danas savremeno opremljena obrazovna i naučna ustanova na teritoriji Republike Srbije, koja sa uspehom obrazuje stručnjake iz oblasti prirodnih nauka, matematike i informatike. Fakultet je svojim dosadašnjim radom (za 40 godina) dao veliki doprinos razvoju ne samo Kosova i Metohije već i Republike Srbije u celini.
Veliki kadrovski potencijal, savremeno opremljene laboratorije i sale za predavanja predstavljaju osnovu i za njegov budući uspešan rad.
Na Fakultetu se na osnovu nastavnih planova i studijskih programa organizuju osnovne akademske studije (studije prvog stepena), master studije (studije drugog stepena) i doktorske akademske studije (studiej trećeg stepena), ukupno 16 studijskih programa.
Nastava na našem Fakultetu je prema određenim oblastima nauke organizovana kroz šest odseka:
Odsek je organizaciona jedinica Fakulteta preko koje se ostvaruju studije na osnovu nastavnih planova i studijskih programa za koje je Fakultet matičan. Na Odseku za biologiju, fiziku, hemiju, matematiku, informatiku i geografiju, osnovne akademske studije traju četiri godine ili osam semestara i nose 240 ESPB bodova, dok master akademske studije traju godinu dana ili dva semestra i nose 60 ESPB.
Na Odseku za geografiju na master studijama akreditovana su dva modula:
Na Odseku za hemiju i Odseku za biologiju realizuju se i doktorske akademske studije u trajanju od tri godine, za čiji je završetak neophodno ostvariti 180 ESPB.
Nastavni rad na Fakultetu se ostvaruje kroz predavanja, praktičnu nastavu, vežbe, seminare, konsultacije, stručnu praksu mentorski rad i kroz druge oblike obrazovnog i naučnog rada, utvrđene studijskim programima i Statutom Fakulteta.
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo