Uslovi upisa
U prvu godinu osnovnih akademskih, integrisanih akademskih i osnovnih strukovnih studija može da se upiše lice koje ima srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju.
Dokumentacija koja se podnosi prilikom prijavljivanja kandidata
Kandidati prilikom prijave na konkurs, uz prijavni list i Informator koji dobijaju u skriptarnici Fakulteta (uz prikazanu uplatnicu), podnose na uvid originalna dokumenta, a uz prijavni list podnose fotokopije sledećih dokumenta:
- svedočanstva za sve razrede prethodno završene škole;
- diplomu o položenom završnom, odnosno maturskom ispitu;
- izvod iz matične knjige rođenih;
- dokaz o uplati naknade za polaganje prijemnog ispita.
Prijemni ispit
Prijemni ispiti za upis na Osnovne akademske, integrisane akademske studije i osnovne strukovne studije Fakulteta polažu se iz sledećih predmeta:
1) Obrazovni profil biologija i ekologija:
- Prijemni ispit se polaže iz predmeta Biologija za Osnovne akademske studije Diplomirani biolog i Osnovne akademske studije Diplomirani ekolog.
2) Obrazovni profil fizika:
- Prijemni ispit se polaže iz predmeta Fizika ili Matematika za Osnovne akademske studije Fizike i za Integrisane akademske studije Master profesor Fizike a iz predmeta Optika za Osnovne strukovne studije Optometrije.
3) Obrazovni profil geografija, turizam i hotelijerstvo:
- Na studijskom programu Profesor geografije, prijemni ispit se polaže iz predmeta Geografija.
- Na studijskom programu Geoinformatika, prijemni istpit se polaže iz predmeta Geografija i Informatika i računarstvo.
- Na studijskom programu Turizam, prijemni ispit se polaže iz predmeta Turistička geografija i Osnove turizma i ugostiteljstva (moduli Turizam i Lovni turizam) i Kuvarstva i Usluživanja (moduli Hotelijerstvo i Gastronomija).
4) Obrazovni profili Hemija, biohemija i zaštita životne sredine:
- Prijemni ispit se polaže iz predmeta Hemija za Osnovne akademske studije hemije (Diplomirani hemičar, Diplomirani hemičar - kontrola kvaliteta i upravljanje životnom sredinom), Osnovne akademske studije biohemije (Diplomirani biohemičar), i Integrisane akademske studije Nastave hemije (Master profesor hemije).
- Prijemni ispit se polaže iz predmeta Zaštita životne sredine ili Hemija za Osnovne akademske studije Zaštita životne sredine (Diplomirani analitičar zaštite životne sredine).
5) Obrazovni profil matematika i informatika:
- Prijemni ispit se polaže iz predmeta Matematika za Osnovne akademske studije matematike (Matematika, Primenjena matematika) za Osnovne akademske studije informatike (Informacione tehnologije, Računarske nauke) i Integrisane akademske studije matematike (Master profesor matematike).
Svi kandidati mogu da polažu deo prijemnog ispita iz predmeta Programiranje. Departman može odlučiti da za polaganje prijemnog ispita postoje dve grupe zadataka, s tim da svi kandidati koji konkurišu za upis na isti studijski program moraju na prijemnom ispitu da rade zadatke iz iste grupe.
Rangiranje kandidata
Kandidat koji konkuriše za upis na I godinu osnovnih akademskih studija i integrisanih akademskih studija ima pravo da se, prilikom podnošenja prijave za upis, izjasni za dva studijska programa (pod A i pod B) pod uslovom da se za oba studijska programa polaže prijemni ispit iz istog predmeta. Redosled želja kandidata pod A i pod B ne znači prioritet pri sačinjavanju rang lista.
Nakon bodovanja, ukoliko je kandidat stekao pravo na upis iz budžeta na studijski program pod A on se ne rangira na listi za studijski program pod B. Ukoliko je kandidat stekao pravo na upis samofinansiranjem na studijski program pod A on se rangira i na listi za studijski program pod B gde može steći pravo na upis iz budžeta.
Princip je isti i kada se odredi jedna kvota u okviru koje je navedeno više studijskih programa, s tim što se kandidat pri upisu opredeljuje za željeni studijski program u toj kvoti.
Redosled kandidata za upis u prvu godinu osnovnih akademskih studija, integrisanih akademskih studija i osnovnih strukovnih studija utvrđuje se prema opštem uspehu u srednjoj školi i rezultatu postignutom na prijemnom ispitu. Kandidat po oba osnova može ostvariti najviše 100 bodova.
Pod opštim uspehom u srednjoj školi podrazumeva se zbir prosečnih ocena iz svih predmeta u prvom, drugom, trećem i četvrtom razredu pomnožen sa dva. Po ovom osnovu kandidat može steći najmanje 16, a najviše 40 bodova. Opšti uspeh u srednjoj školi računa se zaokruživanjem na dve decimale. Rezultat koji kandidat može postići na prijemnom ispitu ocenjuje se od 0 do 60 bodova, zaokruživanjem na dve decimale.
Fakultet utvrđuje rang listu koju objavljuje na oglasnoj tabli i internet stranici, u roku koji je utvrđen konkursom. Mesto na rang listi i broj ukupno ostvarenih bodova određuje da li kandidat može biti upisan u prvu godinu osnovnih akademskih studija, integrisanih akademskih studija i osnovnih strukovnih studija kao i da li će biti finansiran iz budžeta ili će plaćati školarinu kao samofinansirajući student.
Upis kandidata
Na osnovu rang lista i na osnovu urednih dokumenata traženih konkursom vrši se upis kandidata. Kandidat može biti upisan na teret budžeta ako se na jedinstvenoj rang listi nalazi do broja odobrenog za upis kandidata na teret budžeta, koji je utvrđen konkursom za određeni studijski program, a ostvario je najmanje 50 bodova.
Kandidat može biti upisan kao samofinansirajući student ukoliko se na jedinstvenoj rang listi nalazi do broja odobrenog za upis samofinansirajućih studenata, koji je utvrđen konkursom za određeni studijski program, a ima najmanje 30 bodova.
Kandidati koji su ostvarili pravo na upis podnose
- originalna dokumenta: svedočanstva za sve razrede prethodno završene škole i
- diplomu o položenom završnom, odnosno maturskom ispitu;
- izvod iz matične knjige rođenih (podneto uz prijavu);
- indeks;
- jedan obrazac ŠV-20;
- dve fotografije formata 4,5 x 3,5 cm;
- lekarsko uverenje;
- dokaz o uplati naknade na ime troškova upisa i premije za kolektivno osiguranje studenata;
- dokaz o uplati naknade za samofinansirajuće studente.
Vesti o studiranju
-
Savremena osnovna škola osvojila svetsku nagradu za inovaciju u obrazovanju za 2024. godinu!
Savremena osnovna škola iz Beograda osvojila je prestižno priznanje Global Smart Education Prize 2024! Ova nagrada koja se dodeljuje u okviru događaja Global Smart Education Conference prepoznaje izuzetne inovacije u…
18.12.2024 -
Mikro stipendije Mileve Marić Ajnštajn – vaša prilika za budućnost u STEM oblastima!
Od 16. do 22. decembra, Comtrade ITS i ITHS organizuju nedelju Mileve Marić Ajnštajn, jedinstveni događaj koji spaja nauku, obrazovanje i priliku za devojke da ostvare svoj puni potencijal u…
16.12.2024 -
Postanite lider u umetnosti: prijave za doktorske studije za preostalih 5 mesta na Fakultetu savremenih umetnosti su u toku!
Ako sanjate o tome da oblikujete budućnost umetničke scene, doktorske studije na Fakultetu savremenih umetnosti (FSU) pružaju vam jedinstvenu priliku da unapredite svoje znanje, istražujete inovativne umetničke pravce i postanete…
12.12.2024
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo