Prijemni.rs
Maturang
  • Saveti za polaganje prijemnog


Pred vama je priprema za jednu od najlepših, životnih faza. Kako bi izbegli nepotreban stres, savetujemo vas kako da se što bolje pripremite i položite prijemni ispit, kako da svaladate studije, kojim vežbama poboljšate koncentraciju, shvatite svoju svrhu i naravno, šta nikako da ne radite ako želite da se dopadnete novim kolegama. Iskoristite studije da steknete što više prakse i obogatite svoj CV, a mi vas savetujemo kako. Radite na sebi i ne zaboravite da uživate u celom tom procesu.

Pretraga po ključnoj reči

Pretraga po tabovima


Kalkulator za broj poena na prijemnom


Prijemni bez panike

Svi oni koji su se odlučili da studiraju trebalo bi da znaju nekoliko stvari pre nego što odluče šta i kako dalje...



Kalkulator za profesionalnu orjentaciju


Saveti psihologa Saobraćajnog fakulteta, Dr Svetlane Ćićević

Najvažnija stvar prilikom polaganja bilo kog ispita, pa i ovoga, jeste KONCENTRACIJA. Potrudite se da budete maksimalno koncentrisani na rešavanje zadataka. O drugim stvarima razmišljajte kada se ispit završi.



10 saveta za uspeh na prijemnom

Kad krenete na prijemni ispit, proverite da li ste poneli sav potreban pribor i dokumente



Kako pobediti tremu

Trema je, verovali ili ne, veoma uobičajena stvar kod svih nas. Važno je da znate kako da se suočite sa njom i kako da je eliminišete u što je većem procentu moguće.



Kako da pomognete svome detetu da upiše studije i izabere karijeru

Mesec jun godinama pred mlade ljude donosi i žestoku dilemu: kako odabrati pravi put za budućnost.



Kako do uspeha u drugom upisnom roku

Ovo je vreme da budete konstruktivno samokritični i da „hladne glave" sagledate sve svoje opcije te se pripremite što bolje za drugi upisni rok.



Pomodoro tehnika - povećajte svoju produktivnost

Da li ste znali da običan kuhinjski tajmer (u obliku paradajza ili bilo koji drugi) može pomoći u upravljanju vremenom i povećanju produktivnosti?



Kako učiti za prijemni ispit

Izabrao si studije? Znaš tačno šta želiš da upišeš? Odlično! Sada je vreme da se pripremaš za prijemni i tu ćemo ti mi pomoći. Predstavljamo ti 11 koraka do naučenog gradiva za prijemni ispit.



Mape uma

Napretkom u polju nauke i medicine došli smo do spoznaje da je sve podložno promeni i ništa nije apsolutno. Znanje kojim vladamo je sve veće i ono nam pomaže da budemo sve bolji kvalitetniji, brži... Učenje je imperativ u svakom segmentu&



Stilovi učenja

Termin "stilovi učenja" predstavlja opis stavova, ponašanja i akcija koja određuju načine koji su nama najpogodniji za učenje. Mnogi od nas bi zaista morali da se pomuče da odrede koji stil učenja odgovara baš njima.



Kako upisati umetničku akademiju? - prvi deo

Za početak, postavite sebi dva osnovna pitanja: gde ste sada i gde želite da budete u budućnosti? Na ova pitanja morate da odgovorite sami, a odgovori moraju biti najprecizniji mogući.



Nostrifikacija diploma iz inostranstva

Nostrifikacija je postupak u kojem se diplome, svedočanstva, ispiti i akademske titule dobijene u inostranstvu priznaju za korišćenje u Srbiji, bilo radi nastavka školovanja ili radi zapošljavanja.



Kako upisati umetničku akademiju? - drugi deo

Postavlja se pitanje da li je bolje polagati prijemni ispit na više akademija ili samo na jednoj. Ima profesora koji ne gledaju blagonaklono na studente koji polažu i kod njih i kod njihovih kolega (što je vrlo lako saznati).



5 razloga zašto upisati studije na državnim fakultetima/visokim školama

Svaka polemika na temu da li su bolji privatni ili državni fakulteti (studije) izazove veliki broj suprotstavljenih komentara  sadašnjih i svršenih studenata jednih i drugih ustanova.



5 razloga zašto upisati studije na privatnim fakultetima/visokim školama

Poenta obrazovanja nije da dobijete parče papira sa nečijim potpisom, nego da steknete funkcionalno znanje koje će vam pomoći da nađete ili osnujete posao koji zadovoljava vaša lična interesovanja, aspiracije i potrebe.



Do upisa na studije u 4 koraka

Želimo da ti pomognemo da izabereš i upišeš prave studije i ovom prilikom ti predstavljamo bitne korake koji ti u toj nameri mogu pomoći.



Početak priprema maturanata

Završna godina srednje škole je vreme kada ponovo bivaju razmotrena shvatanja maturanata o perspektivi nastavka obrazovanja.



Top 5 uobičajenih grešaka koje pravimo kada učimo nešto novo!

Postoji čitav niz grešaka koje pravimo kada krećemo da učimo nešto sasvim novo po prvi put. Sledi 5 najčešćih grešaka koje pravimo u takvim situacijama i kako ih izbeći.



Odabir metoda učenja

Definisanje načina dostizanja znanja, koji je preferiran u odnosu na ostale raspoložive, ima osnovnu svrhu razumevanja nastavnog sadržaja, odnosno, svesnog pamćenja materije gradiva i prisećanja u željenom trenutku, kada je to najpotrebnije.



Početak priprema za prijemni ispit

Kako bi se opravdala očekivanja od prijemnog ispita, nakon odabira željenog fakulteta, neophodno je sagledati važnost sadržine i idealnog toka priprema. 



3 super-načina da povratite svoju motivaciju

Motivacija je tajna uspeha, kako za učenje, tako i za budući život. Važno je da se fokusiramo i da izvučemo iz sebe što više skrivenog potencijala. Dakle, kako da pokrenete ovu korisnu erupciju i povratite svoju motivaciju?



Ovo je ubedljivo najbolja tehnika za učenje

Bilo da ste išli na ETF ili ste završili samo osnovnu školu, u životu ste morali da učite. I još ćete učiti ako želite da postignete nešto. 



Kako doneti odluku o izboru fakulteta?

Kako se bliži kraj srednje škole, tako se bliži i vreme da odlučimo šta nam je činiti dalje. Jedna od mogućnosti jeste upis na fakultete.



Par saveta pre izbora fakulteta

S obzirom da studije za svrhu treba da imaju pripremu studenata za posao, osposobljavanje za karijeru i ciljeve koji se žele ostvariti, period visokog obrazovanja neka obuhvati vaše interese u tom smislu. 



Pravila polaganja prijemnog ispita

Univerzalna pravila za polaganje prijemnog se prevashodno odnose na pisanu proveru znanja, važe na svim visokoškolskim ustanovama, ispitne komisije ih se striktno pridržavaju



Kako da na prijemnom osvojite maksimalan broj poena na testu opšte kulture?

Počinje sezona prijemnih ispita i na velikom broju fakulteta kandidate, između ostalog, očekuje i test opšte kulture. Ako ste i vi budući brucoš, verovatno ste se već našli pred dilemom: Kako se pripremiti?&a



Kako preživeti predupisni stres?

Prijemni ispiti za određene fakultete traju i nekoliko dana, ali bez obzira na trajanje, svi su podjednako stresni.



Saveti za maturante koji se okreću narednom upisnom roku

Za maturante koji će steći status studenta upisom na fakultet, predstoji najduži period odmora do sada. Međutim, za maturante koji nisu zadovoljni ostvarenim učinkom na prijemnom ispitu važi da će u narednom periodu doneti par ključnih odluka



Drugi krug prijemnih ispita

Završili ste srednju školu, ali i dalje niste znali šta želite da studirate. Ili pak, upisali ste fakultet, ali se ne osećate zadovoljno. To, zaista, zvuči kao veliki problem. 



Saveti za maturante: početna razmišljanja o upisu na fakultet

Za maturante je važno da vreme četvrte godine srednje škole iskoristite na najbolji način, što će značiti da u narednom periodu uspeh ostvare na više polja.



Činjenice i razmišljanja od uticaja na izbor fakulteta

Kako biste u dogledno vreme doneli odluku o upisu na fakultet, za sada, pažljivo razmišljajte o svemu što se može smatrati odrednicom na tom putu. 



Za maturante: motivi upisa i pohađanja studija

Vaše ulaganje u visoko obrazovanje značiće postojanje određenih težnji koje vas podstiču da se opredelite za upis i, kasnije, pohađanje studija željenog usmerenja. 



Najbolje pripreme za upis na fakultet

Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.



Kako napisati dobar esej

Dobro je znati da prilikom pisanja eseja postoje određena pravila, a poželjno je pridržavati ih se, ukoliko želite da postignete uspeh pisanjem eseja.



Kako napisati motivaciono pismo

Motivaciono pismo je dokument u kome trebate staviti što više ličnih stvari o vama. Dokument treba da bude veoma ličan i trebate pokazati ko ste, šta znate i možete, i šta želite.



Kako napisati preporuku

Pisma preporuke pišu profesori, nadređeni ili druge osobe koje vas poznaju, naglašavajući vaše sposobnosti da odgovorite zahtevima programa za koji se prijavljujete.



Šta su navike i kako ih menjati

Navika predstavlja rutinski oblik ponašanja koji se dešava na  podsvesnom nivou i o kom ne moramo da razmišljamo (da uključimo svesno razmišljanje za rešavanje datog problema ili problemske situacije).



Kako ispravno konkurisati za stipendiju?

Pre nego što konkurišete za neku od stipendija obratite pažnju na sledeće savete. Pročitajte pažljivo sve uslove i instrukcije pre konkurisanja da biste bili sigurni da ste kvalifikovani za datu stipendiju.



Najčešće greške prilikom konkurisanja za stipendiju

Kako možete da budete sigurni da nećete dobiti stipendiju?



Pravila kucanja u Wordu

Ako ne po­štu­je­te pra­vi­la ku­ca­nja kao pra­vo­pi­snu nor­mu, čita­oci do­ku­men­ta mogu steći utisak o vašoj neprofesionalnosti.



Kako iznajmiti stan?

Vreme je da razmislite gde ćete živeti, s kim, i koliko novca imate da odvojite u te svrhe?



Upravljajte svojim životom

Oni koji su uspeli, dosledno su negovali nekoliko osobina, osim stalnog usavršavanja u poslu, radoznalosti, fleksibilnosti, inovativnosti, i svesti da - ma kako da je tehologija dobra i moćna, ljudi čine srž svakog posla.



Umeće slušanja

Evo kako da povećate svoj kapacitet za slušanje i skratite sebi trud oko učenja ili dolaska do specifičnih saznanja na radnom mestu.



Kako ostaviti dobar prvi utisak

Svaki put kada po prvi put vidimo i upoznamo nekoga prvi utisak se formira i ovo je proces koji ne možemo ni na koji način vratiti unazad i ponoviti.



Pametno postavljanje ciljeva

Opšte je poznato da je postavljanje ciljeva vodič kroz život. Svako od nas sebi postavlja neke ciljeve, od momenta kada ujutro ustanemo (kratkoročni) do onih koji nas vode kroz ceo život (dugoročni). Postavljanje ciljeva zato i jeste najteži pos



Aktivno slušanje

Zanimljiva činjenica je da je slušanje jedna od retkih stvari koju nismo učili (poput govora, hoda ili sl.) pa joj se samim tim kroz život moramo posvetiti. A postoji više vrsta "slušanja"



Dobro definisanje i zapisivanje ciljeva

Ciljevi su krajnje tačke prema kojima su usmerene naše aktivnosti, oni su naše zvezde vodilje. Ipak, ciljevi kojih svako od nas ima u velikom broju, često budu neispunjeni.



Proces pamćenja

Pamćenje je osnovni misaoni proces koji se sastoji u primanju, obradi, zadržavanju, trajanju i kasnijem reprodukovanju stečenih iskustvenih sadržaja ili informacija.



Kako poboljšati pamćenje

Najbolje "vežbe za mozak" su nove informacije, poželjno je što više i što raznovrsnijih sadržaja "konzumirati" kako bismo ostali u formi za usvajanje novih sadržaja.



Stipendije Erasmus Mundus programa Evropske Unije

Erasmus Mundus stipendije za cele poslediplomske studije i Programi razmene studenata, nastavnika i saradnika u okviru mreža za razmenu



Rutina na fakultetu: Kako ostati prisutan na predavanjima

Teško vam je da ostanete skoncentrisani na času? Oči vam se sklapaju kako profesor počne sa predavanjem? Ne brinite, ne patite od blagog oblika narkolepsije, jednostavno vaša dijagnoza je „student".



Kako se izboriti sa predispitnim stresom

Nervoza i stres su sastavni deo ispitnih rokova i verovali ili ne, stres zapravo može biti koristan budući da nam pomaže da budemo oprezniji.



Kako da učite brže i praktičnije?

Stvari i obaveze se gomilaju pod vašim rukama, a realnost nudi neke metode koje nisu uvek najproduktivnije. Nudimo vam 5 saveta koji će vam pomoći da radite pametnije i brže.



Kako biti uspešan u prvoj godini?

Pored tako mnogo opcija na raspologanju za studente, umeti napraviti mudre odluke i ponašati se odgovorno je od ključne važnosti za uspeh na fakultetu. Ovih 8 saveta mogu vam pomoći da bez mnogo problema i sa uspehom prebrodite prvu godinu studi



6 trikova za „hvatanje” beleški

Ukoliko imate naviku da pozajmljujete tuđe beleške ili vaše ispadnu obimnije od svakog udženika, vreme je da nešto promenite.



Učite pomoću partitativne metode. Lako i brzo

Jedna od često korišćenih strategija učenja je i partitativna metoda. Pogledajte iz kojih faza se sastoji.



Zašto da koristite strategiju razmišljanja naglas?

Glasno razmišljanje, tj. govor samom sebi predstavlja korisnu alatku u učenju i predstavlja odraz angažovanja mozga na više nivoa.
Taj stil učenja može biti veoma efikasan.



Kako da unapredite svoj stil učenja?

Svoj stil učenja možete da unapredite korišćenjem različitih strategija koje mogu dovesti do još boljih rezultata.
Pred vama se nalazi lista korisnih saveta za svaki stil učenja ponaosob...



Zašto je važno da se motivišete za učenje?

Motivacija u učenju su oni činioci koji pokreću, organizuju, usmeravaju i određuju intenzitet i trajanje aktivnosti učenja.



Učenje u društvu

U vreme pripreme najvažnijih ispita svakom studentu dođe momenat kada ne može da uči, ili jednostavno nije produktivan. U tim situacijama je idealno da imate nekoga pored sebe.



Susret sa prvim ispitom

Brucoši obično prvi ispit ili test doživljaju kao bauk. Ukoliko se pridržavate nekih korisnih saveta, uopšte ne mora tako da bude.



Ponašanje na ispitu

Kao i bilo koja druga situacija u životu , i prisustvo na ispitu podrazumeva određeni kodeks ponašanja kojeg se treba pridržavati.



Tastatura ili olovka?

Došlo je vreme da, kada uđete u učionicu, vidite studente koji zure u ekran, a sve što čujete je neprekidan šum aktivnih tastera. Tako je, to je digitalno doba i verovatno danas nema osobe koja za učenje ne koristi laptop.



Jednostavne strategije za odlične rezultate

Veoma je česta pretpostavka da su jako vredni oni koji rade dugo tokom dana. Većina ljudi jednostavno pretpostavlja da oni imaju toliko posla da prosto moraju da rade do kasno u noć.



Kako biti u punoj formi na ispitu

Kako se dani ispita približavaju, studentima konstantno raste tenzija, i ovde možete otkriti nekoliko dobrih saveta kako da se pripremite i šta će vam pomoći da se koncentrišete, a i šta vam može doneti najviše štete&



Zašto ostavljamo učenje za „pet do dvanaest“

Verovali ili ne, postoje sile koje rade protiv nas. One nas sprečavaju da počnemo sa učenjem na vreme kako bismo bez stresa naučili gradivo. U slučaju većine nas, iskustvo spremanja ispita se može opisati jednom rečju: PANIKA.



Kako prevazići krizu u učenju

Studentske obaveze nisu nimalo lake, zadaci su često vrlo teški, a spremanje ispita zahtevno. Nekada se studentima događa da „izgube kompas”, „zaglave se“ u nekoj materiji i iz nje ne mogu ni makac.



4 najčešća studentska pitanja

Mnogi studenti imaju različite sisteme učenja, različit pristup obavezama, način razmišljanja i zabavljanja. Međutim, svaki od njih sebi postavlja četiri opšta pitanja na koja žele da imaju najpreciznije odgovore.



Tajne uspeha najboljih studenata

Šta je to što neke studente čini uspešnijim od drugih je jedno od najčešćih pitanja koja zanimaju studentsku populaciju. Neki od tajnih sastojaka uspeha su natprosečna inteligencija, potpuna predanost, veliki trud...



Koje je najbolje vreme za učenje?

Koje je najbolje vreme za učenje? Ovo je jedna od beskrajnih debata među studentima – da li je bolje učiti noću ili u toku dana?



Kako položiti ispit: Jedanaest strategija za podizanje motivacije za učenje

Pred vama se nalazi jedanaest strategija koje će vam pomoći da podignete entuzijazam i samopouzdanje, kako bi proces učenja bio produktivan i kako biste ostvarili najbolje rezultate na ispitima.



Kako da ponavljate gradivo i pritom poboljšate ocene

Možda vas zanima kako možete da zadržite ocene koje imate sada, a provedete manje vremena ponavljajući gradivo.



Bez straha od referata

Za vas smo pripremili par saveta i trikova kako da pobedite tremu i da najbolji način prezentujete pripremljeno.



Faktori uspešnog učenja

Na učenje utiču mnogi činioci. Svaki od njih, na svoj način, manje ili više utiče na proces učenja i usvajanja znanja. Takođe, svakom od njih je potrebno posvetiti pažnju kako bi se ostvarili željeni rezultati.



Kako najlakše do dobrih ocena

Od malena nas uče da ocena nije merilo znanja, ali nikako ne smemo zanemariti da je ocena svojevrstan dokaz koliko vladamo određenom materijom.



Saveti za efikasno čitanje

Najvažnije je da pre svega razumemo sve što smo pročitali, da iščitavamo kritički i razvijamo ideje o pročitanom. U nastavku pročitajte korisne strategije za bolje i efikasnije čitanje.



Najčešće greške koje pravimo dan pre ispita

Kampanjci će, bez obzira na upozorenja, učiti u pet do dvanaest, ali i oni mogu sebi olakšati taj proces izbegavajući neke od najčešćih grešaka koje pravimo dan pre ispita.



Problemi u učenju i kako ih rešiti

U ovom tekstu ćemo proći kroz neke najčešće probleme u učenju i prikazaćemo neke načine kako da prevaziđemo te poteškoće.



5 trikova za učenje koji funkcionišu

Kad se ispitni rok približi, a gradivo kao da se udvostručava samo od sebe, svi potežu za receptima za brže pamćenje.



6 jednostavnih koraka do položenog ispita

Postoji nekoliko tehnika pamćenja čija će vam primena i te kako olakšati život. Ali, ne zaboravite da vi sami u stvari imate najbolju tehniku učenja koja odgovara samo vama, samo je možda još uvek niste otkrili.



Kolokvijum položen bez muke

Testovi i raznovrsni oblici pisane provere znanja su neizbežna “muka” svakog studenta. Polaganje testa predstavlja zapravo demonstraciju vaše sposobnosti da razumete gradivo i primenite naučeno na konkretnom primeru.



Dejlova piramida učenja

Ovu piramida učenja ili iskustva kako se još naziva, razvio je Edgar Dejl 1946. godine, a cilj ovog projekta je bio da se predstave različita iskustva prilikom učenja i usvajanja novih znanja.



Kako da steknete samopouzdanje

Mnogo je faktora koji utiču na nedostatak ove veoma značajne komponente, a pošto je vrlo teško eliminisati ih sve, onda ćemo se pozabaviti time kako da ojačamo naše samopouzdanje.



Afirmacije – promenite život uz pozitivne rečenice

Ljudi često koračaju kroz život nezadovoljno, uvek im nešto nedostaje kako bi bili srećni, njima se uvek dešavaju neprijatnosti, a ne mogu razumeti uzrok tome. Odgovor je jednostavan. U pitanju su misli i njihova neverovatna moć.



Ne budi kampanjac

Jedna od odlika uspešnih studenata jeste kontinuirana posvećenost učenju. Kampanjski rad ponekad donosi rezultate, ali je daleko stresniji, a ishod je vrlo često neizvestan.



Kako da promenite loše navike

Treba znati da je svaki naš dan sazdan od različitih navika, da su sva zadovoljstva u kojima uživamo, pa čak i problemi koje imamo u svakodnevnom životu zapravo neka vrsta navike.



5 načina za bolju koncentraciju

Koncentracija i pamćenje su dve najvažnije stvari kod učenja, ali ujedno i nešto s čime prosečna osoba često muku muči. Zato mnogi postavljaju čarobno pitanje – kako poboljšati koncentraciju i pamćenje?



Kako postaviti i ostvariti ciljeve

Postavljanje ciljeva po pitanju izgrađivanja karijere i kreiranja budućnosti jedan je od najzahtevnijih životnih zadataka.



Zašto je važna motivacija za učenje?

Gradivo vam je obimno, frustrirani ste rezultatima učenja, pod stresom ste, entuzijazam vam je splasnuo. Razmišljate da odustane od učenja koji ste započeli. Problem je u motivaciji za učenje.



Četiri brza načina da poboljšate memoriju i učenje

Pre svega morate da uložite napor, a onda da pokušate da gradivo povežete sa nečim što već znate, zainteresujte sebe. Dobar san je zlata vredan, ali tu su kafa i slatkiši da potpomognu mozak da bolje radi…



Vreme je za zen: 30 mantri koje će vam pomoći da se oslobodite stresa

Savršeni dan bez stresa? Da, naravno da je moguće. Naime, reč je o samo nekoliko ključnih koraka kojima treba da se posvetite!



Bavite se sportom

Jedan od važnih preduslova da budete dobar student je i da vodite koliko toliko zdrav život. Naučno je dokazano da vežbanje ili rekreativno bavljenje sportom pomaže u održavanju fizičke kondicije, i zdravstvenog stanja organizma



Zašto ne uspevamo da promenimo svoje navike?

Zašto ne uspevamo da promenimo svoje navike?



Efikasno raspolaganje vremenom

Kada čujemo frazu "organizacija vremena" prvo što nam padne na pamet jeste časovnik sa kojim se trkamo ili profesor koji nam stoji nad glavom sa štopericom u ruci, a ispred nas prazan papir ili slične košmarne slike.



Nepresušni izgovori vas dele od uspeha

Pošto svet nije savršen, prisetite se svega onoga što vas sprečava da svoj cilj i ostvarite.



Delotvorna komunikacija

Delotvorna komunikacija je ono što nas izdvaja od drugih, kako u privatnom, tako i u poslovnom okruženju, a za šta je potrebno malo više od reči.



Tehnike pamćenja

Postoji nekoliko tehnika pamćenja čija će vam primena i te kako olakšati život.



Naučite da slušate pažljivo

Pažljivo slušati nekoga ko govori nije nimalo lak zadatak. Zahteva i koncentraciju i energiju.



Dvadeset stvari koje vas sputavaju u životu

Treba pomagati drugima, ali takođe treba pomagati sebi. Iskoristite trenutak da pratite svoju strast i uradite nešto što će vam prijati.



Budite produktivniji – ne gubite vreme!

Koliko ste puta poželeli da dan bude duži od 24 sata kako biste stigli da obavite sve što želite?



Naučite da razgovarate

Fokusiraćemo se na veštinu savladavanja usmenog izražavanja čak i u situacijama u kojima se vaša ličnost oseća ugroženo.



Kako da ovladate veštinom govora

Nekoliko je ličnih kvaliteta koji razlikuju govornike i njihovu uspešnost: jasnoća, tačnost, empatija, kontakt očima, izgled, telesno držanje, vokalni kvaliteti.



Kako upravljati vremenom u učenju?

Za velike uspehe u učenju, kao i u životu, potrebno je vreme. Vreme je ograničeni resurs i veoma je važno da znate kako da njime efikasno upravljate



Stavovi, afirmacije i vizualizacija

Vrlo često je u životu neophodno praviti kompromise radi lakšeg dolaženja do željenog cilja. To znači da vrlo često moramo da korigujemo svoje stavove, promenimo ponašanje da bismo napredovali i učili.



9 navika samopouzdanih osoba

"Sa samopouzdanjem, vi ste pobedili pre nego što ste i počeli"



Saveti kako da naučite novi jezik

Postoji mnogo dobrih saveta koji će vam pomoći u učenju jezika, ali postoji i mnogo mitova. Neki od njih su na prvi pogled očigledni, ali kao sa učenjem bilo čega drugog, ovaj proces zahteva istinski trud i pažnju.



Da li ste u potrazi za srećom?

Da li se zahvaljujući „dobrim“ genima rađamo srećni ili nas srećnim čini to što smo bogati i imamo sve što poželimo, ili je to jednostavno promenjiva kategorija?



8 načina da obezbedite više vremena

Žurite na fakultet, na posao, kući; jedan ispit, drugi seminarski, pa još i da se vidite sa prijateljima! Jednostavno kako možete da postignete sve?! Ko danas ima vremena?!



Hobiji koji nas čine pametnijim

Hobiji mogu predstavljati vid zabave, ali isto tako i izvor novih znanja, a prema najnovijim istraživanjima, mogu i da nas učine pametnijim.



Budite učenik života

Možda ste čuli za onu motivacionu parolu “Nikad ne prestajte da učite, jer život nikada ne prestaje da vas uči”, verujemo da se svakog dana možete uveriti u istinitost iste



Šta sve kažemo na početku semestra

Na početku svakog semestra donosimo odluke kako ćemo biti bolji, uspešniji, vredniji… Hoćete li se pridržavati ovih odluka? I koliko dugo?



9 koraka do ostvarenog cilja

Udahnite duboko, zastanite na trenutak i napravite plan, jer dobar plan je pola rešenja.



Inteligencija = rad u toku!

Još uvek verujete da inteligencija predstavlja genetsku predispoziciju sa kojom se rađate i koja se ne menja tokom života? Na inteligenciji se može “raditi”, svakog dana, tokom čitavog života.



Motivacija je ključ

Da li se i vama dogodilo da vam se “ne da”, da učite, da studirate, da radite? Sigurno da jeste. Šta je onda to što će vas pokrenuti i “podmititi” da istrajete na svom putu?



Prokrastinacija među studentima: Uzroci i tehnike prevazilaženja

Sve češće se susrećemo s pojmom “prokrastinacija” (procrastination engl), ali znamo li šta taj pojam zapravo označava?



Kako pospešiti memoriju

Brojne studentske obaveze zahtevaju da održvate i pažljivo čuvate svoju najkorisniju i najvažniju alatku: memoriju, bez koje je uspešno učenje nemoguće.



Top tri greške u produktivnosti koje pravimo i kako ih izbeći

Svi želimo da budemo što produktivniji i u tom cilju vrlo često pravimo početničke greške. Postavite sebi prvo pitanje, šta je to produktivnost uopšte.



Kako fizička aktivnost utiče na psihu i moždane aktivnosti

Opšte je poznato da postoje mentalne vežbe koje mogu da poboljšaju rad određenih područja mozga i unaprede njegovo funkcionisanje. Međutim, da li ste znali da, osim mentalnih vežbi i fizičke vežbe mogu da imaju sličan efekat?



Kako da budete najbolji

Skoro svakom iole odgovornom i revnosnom studentu je cilj da bude najbolji među najboljima, najbolji u grupi, klasi, godini. Istina je da je za postizanje tog cilja osnovni recept naporno učiti i imati ispred sebe zacrtan cilj.



Kako se izboriti sa kašnjenjem

Nedugo od momenta kada su ljudi počeli da mere vreme, nastalo je i kašnjenje. O tome kada se sme, a kada ne sme kasniti raspravljalo se kroz vekove.



Inspirativni citati Stiv Džobsa

Tvorac Apple-a Stv Džobs još uvek je inspiracija kako poslovnim ljudima tako i studentima. Njegove ideje, od kojih su mnoge kontroverzne, i dalje žive i mnogi se u njima pronalaze. Evo nekih



Osvežite vašu memoriju

U ljudskom umu se sećanja slažu i selektuju po pregradama, fiokama, policama, isto kao i u ormaru. Jedina razlika je što je prvo „slaganje” mentalno, a drugo fizičko.



Šta možete da naučite od otpornih ljudi?

Pogledajte kako oni razmišljaju i delaju, i inspirišite se na promenu stava pri suočavanju sa svim lošim stvarima koje vas mogu snaći u životu.



12 koraka do optimizma

Biti optimista ne znači izgubiti dodir sa realnošću već očekivanje i nadanje da će sve biti u redu. Ovo je dvanaest saveta sajta ’Success consciousness’ kako da budete optimistični.



Kako da govorom tela popravite svoje raspoloženje

Govor tela odaje snažne signale drugima. Uspravno držanje i snažan stisak ruke su dovoljni da zadobijete nečije poverenje prilikom upoznavanja. Ali ono što verovatno niste znali, jeste da vaše držanje odaje snažne signale vama takođe.



Kako se rešiti negativnih misli

Negativne misli ne mogu da nestanu tako lako. Na stranici PSY Blog-a se pojavio teks koji otkriva osam načina da odagnate loša razmišljanja koja negativno utiču na vaš život i zdravlje.



Četiri stvari koje će vam podići samopouzdanje

Kada veoma uspešne ljude pitate šta im je pomoglo da dođu na visoka mesta, samopouzdanje će biti na vrhu lestvice. Njega dobijate rođenjem ali ga možete postići i kroz napor i odlučnost, a evo i kako.



10 Zen navika koje će vas motivisati

Zen je meditacija koja koristi moć misli i intuicije, kao i moć sposobnosti da se usredsredite na stvari koje su zaista bitne u životu.



Top 10 saveta Čarlsa Bukovskog

Sledite put Čarlsa Bukovskog, američkog pisca i pesnika, čoveka čiji je jedinstveni pogled na svet ovekoličen vanvremenskim mislima i rečima koje su mnogima vodilja u životu



Warenn Buffett 10 pravila za uspeh

On je jedan od najuspešnijih investitora 20. veka. Čak je od kultnog magazina Time proglašen za jednog od najuticajnijih ljudi na svetu.



Biti strpljiv ili nestrpljiv, pitanje je sad!

Da li vam je poznat bar jedan od sledećih scenarija?



Izležavanje? Više sna? Ne, ne treba vam to!

Učenje je deo naše svakodnevice. Trudimo se da učimo na najbolji mogući način i da postignemo što bolje rezultate



Kako raditi i bitno i hitno?

Postavlja se pitanje, ko su multitaskeri – da li se oni rađaju ili to postaju? I koje su to psihičke funkcije bitne?



Da li ste i vi jedni od onih što sve odugovlače?

Ukoliko sve obaveze stalno odlažete za kasnije spadate u veliku grupu onih koji odugovlače. Evo zašto to radite ali i kako da promenite svoju ružnu naviku.



Treniranje mozga

Šta je to treniranje mozga i kako možete trenirati svoj mozak?



Kako da se naučite strpljenju: trikovi koji skraćuje i produžavaju vreme

Dva minuta mogu da prođu brzinom svetlosti, a mogu i traju večno. David Maister, autor rada "The Psychology of Waiting Lines", tvrdi da subjektivni osećaj čekanja nema mnogo veze sa stvarnim vremenskim periodom.



Zašto ne primećujemo sve svoje kucačke greške

Uprkos vašem trudu, prvo što čitalac spazi nije poruka na kojoj ste tako predano radili, nego kucačka greška već u prvom pasusu vašeg teksta.



Saveti za pojačavanje kreativnosti

Iako kreativnost ne može da se izmeri, postoji nekoliko načina da oslobodite svoj um i u potpunosti se prepustite kreativnom procesu.



7 veština koje morate naučiti sa 20 godina

Neke od veština potrebno je da usvojimo što pre i što ranije. Ističemo 7 veština koje bi trebalo da savladate što pre.



Tako to rade pametni ljudi. Učite od njih

Svakog vas dana bombarduju nove informacije, nove ideje, novi prizori, novi razgoovori. Ako čitate ovakav tekst i njemu slične, znači da ste spremni na "rast" i da ste doživotni učenik. Za svaku pohvalu, naravno. Dobro došli u klub.



11 načina da postanete najbolja verzija sebe

Od malih nogu nam pričaju "Daj sve od sebe!" "Budi najbolji što možeš biti" "Budite samouvereni" Ali šta sve to znači? Kako to zaista izgleda u svakodnevnici?



Vežbe koncentracije za unapređivanje uma

Vežbe koncentracije izoštravaju vaš um i unapređuju sposobnost koncentrisanja. Iako zvuči čudno, ali i za koncertraciju je važna vežba ukoliko želimo da ostanemo "u formi" i napredujemo.



5 pitanja koja će vam pomoći da shvatite svoju svrhu

Postoji mnogo načina da postignemo uspeh ali dok ne nađemo svoju svhu mi smo kao brod pun blaga, izgubljen na otvorenom moru. Ova pitanja će vas podsetiti koji je vaš životni cilj i potencijali za sreću.



12 saveta za iskorenjivanje lenjosti

Svi ponekad uživamo u lenjosti, posebno nakon napornog učenja. Međutim, ukoliko je ovo česta pojava, nešto morate da uradite po tom pitanju.



15 saveta za pisanje iz pera Džeka Keruaka

Lista njegovih saveta za pristup stvaralačkom procesu je široka, praskava i slobodna poput gađanja platna kuglicama boje.



Izbegavajte ovakvo ponašanje: 9 načina da se drugima odmah ne dopadnete

Postoji dosta načina da odbijete ljude od sebe. U suštini, to možete učiniti i bez preteranog truda. Sve što je potrebno jeste da vam neko pogleda profil na društvenim mrežama ili da vas lično upozna.



4 načina da nađete motivaciju kada vam se ništa ne radi

Čime god da se bavite, naići ćete na dane kada nikako ne možete da pronađete motivaciju za rad.



Istraživanja pokazala da smo godinama grešili: Ponavljanje nije majka učenja

Profesori univerziteta u Vašingtonu su nakon studije o učenju i pamćenju koja je trajala 80 godina, zaključili da je iščitavanje udžbenika i skripti najgori način da učite. Prema njihovom mišljenju najefikasnije tehn



Saveti pred početak nove akademske godine

Retki su studenti koji ne postavljaju pitanja o tome na koji način se najbolje pripremiti za predstojeća predavanja i ispite ili kako upravljati vremenom, naročito tokom prve godine fakulteta.



Kako da ubrzamo i olakšamo proces učenja

Negativan stav može ojačati motivaciju za učenje. Studenti koji se učenju preterano raduju ubeđeni su da im dobro ide, ali statistika pokazuje da su im ocene prosečno niže; dobro raspoloženje može naškoditi vašem efikasnom memorisanju.



Preporuke i predlozi za oslobađanje studenata od stresa

Za redukovanje napetosti potrebno je sumiranje više predloga, ali najvažnija je svest o značaju pripreme, koja je delotvorna samo ako je shvaćena kao proces.



Apsolventi daju savet brucošima: Kako da pobedite tremu pred prvi ispit

Dragi brucoši, dobro došli u svet odraslih, da ne kažem akademskih, građana. Kladim se da ste potpuno izgubljeni, da se raspitujete koje knjige vam trebaju za koji predmet i da još uvek idete na svako predavanje.



Kako (is)koristiti biblioteke

Ubrzo nakon početka školske godine biće nam, iz nekoliko razloga, potrebne biblioteke. 



Preporuke za praktičnije učenje i studiranje

Osim odabranog formalnog obrazovanja, emancipacija obuhvata poznavanje niza dobrih razloga koje sa sobom nosi umerena fizička aktivnost, pravilan način ishrane i adekvatno uspostavljanje dnevnog ritma, radi ostvarivanja predviđenih rezultata. 



14 citata koji će vas naterati da zavolite učenje

Mnogi ljudi ne vole da uče i zbog toga njihov potencijal ostane neiskorišćen. Iako se naširoko smatra da je za uspešno prikupljanje znanja potrebna samo inteligencija, ono što je za učenje najpotrebnije jeste motivacija



Rešite se lenjosti uz kajzen metod: promenite se nabolje za samo 1 minut

Postoji li način da se rešimo lenjosti i da jednom zauvek promenimo svoje navike nabolje?



Papir i olovka ili laptop: Šta je bolje za učenje?

Da li pišete na predavanjima ili koristite laptop? E pa upravo od toga zavisi i koliko ćete biti efikasni u učenju, kaže psiholog Pam Mueller sa Prinstona.



Načini za upostavljanje efikasnijeg pamćenja

U funkciji sticanja znanja, i težnje da se njime duže služe, komponenta od važnosti za studente predstavljena je u vidu očuvanja i poboljšanja pamćenja. 



Priprema i izrada kolokvijuma i ispita

Korišćenje određenih smernica i uputstava za pripremu, i kasniju izradu, ispita je za studente od izuzetne važnosti, jer se time ostvaruje preduslov za postizanje njihovih ciljeva studiranja



Studenski život nije lak. Kako da ne odustanete?

Smatra se da dve trećine studenata odustane tokom prve dve godine studiranja, jer ne mogu da se suprotstave stresu, obavezama i proseku, koji moraju opravdati ukoliko žele da zadrže stipendije i povlastice koje su dobili na početku studiranja.



Predlozi za motivisano učenje studenata

Sastavni deo vašeg učenja trebala bi biti visoka motivisanost za sve što se tiče, i što je povezano sa proučavanjem, delova i celine gradiva. 



Upravljanje vremenom u toku studija

Za studente je od posebnog značaja potreba prilagođavanja načina uz pomoć kojih mogu da balansiraju vreme za učenje i predviđeni odmor, naročito kada se čini da je dodatno vreme upravo ono što im nedostaje za realizaciju svih ciljeva



Važnost postavljanja pitanja od strane studenata

Veština postavljanja pitanja bitan je deo učenja i studiranja, jer će se njeno praktikovanje, sasvim sigurno, odraziti na kvalitet vašeg znanja, kao i na učinke u vidu ocena.



Saveti i preporuke za buduće studente

Nakon odabira fakulteta i započinjanja priprema za prijemni ispit, važno je poznavati mogućnosti koje su vam na raspolaganju za bolje funkcionisanje tokom godina studiranja.



Čitaonice

Sada, kada ste upisali fakultet, vreme je da se posvetite i savlađivanju gradiva. Za to vam je potreban adekvatan prostor gde ćete se osećati prijatno i gde ćete bez ometanja spremati vaše kolokvijume i ispite.



Početne pripreme brucoša za studentski život

Osim ambicije da opravdate očekivanja i ispunite ciljeve koje ste sebi postavili, početak studija značiće i to da ste se unapred pripremili za studentski život i svakodnevnicu koju sa sobom nosi.



Usmeno izlaganje predispitnih obaveza

Predispitne obaveze obuhvataju prisustvo na predavanjima i vežbama, ali i pisanje seminarskih radova, odnosno referata. Često se ti isti radovi moraju prezentovati usmeno, u toku predavanja, a ponekad je dozvoljeno i korišćenje Power Point-a.



Saveti za bolje pamćenje i funkcionisanje učenja studenata

S obzirom na sadržaj i tempo svakodnevnog života, u prilici smo da pamtimo sve veći broj informacija. Međutim, i pored savremene tehnologije koja je na raspolaganju, neophodno je redovno primenjivati i razvijati tehnike učenja i memorisanja.



Razlozi za izradu seminarskih radova i studija slučaja

U okolnostima kada su seminarski radovi, ili studije slučaja, predložene aktivnosti, u smislu da nisu obavezujućeg karaktera, studenti često previde brojne i konkretne prednosti koje je moguće ostvariti pomenutim delovanjem.



Saveti za uređenje mesta učenja

Da li ste razmišljali o svom radnom prostoru na način da je i on povezan sa definisanjem stila učenja koji vama najviše odgovara, njegovo preuređenje ubrzo bi moglo rezultirati poboljšanjem kvaliteta sticanja vašeg znanja



Uputstva studentima za pripremu odgovora na ispitima

Visoko obrazovanje karakteriše se važnošću odgovornog pristupa pisanju odgovora na ispitima i kolokvijumima. Potrebno je da se vaši radovi temelje na jasnim i konciznim objašnjenjima, rezimeima lekcija i gradiva



Početak studiranja i kako ga učiniti lakšim

U jednom možemo da se složimo – studentski život na samom početku zaista nije lak. Promena sredine, odlazak iz doma, prilagođavanje novoj društvenoj grupi... 



Značaj uspešne pripreme za usmeno odgovaranje

Osim što priprema ispita podrazumeva usmerenost na savlađivanje gradiva, važna uloga pripada načinu na koji ćete prezentovati sve naučeno, a od čega će, svakako, zavisiti i vaša krajnja ocena.



Fakultativni ispiti i dodatni bodovi

Upisivanjem određenog fakulteta, automatski dobijate mogućnost da usavršavate jezike koje ste do sada učili (najčešće, kao obavezan jezik postavlja se engleski).



Značaj i efekti za studente: Upravljanje većim brojem aktivnosti

Maturanti, koji će u narednim danima pokušati da polaganjem prijemnog ispita upišu određeni fakultet u drugom upisnom roku, vreme već aktivno provode učeći i ponavljajući gradivo.



Saveti za brucoše: Polaganje i bodovanje predmeta

Za brucoše koji žele da budu upoznati sa pravilima studiranja koja se tiču prisustvovanja nastavi, polaganja predmeta, uslova upisa godine na fakultetu i sl., sledi nekoliko osnovnih uputstava.



Saveti za brucoše pred početak nastave na fakultetima

Iako će vaši prvi dani na fakultetu proteći u znaku prilagođavanja studentskom načinu života i dinamici rada, korisno bi bilo da već sada budete upoznati sa nekolicinom korisnih saveta koji će se u predstojećem periodu pokazati kao značajni.



Nauči sve za samo 48 sati

Verovatno nikad niste čuli za Tansela Alija – trostrukog prvaka u pamćenju koji dolazi iz Australije i koji se proslavio tako što je naučio napamet sadržaj dva telefonska imenika za samo 24 dana.



Načini za postizanje efikasnog učenja tokom studija

Kada se radi o načinima učenja, odnosno, raznovrsnim metodama i tehnikama namenjenim sticanju znanja, studentima je važno napomenuti da bi trebali proceniti pogodnosti pojedinih metoda, prednosti koje dati metod ostvaruje za njih



Korisne metode rada tokom aktivnosti učenja

Nakon uvodnih predavanja početnih delova gradiva, slede i prve provere znanja u novoj akademskoj godini, naravno, u vidu testova, odnosno kolokvijuma. 



12 trikova da pamtite brže, lakše i duže

Učimo dok smo živi, dakle, celog svog života, ali usput zaboravljamo mnogo informacija. 



O potrebnoj motivaciji za učenje na studijama

Tokom studija, važno je održavati visok nivo motivisanosti za izučavanje odabrane oblasti. Pored toga, obrazovni profil za koji ste se opredelili uključivaće veći broj disciplina kojima je potrebno posvetiti adekvatnu pažnju.



Praktični načini za sticanje znanja i polaganje ispita na studijama

Učenje na fakultetu ima za cilj dostizanje znanja, koje će imati dugoročnu vrednost. Upravo navedeno zahteva realizaciju kroz konkretne aktivnosti koje su, istovremeno, ključne za ostvarivanje vaših planiranih ciljeva studiranja.



Za studente: Napravite raspored učenja

Gradivo svih predmeta predviđenih tokom semestra, odnosno tokom studija, zahteva od studenata adekvatnu procenu njihovog vremena potrebnog za usklađenost prilikom učenja.



Kako preživeti ispitni rok?

Svi znamo koliko ispitni rokovi mogu da budu stresni i naporni. Nekad se čini da tih mesec i po dana nikad neće proći. Evo nekoliko saveta kako preživeti ispitni rok.



Saveti o dobrim studijskim primerima

Studije podrazumevaju neprestano ulaganje i usavršavanje, ostanite fokusirani na vaše uspešne studijske prakse i, svakako, procenite šta smatrate da je potrebno poboljšati u svrhu dostizanja dobrih radnih navika



Studije kao prilika za razvoj: Veštine koje daju pozitivne efekte

Iskoristite period tokom kojeg pohađate fakultet za sticanje i usavršavanje veština značajnih za vaše dalje obrazovanje, ali i rad, generalno.



Samostalna priprema gradiva za ispite na studijama

Glavni benefit za studente, tokom pripreme za pojedine ispite, jeste činjenica da su na vreme započeli učenje, te da nemaju previše ispitne materije za istovremenu pripremu, naročito u periodu ispitnih rokova.



Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja

Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.



5 razloga zašto nećeš početi da učiš na vreme

Za većinu studenata ispitni rok se može opisati jednom rečju - panika. Sutra ujutro imate ispit, premoreni ste, sve vam se pomešalo u glavi, gledate u te skripte kao da su na kineskom



Pripremi se za naredni ispitni rok i položi sve ispite uz Feynman-ovu metodu!

Postoji niz taktika i metoda učenja koje vam garantuju manji ili veći uspeh u pamćenju i uspešnom polaganju ispita, ali malo koja metoda je tako korisna kao dobro staro objašnjavanje-samom-sebi.



Počeću sutra sa učenjem...

Zašto odlažemo obaveze? Jesmo li lenji? Da li zdravo ponekad odložiti obavezu? Šta je problem kada odlaganje postane dominantan oblik ponašanja? Može li se prevazići i kako?  



Zašto pohađati predavanja na fakultetu?

Ako vam je poznata situacija da profesor postavi pitanje kojeg nema u knjizi i ono vas košta veće ocene ili položenog ispita, odgovor leži u predavanju.



Odlazak na fakultet - Prvi dan

Jedna od velikih životnih promena jeste početak studiranja. Još veći stres je ako je zbog studija neophodno napustiti rodno mesto.



3 saveta za lakše učenje

Pitate se da li je uopšte moguće da učenje bude lako?! Hej, ne budite tako pesmimistični! Naravno da je moguće da sebi olakšate ovu kompleksnu aktivnost



Stilovi i tehnike učenja

Tokom perioda školovanja većina učenika izgradi sopstvene metode učenja. Nekom u otkrivanju najefikasnijih metoda učenja pomažu stariji brat ili sestra, roditelji, nastavnici ili drugari iz razreda.



Kako rešavati studiju slučaja?

Cilj analize studije slučaja je da se student koji analizira slučaj stavi u položaj poslovnog savetnika ili menadžera koji treba da reši neki poslovni problem.



Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja

Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.



Kako da dobijete sponzorstvo za učešće na seminaru ili konferenciji

Ako ste već ispitali mogućnost da od organizatora seminara/konferencije dobijete stipendiju ili ste je već dobili, a i dalje Vam treba finansijska pomoć da pokrijete troškove učešća ili puta, preporučujemo Vam sledeće



Kako doći do prakse?

Mnoge praktične aktivnosti Vam mogu pružiti iskustvo i znanje koje će Vam biti od izuzetnog značaja, ne samo pri zapošljavanju nego i u životu generalno. Čak i dok ste još na studijama.



Osnove komunikacije

Kad ignorišemo nekog šaljemo poruku - dakle komuniciramo. (Čovek povremeno govori , a neprestano nešto saopštava)



Loše vesti i kako ih saopštiti

Nije loše imati u vidu da je prirodna i vrlo ljudska reakcija na loše vesti upravo tuga ili bes.



Koji je pravi posao za mene?

Pronaći pravi posao ume da bude složeno, ali ne i nemoguće. Zato, odvojte neko vreme za introspekciju. Uložite trud i energiju...



Kako kontrolisati emocije

Koliko puta vam se dogodilo da jednostavno ne znate šta ćete učiniti koliko ste ljuti, ili ste dobili kritiku od pretpostavljenog koja vas je dovela do suza.



Neformalno obrazovanje

Sve je cenjeniji stav da je mogućnost usavršavanja kroz ceo život postala neophodna i da je neformalno obrazovanje to u potpunosti omogućilo.



Asertivnost - kako ljubazno reći ne!

Budući da je čovek društveno biće i da njegova „društvenost" zavisi od toga koliko je vešt u komunikaciji, asertivnost je pojam o kome bismo svi mogli znati nekoliko činjenica.



Emocionalna inteligencija

To je sposobnost dobrog upravljanja mučnim raspoloženjima i sposobnost kontrole nagona, a temelji se na svesti o vlastitim osećanjima u trenutku u kom je do njih došlo.



Zašto treba da odete na omladinski seminar


Pojam i definicija inteligencije

Za neke od nas pametan je onaj koji je načitan i/ili obrazovan, a za neke druge je to mogućnost snalaženja u bujici svakodnevnih problematičnih situacija.



Znanje kao investicija u budućnost

Znanje (i sticanje znanja) je postalo neophodno ali i neizbežno. Informacije do kojih svakodnevno dolazimo možemo u tom istom momentu podeliti sa nekim.



Donošenje odluka

Način na koji donosimo odluke u velikoj meri zavisi od toga kakvi smo karakterno i koje su to osobine ličnosti koje nas čine drugačijim od drugih.



Webinar – učenje preko Interneta

Vebinar je kraći, jednostavniji i ekonomičniji vid obuke nego celodnevni grupni treninzi na posebnoj lokaciji.



Umetnost i nauka koučinga

Svi mi želimo da naši projekti budu uspešni i da ih završimo sa osećajem zadovoljstva. Baš iz tog razloga, koučevi koji se bave savetovanjem u jasnom definisanju ciljeva.



Praksa: Kako postići najbolje rezultate?

Sama činjenica da ste se odlučili na razvijanje svojih poslovnih veština i dizanje svoje vrednosti na tržištu rada kroz praksu, govori puno o vašim ambicijama i motiva



Questorming tehnika

Sa questorming tehnikom krećemo da bismo definisali problem, a potom nastavljamo sa brainstorming tehnikom tragajući za pravim rešenjem problema.



Pronađite pravu obuku za sebe

Savremeno doba je nametnulo potrebu da se kroz ceo život obučavamo i usavršavamo ukoliko želimo da budemo uspešni u onome što radimo i izgradimo sebe kao kompletnu i svestranu ličnost.



Brainstorming tehnika

Brainstorming je jedna od tehnika koje zahtevaju aktivno učešće samih učesnika i time pridonose, ako ne većoj produktivnosti, onda bar većoj zanimljivosti samog treninga ili radnog sastanka.



Kako se izboriti sa kašnjenjem

Nedugo od momenta kada su ljudi počeli da mere vreme, nastalo je i kašnjenje. O tome kada se sme, a kada ne sme kasniti raspravljalo se kroz vekove.



Kako da steknete samopouzdanje

Čime god se u životu bavili, samopouzdanje je veoma važno, ako ne i neophodno da bismo postizali zadovoljavajuće rezultate. 



Afirmacije – promenite život uz pozitivne rečenice

Ljudi često koračaju kroz život nezadovoljno, uvek im nešto nedostaje kako bi bili srećni, njima se uvek dešavaju neprijatnosti, a ne mogu razumeti uzrok tome.



Ne budi kampanjac

Jedna od odlika uspešnih studenata jeste kontinuirana posvećenost učenju. Kampanjski rad ponekad donosi rezultate, ali je daleko stresniji, a ishod je vrlo često neizvestan.



Kako da promenite loše navike

Pre nego što se pozabavimo menjanjem onih životnih i radnih navika koje nam škode, valjalo bi prvo razmisliti o značenju reč navika i kako ova pojava nastaje.



5 načina za bolju koncentraciju

Svedoci smo da, kada imamo dobru koncentraciju, možemo odraditi posao koji bismo inače, s lošom koncentracijom, razvlačili danima.



Kako postaviti i ostvariti ciljeve

U životu mnoge stvari funkcionišu po principu postavljanja i dosezanja ciljeva. Zamislite šta želite da uradite i idete u pravcu realizovanja toga što želite.



Zašto je važna motivacija za učenje?

Motivacija u učenju su oni činioci koji pokreću, organizuju, usmeravaju i određuju intenzitet i trajanje aktivnosti učenja.



Četiri brza načina da poboljšate memoriju i učenje

Pre svega morate da uložite napor, a onda da pokušate da gradivo povežete sa nečim što već znate, zainteresujte sebe. Dobar san je zlata vredan, ali tu su kafa i slatkiši da potpomognu mozak da bolje radi…



Vreme je za zen: 30 mantri koje će vam pomoći da se oslobodite stresa

Savršeni dan bez stresa? Da, naravno da je moguće. Naime, reč je o samo nekoliko ključnih koraka kojima treba da se posvetite!



Bavite se sportom

Ukoliko iz nekog razloga imate averziju prema bavljenju sportu ili vežbanju, počnite da koristite termin „bavljenje fizičkom aktivnošću”i „bacite se u akciju”.



Zašto ne uspevamo da promenimo svoje navike?

Sigurno su se mnogi od vas do sada susreli sa velikim brojem saveta, trikova i magičnih rešenja za to kako da budete produktivniji, organizovaniji, da se bolje koncentrišete, učite pametnije (a ne više), izgubite višak kilog



Efikasno raspolaganje vremenom

Teoretski govoreći uvek imate dovoljno vremena za sve što želite da postignete, a sve što treba da uradite jeste da dobro razmislite o mogućnostima i doneste razumne odluke.



Nepresušni izgovori vas dele od uspeha

Što više sebi govorite da je nešto nemoguće, veće su šanse da ćete biti u pravu. Srećom, reči deluju u oba smera. 



Delotvorna komunikacija

Uopšte uzev, reči nam služe da izrazimo svoje misli i osećanja. Međutim, delotvorna komunikacija je ono što nas izdvaja od drugih, kako u privatnom, tako i u poslovnom okruženju, a za šta je potrebno malo više od reči.



Tehnike pamćenja

Nakon završetka srednje škole po prvi put se susrećemo sa mnogo obimnijim gradivom koje treba savladati. Pogledajte kako.



Naučite da slušate pažljivo

Sigurno ste bar jednom u životu pomno posmatrali dvoje sagovornika u komunikaciji. Da li je onaj ko sluša svog sagovornika u datom trenutku zaista čuo šta mu ovaj drugi govori?



Dvadeset stvari koje vas sputavaju u životu

Ako previše vremena posvetite nekome koga volite i u međuvremenu zaboravite na sebe, biće vam teško. Treba pomagati drugima, ali takođe treba pomagati sebi. 



Budite produktivniji – ne gubite vreme!

Koliko ste puta poželeli da dan bude duži od 24 sata kako biste stigli da obavite sve što želite?



Naučite da razgovarate

Као što i sami znate, najveći deo svog života provedete u nekom razgovoru i obično uspevate da svom sagovorniku prenesete odgovarajuću poruku koju će on na pravi način razumeti.



Kako da ovladate veštinom govora

Nekoliko je ličnih kvaliteta koji razlikuju govornike i njihovu uspešnost: jasnoća, tačnost, empatija, kontakt očima, izgled, telesno držanje, vokalni kvaliteti.



Kako upravljati vremenom u učenju?

Za velike uspehe u učenju, kao i u životu, potrebno je vreme. Vreme je ograničeni resurs i veoma je važno da znate kako da njime efikasno upravljate.



Stavovi, afirmacije i vizualizacija

Stavovi su rezultat našeg načina razmišljanja i viđenja života i sveta oko sebe. Oni su oličenje našeg karaktera, ali i vodilje našeg ponašanja i življenja.



9 navika samopouzdanih osoba

Samopouzdanje je često jedna razlika između ljudi koji dobijaju ono što žele i ljudi koji ne dobijaju ništa. Oni koji misle i veruju da mogu da urade nešto – trčati maraton, započeti preduzetnički poduhvat, pozovu nekoga..



Saveti kako da naučite novi jezik

Postoji mnogo dobrih saveta koji će vam pomoći u učenju jezika, ali postoji i mnogo mitova. Neki od njih su na prvi pogled očigledni, ali kao sa učenjem bilo čega drugog, ovaj proces zahteva istinski trud i pažnju.



Da li ste u potrazi za srećom?

Da li se zahvaljujući „dobrim“ genima rađamo srećni ili nas srećnim čini to što smo bogati i imamo sve što poželimo, ili je to jednostavno promenjiva kategorija?



8 načina da obezbedite više vremena

Žurite na fakultet, na posao, kući; jedan ispit, drugi seminarski, pa još i da se vidite sa prijateljima! Jednostavno kako možete da postignete sve?! Ko danas ima vremena?!



Hobiji koji nas čine pametnijim

Hobiji mogu predstavljati vid zabave, ali isto tako i izvor novih znanja, a prema najnovijim istraživanjima, mogu i da nas učine pametnijim.



Budite učenik života

Možda ste čuli za onu motivacionu parolu “Nikad ne prestajte da učite, jer život nikada ne prestaje da vas uči”, verujemo da se svakog dana možete uveriti u istinitost iste.



Šta sve kažemo na početku semestra

Na početku svakog semestra donosimo odluke kako ćemo biti bolji, uspešniji, vredniji… Hoćete li se pridržavati ovih odluka? I koliko dugo?



9 koraka do ostvarenog cilja

Beskonačne liste obaveza, sati provedeni na predavanjima i vežbama, svakodnevne neočekivane smetnje koje vam odvraćaju pažnju, sputavaju vas da budete produktivni, a kreativnost čine nemogućom i postavljaju se između vas i dana kakvom ste se nadali.



Inteligencija = rad u toku!

Još uvek verujete da inteligencija predstavlja genetsku predispoziciju sa kojom se rađate i koja se ne menja tokom života? Grešite. Na inteligenciji se može “raditi”, svakog dana, tokom čitavog života.



Motivacija je ključ

Da li se i vama dogodilo da vam se “ne da”, da učite, da studirate, da radite? Sigurno da jeste. Šta je onda to što će vas pokrenuti i “podmititi” da istrajete na svom putu?



10 načina da izbegnete prokrastinaciju

Prokrastinacija je kontinuirano odlaganje obaveza, jer je osoba zauzeta obavljanjem manje bitnih zadataka ili poslova koji donose više zadovoljstva umesto onih koji su hitni ili na neki način neprijatniji.



Kako pospešiti memoriju

Brojne studentske obaveze zahtevaju da održvate i pažljivo čuvate svoju najkorisniju i najvažniju alatku: memoriju, bez koje je uspešno učenje nemoguće.



Top tri greške u produktivnosti koje pravimo i kako ih izbeći

Svi želimo da budemo što produktivniji i u tom cilju vrlo često pravimo početničke greške. Postavite sebi prvo pitanje, šta je to produktivnost uopšte.



Praktični saveti za odabir profesije (bez obzira na godine)

Snovi i naše želje odvešće nas do prave profesije, one u kojoj ćemo uživati. Na taj način ćemo davati sebe, svoja znanja i veštine kako bi doprineli zajednici u kojoj živimo.



Nekoliko koraka do pozitivnih misli!

Savremeni način života je, ponekad, prilično komplikovan. Pitanja koja nam svakodnevno okupiraju misli su često iscrpljujuća, i mogu nas samo još više oneraspoložiti: kako izaći na kraj sa svim finansijskim problemima,



Znaci da ste na dobrom putu ka uspehu

Svi mi iskusimo loše dane, mesece pa čak i godine tame, samoće i depresije. Bez obzira da li sami sebe sabotiramo ili se osećamo nesigurno, srećan i ispunjen život može se činiti kao pojam van našeg domašaja.



Tesline navike koje možete primeniti na sebi

Slavni naučnik Nikola Tesla, poznat po brojnim projektima i vizijama, imao je određene strategije pomoću kojih je uspevao da ostvari skoro sve što je zamislio.



Kako da pobedimo ćutljivost: 5 minuta za vežbu samouverenosti i lakšeg razgovora u društvu

Ponekad nije lako da kažemo ono što mislimo ili osećamo, ali malo vežbe nam može pomoći.



Ako vas nerviraju, frustriraju, razočaravaju: problem nikada nije u drugim ljudima

Hteli da priznamo ili ne, ne prođe dan a da za neku svoju frustraciju okrivimo druge ljude. "Oni" nas iritiraju, nisu kompetentni, nepristojni su, loši su vozači, prespori su, dosadni, bezosećajni...



8 jutarnjih rituala uspešnih ljudi

"Ko rano rani, dve sreće grabi" ispostavila se kao istinita izreka. Šta to ranoranioce izdvaja od ostatka sveta?

Kako to da neki ljudi stižu da obave sve na vreme, a vama se čini kao da vam uvek fali bar jedan sat u danu?



Kako savladati nervozu?

Ukoliko je nervoza pred poslovni sastanak ili susret sa devojkom toliko izražena da ne možete da razmišljate, znoje vam se dlanovi i gubite dah, kako biste savladali nervozu, sledite savete stručnjaka.



Kako vežbanje čini da budete pametniji, srećniji i bez stresa

Objavljene su mnoge studije o tome koliko vežbanje pozitivno utiče na naše moždane funkcije. Mnogi navode da smo pre 10.000 godina bili lovci i sakupljači koji su dnevno prelazili od 16 do 22 kilometra dnevno.&l



Ovu veštinu skoro svi poslodavci očekuju da vide u vašem CV-ju

Vreme je da naoštrite olovke i nabavite naočare – jer vam vaš vokabular može srediti posao!



Ovo rade svi mentalno jaki ljudi!

Mentalna snaga je kao i svaka druga veština - možete je razviti vremenom.



5 moćnih navika ljudi sa nezaustavljivim samopouzdanjem

Svi žele da imaju mnogo samopouzdanja jer je znano da je to preduslov za uspeh. Čovek je u stanju da dogura daleko kada se oseća nezaustavljiv. Često nas razmišljanje o tome šta drugi misle o nama navede da blokiramo svoje poten



Učenje i trajnost pamćenja

Često se pozivamo na uspehe koji su ostvareni ranije, u prošlosti. Međutim, koliko je umeće izazvati stečeno znanje, onda kada je potrebno i na pravi način?



Kako pobediti tremu i anksioznost

Trema, ništa nepoznato na ovom svetu, a oni koji kažu da je nemaju - lažu. Oni su samo dovoljno dobro savladali tehnike i snagom samopouzdanja, volje i već nečeg trećeg, objasnili sebi da ono što ih čeka ne mora da znači propast



Kako poboljšati pamćenje? Predlažemo nekoliko tehnika

Znamo da je ovo doba tehnologije i interneta, kada su nam sve informacije dostupne u svakom momentu i na svakom koraku, ipak, naše pamćenje je važno sredstvo kojeg se ne možemo tako lako odreći.



7 načina da delujete samouvereno (čak i kada se tako ne osećate)

Nervozni ste? Uplašeni? Nesigurni? Evo nekoliko načina kako da se pravite da ste sigurni u sebe. Neko će reći – zašto da se foliram? Čak i psiholozi kažu da pretvaranje često vodi i do realnosti – odnosno ako se pretvaramo da&



Šta uspešni rade drugačije

Planiranje je ključ uspeha i ono će vas spasiti od toga da se nađete u situaciji da ne znate šta dalje i padate u paniku.



Kako postati i ostati pobednik?

Pobednici i gubitnici odavno nisu termini rezervisani samo za sport. U takmičarski nastrojenom društvu, biti pobednik u poslu, ali i privatnom životu je imperativ. Ali, nije mu svako dorastao. 



4 praktična načina da sebe vidite na bolji način

Loše stvari se dešavaju kada ste puni sumnje i kada nemate samopouzdanja. Ne samo da ugrožavate vaš nastup već radost i ispunjenost lako nestaju.



Pametni, vredni ali ne i uspešni? Evo u čemu je problem

Ceo život se vodimo time da onima koji se trude i rade na sebi uspeh sam dođe. Ipak, i sami znate koliko je ljudi koji ovo čine, a nisu doživeli uspeh. Evo zašto je to tako.



Kako Bil Gejts savetuje učenike

Da bi čovek bio uspešan potreban je veliki rad na sebi, prvenstveno kroz obrazovanje, ali i snalažljivost i sposobnost da stečeno znanje primeni u životu.



Kako pozitivno razmišljanje poboljšava vaše veštine

Misli pozitivno i sve će biti u redu. Utešno, ali da li i uvek izvodljivo? Prebaciti misli iz negativnih u pozitivne ne dešava se baš pritiskom na dugme i retki su ljudi koji to momentalno mogu da urade. 



Kako da učite strani jezik kada ste na odmoru

Odlazak na odmor je ne samo prilika da se odmorite od posla, već i da se bavite aktivnostima koje vas zabavljaju i opuštaju. Pa zašto ne biste iskoristili priliku da učite strani jezik bez domaćih zadataka i klasičnih gramatičkih vežbanja



Naučite 4 stvari sada koje će vam koristiti do kraja života

Da li biste voleli da čujete nešto korisno danas? Savet, činjenicu… Nešto što će uneti pozitivne promene u vaš svakodnevni život?



10 saveta kako da gradite i gajite kreativnost

Najtraženija veština ovog veka je kreativnost! Iako se stiče rođenjem, mnogi smatraju da je nemaju jer ne umeju da je razviju kod sebe. Sve se vrti oko kreativnosti. Od kreiranja novog proizvoda, predstavljanje istog do načina prodaje. 



Efekti dodatnih aktivnosti

Mladi ljudi, željni znanja i nosioci ideja, trebalo bi da potenciraju i više ispoljavaju individualne kvalitete tokom studentskih dana.



Veštine koje bi studenti trebalo da steknu da bi bili uspešni u budućnosti

Poslovni svet se danas menja brže i očiglednije nego ikada. Istraživanje Svetskog ekonomskog foruma pokazuje da će se za samo pet godina promeniti 35 odsto veština neophodnih da biste napredovali na poslu.



Saveti za uspešniji rad i učenje

Kako bi vreme na fakultetu bilo korisno provedeno, potrebno je razviti forme učenja sa razumevanjem i steći radne navike višeg kvaliteta. 



7 razlika između cilja i sanjarenja

Koliko puta vam se dogodilo da ste osmislili svoje dugoročne i kratkoročne ciljeve, možda ih čak i napisali na papir, jer to stručnjaci preporučuju, ali ih nikada niste ostvarili?



Pet stvari koje će vas učiniti srećnijima

Neurolozi su se pozabavili pitanjem šta može da nas učini srećnijim, tačnije, naš mozak.



4 saveta da promenite negativan način razmišljanja

Da li želite da se (skoro) svakoga dana osećate super? Da zaobiđete stres, anksioznost, probleme sa spavanjem ili depresiju? Onda morate da zaustavite negativne misli i konačno naučite kako da razmišljate pozitivno.



10 stvari koje samouvereni ljudi rade drugačije

Činjenica je da naše misli snažno utiču na sposobnost da budemo uspešni u životu, što potvrđuju i rezultati najnovije studije Univerziteta u Melburnu koja pokazuje da samouvereni ljudi više zarađuju i češće bivaju una



Milijarderi otkrivaju: Držite se ovih 10 pravila i imaćete sve

Vikas Šah, koji je radio s nekim od najbogatijih ljudi sveta, odlučio je da ispita šta ih je to dovelo do uspeha, bogatstva i sreće. Skupio je deset tajni kojih se svi oni drže i odlučio da ih podeli sa svima.



Predlozi i uputstva u vezi sa izradom i izvođenjem prezentacija

Umeće prezentovanja predstavlja značajan segment već tokom obrazovanja, a naročito u mnogim kasnijim situacijama. Ovladati pomenutom veštinom značiće da se proširuje njena upotreba i nude nove, izuzetne šanse i mogućnosti.



Značaj izgradnje samodiscipline za vreme obrazovanja

O samodisciplini može se govoriti kao o kreiranju novih navika mišljenja, akcija, pozitivnih napora.



Pravilan pristup i značaj izučavanju stranih jezika

Posedovanje konkretnog znanja označiće dostupnost širem rangu informacija, istaknut osećaj samopouzdanja, sposobnost brzog donošenja odluka, kao i otklanjanje kulturoloških prepreka.



Zašto ne bi trebalo sami da učite da programirate?

Mnogi mladi ljudi i dalje misle da je učenje programiranja veoma teško, naročito ako ne znaju mnogo o tome. A kada pokušaju da uče sami, sve im deluje još teže.



Razlozi za učestvovanje na studentskim takmičenjima

Učešće na takmičenjima sa sobom nosi brojne doprinose koji istovremeno podstiču na učenje, ali njihov uticaj ide još dalje, u prilog konstantnom usavršavanju studenata i formiranju identiteta mladih ljudi. 



Počnite da mislite pozitivno: Što više vežbate, bićete sve bolji

Ukoliko ste mislili da je negativnost "neizlečiva bolest", grdno ste pogrešili. Makar tako kažu stručnjaci. 



Pravilo 5 minuta: Direktor Instagrama i milijarder zna kako da se bori protiv lenjosti

Sledeći put kada vas nešto mrzi da uradite, probajte ovu metodu. Sigurno znate nekog ili ste se vi našli u situaciji kada ste prelistavali stotine slika na Instagramu umesto da radite nešto korisnije. Ima leka i za to. 



Zašto je važno neformalno obrazovanje i kako učiti preko interneta?

Danas na internetu postoji mnogo kurseva i obuka, ali ljudi koji žele da nadograde svoje formalno obrazovanje ne znaju za šta da se odluče, a da ne izgube vreme i novac.



Ovo su prednosti učenja stranog jezika

Učenje jezika je veoma korisno, naročito ukoliko planirate da živite u inostranstvu ili volite da putujete. Postoji toliko prednosti učenja stranih jezika, a evo i nekih od njih.



Evo kako da najbrže naučite strani jezik

Poliglote iz neprofitne Ted organizacije izdvojile su nekoliko tehnika koje su se dokazale najuspešnijim u učenju novog jezika. Držite se ovih strategija i sigurni smo da ćete uspeti u svom cilju.



20 zlatnih životnih saveta jednog od najboljih psihologa na svetu

Svako ko se u životu malo ozbiljnije bavio psihologijom, morao je bar jednom čuti za Mihaila Litvaka. Ruski doktor i psihoterapeut jedan je od najpoznatijih i najcenjenijih psihologa na svetu



5 mitova o uspehu koji nas sprečavaju da postignemo velike stvari

Svi ljudi mogu da budu uspešni ali većina njih to nikada neće biti. Postoji bezbroj saveta kako da postanete uspešni ali neki od njih vas zapravo mogu ukočiti pri postizanju velikih ostvarenja.



I te kako možete biti pametniji. Samo, kako?

Rođenjem ste dobili koeficijent inteligencije i njime se služite do kraja života. Neki ovu pamet poprilično koriste, a neki zagrebu samo po površini i nikada ne saznaju šta sve u stvari mogu.



Evo rešenja za sve koji odugovlače i kažu: Lenj sam

Ako biste baš sada seli licem u lice sa nekim od veoma uspešnih ljudi za primer i ponos sa pitanjem Koja je vaša tajna?, ne bi propustili da vas posavetuju da nikada ne odlažete poslove



6 stvari koje uspešni ljudi nikad ne rade

Svi greše, ali samo oni koji su spremni da uče na sopstvenim greškama mogu ostvariti uspeh. Život i posao zahtevaju konstantno učenje.



Pet trikova da budete pametniji

Evo nekoliko praktičnih trikova i saveta koji će vam pomoći da brže i bolje pamtite i da budete pametniji.



7 razloga zbog kojih se isplati naučiti C# programski jezik

Bilo da već vladate nekim tehnikama programiranja pa želite da proširite svoje programersko znanje ili ste tek rešili da zakoračite u svet programiranja, C# može biti idealan programski jezik za učenje



Saveti starijih ljudi zbog kojih ćete staviti prst na čelo i dobro razmisliti

Radite ono što volite bez obzira na to šta drugi mislili, ne dozvolite da dočekate starost a da niste poslušali bar polovinu saveta iskusnijih ljudi.



Kiptiš od besa? Uradi sledeće...

Naučnici su zaključili da nas izražavanje besa čini srećnijim, kao i rad na pronalaženju rešenja.



Optimizam se uči

Evo kako da postanete optimista za 21 dan: Neka vam sreća postane navika u nekoliko jednostavnih koraka.



Kako da budete srećniji odmah

Evo nekoliko predloga od kojih će vam bar jedan sigurno vratiti osmeh na lice.



Samopouzdanje i uobraženost

Da li je moguće imati samopouzdanje sve vreme? Da li je uobražena osoba samopouzdana ili ne? Da li samopouzdane osobe ikada sumnjaju u sebe? Da li je samopouzdanje ključno za uspeh u životu? Može li se samopouzdanje povećati?



Odlaganje obaveza

Započeti odmah sa zadacima koji su planirani je prava retkost, iako bi to trebalo da bude pravilo. Većina ljudi je sklona da odugovlači. 



5 pravila uspeha Arnolda Švarcenegera

Čuveni glumac, političar i aktivista Arnold Švarceneger nedavno je održao predavanje na temu uspeha. I kaže da se tajna u 5 pravila koje bi trebalo da pratite.



Kako da se dopadnete ljudima?

Svi želimo da ostavimo dobar utisak na druge ljude. I naravno, znamo da bi trebalo da budemo nasmejani, da ih gledamo u oči, slušamo šta pričaju i sa interesovanjem postavljamo potpitanja.



5 načina da postavite granice ljudima oko vas

Granice koje postavljamo su nevidljiva uputstva za sve ljude oko nas. One pomažu da odredimo ko smo i kakvi smo, ali i da nas drugi ljudi poštuju.



Sindrom varalice: kad sumnja u sebe otpiše uspeh

U pitanju je česta pojava-veliki broj ljudi tokom svog života doživi makar jednu epizodu ovog sindroma. Mnogi ga iskuse tokom perioda školovanja i studiranja



11 knjiga koje svaki student treba da pročita

Predstavljamo vam 11 knjiga koje bi svaki student trebalo da pročita u životu uz nekoliko citata.



Trema

Trema je vrsta strepnje koja se javlja kada značajni drugi procenjuju nas i naše sposobnosti, učitelji, profesori, roditelji. U situacijama kada izlažemo pred drugima, kada imamo važan pismeni zadatak u školi, kada polažemo ispit&



Znanje i samopouzdanje

Šta je važnije za uspeh – znanje ili samopouzdanje? Kako podići svoje samopouzdanje? Da li je moguć uspeh bez znanja a sa puno samopouzdanja?



Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru

Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo



Diplôme d'études en langue française (DELF) i Diplôme approfondi en langue française (DALF)



Postdiplomske iz menadžmenta u inostranstvu - GMAT



TOEFL test



Engleski jezik - Cambridge ESOL



Nemački jezik - testDaF



Portugalski kao strani jezik



ILEC - International Legal English Certificate



ECDL - Evropska kompjuterska vozačka dozvola



Španski kao strani jezik - DELE



Test znanja francuskog jezika (TCF) i test provere znanja francuskog jezika (TEF)



TOEIC - Test of English for International Communication



Ispiti u okviru Pearson VUE mreže



Project Management Professional (PMP) i Certified Associate in Project Management (CAPM)



BEC - Business English Certificates



Nemački jezik - Zertifikat Deutsch (ZD)



Nemački jezik - ÖSD (Österreichisches Sprachdiplom)



ECL (European Consortium for the Certificate of Attainment in Modern Languages)



LCCI - London Chamber Of Commerce International Qualifications



CEFR - Common European Framework of Reference



ITIL Foundation for IT Service Management



CILS - Certificazione di Italiano come Lingua Straniera



UTT – Uluslararasi Turkce Testi



Muzika povećava produktivnost u radnoj sredini

Bilo da je reč o učenju ili obavljanju određenih poslova u radnoj sredini, ljudi mogu imati brojne probleme prilikom koncentracije i postizanja određene tražene produktivnosti.



Kako iskoristiti leto pre studija

Pročešljajte malo sajt institucije na koju ćete se upisati. Proverite kakve vam sve mogućnosti nudi. Kakvi su uslovi studiranja, opremljenost, da li je moguće pohađati seminare, organizuju li studijske razmene...



5 stvari koje morate probati tokom studija

S obzirom da govorimo o periodu od najmanje 4 godine, važno je znati iskoristiti to vreme na kvalitetan način i ne žaliti kasnije za propuštenim šansama koje vam se tada ukazuju.



Najčešći izgovori u učenju

Nepredviđene situacije se dešavaju. Ali isto tako, sigurno da je bilo i situacija kada vam se uopšte ne uči, pa ste zbog toga tražili izgovor kako biste opravdali sebe.



10 načina za studentski provod

Bilo da tek planirate da upišete fakultet ili ste već uveliko započeli svoje studiranje, razmislite o tome kako po vašem mišljenju treba da izgledaju idealno provedeni studentski dani.



Bolji plan, više slobodnog vremena

Planiranje dnevnih aktivnosti i organizovanje svog vremena treba da doživite kao svakodnevni rad na nekom važnom projektu čije je uspešno realizovanje vaš krajnji cilj.



Kako se pripremiti na život sa cimerom

Prva godina studija već lagano počinje i mnogi brucoši su već rešili bitno pitanje – da li će živeti u studentskim domovima ili u iznajmljenim stanovima. Tada je naravno, nezaobilazan novi deo života – cimer.



Vrste popodnevne dremke

10 – 20 minuta Tokom ovako kratkog odmora ostajete u NEREM-fazi spavanja (bez brzih pokreta očiju), pa ćete lakše stupiti u akciju kad se probudite.



Klasična muzika leči nesanicu

Ako patite od nesanice onda vam je sigurno poznato koliko teško nekad može da bude da zaspite. Da li ste znali da slušanje klasične muzike pre ili u toku spavanja može da bude odličan „uvod“ u san?



Saveti za jeftiniji studentski život

Uz nekoliko korisnih saveta, studentski život vam može postati jeftiniji, a samim tim i manje stresan i zabavniji.



Kako nastaju dobre ideje

Neke od narednih saveta možete da iskoristite ukoliko želite na pravilan način da upravljate svojim idejama, bilo da spremate ispit iz matematike, pomažete roditeljima u renoviranju kuće ili pišete budući bestseler.



Mnemonička moć slika

“Slika vredi 1.000 reči” najznačajnija je parola kojom se vode istraživanja koja se bave funkcionisanjem ljudskog mozga i pamćenjem. Brojne teorije pokazale su superiornost slika nad rečima kada je reč o pamćenju informacija...



Zaradite novac dok studirate

Dodatni prihod bi svakome dobro došao da premosti periode od datuma kada se potroše poslednje zalihe džeparca koji su poslali roditelji do onog kada treba da stigne sledeći.



10 savršenih poklona za studente

Bilo da je za rođendan, početak studija ili za neku drugu priliku – imamo za vas par predloga kako da im poklonima ulepšate život.



Zašto je multitasking postao nepoželjna osobina?

Proteklih godina su takve veštine smatrane za neophodne u mnogim profesijama i ljudi koji dobro 'barataju' sa dva, tri ili više zadataka odjednom su bili upravo ono što  je svakoj kompaniji potrebno.



Kako izgleda studentski prtljag

Nesporno je da treba biti veoma praktičan prilikom odabira stvari koje su nam neophodne za život u novoj sredini. Ipak, vrlo često je teško opredeliti se i poneti samo neophodno.



Oni su rođeni u siromaštvu, a danas su milijarderi

Ova lista "milionera iz blata" podsetiće nas da uz odlučnost, posvećenost, rad i malo sreće svako može da prevaziđe loše okolnosti i postigne ogroman uspeh.



Kako da ulepšate svoju sobu

Postoji znatna razlika u tome da li uređujete sobu u iznajmljenom stanu ili studentskom domu. U iznajmljenom stanu imate veće mogućnosti, ali to ne znači da ne možete pristojno da uredite i sobicu u domu.



Jednostavna navika za bolju kreativnost!

Da li vam se dogodilo da tokom šetnje dođete do odgovora na pitanja koja su vas mučila danima i za koja se činilo da nikada nećete pronaći rešenje?



Problemi prilagođavanja studenata i strategije prevladavanja

Nakon napornog pakovanja, potrebno je upoznati novi grad, ljude, razviti nove navike i mehanizme prilagođavanja.



Posledice varanja na ispitu

Pre nego što se ikada odlučite za ovu liniju manjeg otpora (ali težih posledica), razmotrite pažljivo šta takav čin sa sobom nosi i kakve su eventualne posledice koje možete snositi.



6 sajtova koji mogu da vam olakšaju život

U čitavom svetu se dnevno pokrene preko 200.000 sajtova, a neki od njih su zaista tako fanstastični i zato smo izdvojili 6 koji će vam ulepšati i olakšati svakodnevicu.



Dream baby, dream: Sve što treba da znate o snovima

Sanjanje i snovi i dalje ostaju jedna od najmisterioznijih pojava u ljudskom mozgu. Neki od nas sanjaju stalno, neki nikad. Ili se barem toga ujutro ne sećaju.



Boje za produktivnost

Već dugo se veruje u to da boje kojima smo okruženi utiču na naše raspoloženje.



Smeh je najbolji lek

Smeh je najzdraviji ventil, kojim se čovek oslobađa negativnih osećanja kao što su strah, bes, agresivnost, ili trema.



Deset karakteristika uspešnih ljudi

Uspešni ljudi nisu rođeni pod srećnom zvezdom, već imaju određene navike i karakteristike koje im pomažu da budu takvi kakvi jesu – uspešni u svom poslu.



Kako da donosimo bolje odluke?

Naučnici su otkrili tajnu donošenje boljih odluka u životu – samo se pretvarajte da savetujete nekog drugog.



Hranite se zdravo tokom studija

Doručak je najvažniji obrok. Dakle, kada ustanete prvo doručak, potom kafa ili čaj.



10 razloga za život u domu

Pre nego što se upustite u dugotrajnu potragu za privatnim smeštajem i stanom koji biste iznajmljivali, vreme je da razmislite o životu u studentskom domu.



Kako studirati i raditi istovremeno

Najbolje je naći balans između uspešnog studiranja i dobre prilike da počnete da zarađujete.



10 razloga za sticanje diplome

Par prostih saveta zašto je dobro steći diplomu pomoći će vam da vas održi na putu kada osećate da gubite motivaciju i interesovanje.



Zeleni čaj – pomoć za naš organizam



Kako da pobedite nostalgiju za rodnim mestom



6 razloga zbog kojih treba studirati



Kako prevazići loše cimerske odnose



Kako da čitate brže



Kako poboljšati koncentraciju



Javljajte se porodici tokom studija



10 navika uspešnih studenata



10 stvari koje možete naučiti za 10 minuta i koje će vam promeniti život



15 najvećih grešaka koje pravimo sa 20 godina



Savladajte veštinu donošenja odluka



Poboljšajte memoriju uz 7 lakih saveta



Promenite sliku o obrazovanju



Da li ste i vi multitasker?



Da li ste čuli za MURDER tehniku učenja?



Kako će izgledati karijere budućnosti?



A koji je vaš adut – 9 vrsta inteligencija



Noćno učenje



Kako odabrati pravo zanimanje



A kojim “stilom” ti učiš?



Tajna implicitnog učenja



10 najvažnijih saveta studentima



Digitalne biblioteke: Preuzmite e-knjige besplatno



Kofeinske dremke su novi hit



Životne navike koje uništavaju vaš imunitet!



Zašto je studiranje dobro za zdravlje



Najbolje i najgore tehnike učenja



Brže i bolje pamtimo uz pisanje



Raditi “pametnije”, ne “više”



Padanje ispita kao metoda učenja



Saveti za idealni studentski odmor



Reč koja će odmah promeniti vaš život



10 znakova pažnje koji će učiniti da zavolite ponedeljak



5 tajni koje odeća otkriva o vama



21 način da se opustite crtanjem



Kako održati pažnju na predavanjima?



7 grešaka koje dobar prezenter nikada ne pravi



7 načina da privučete pažnju, a da ne kažete ni reč



Deluje neverovatno, ali ove stvari radite pogrešno



5 načina da temom emaila odmah privučete pažnju



Što možeš danas, (ne) ostavljaj za sutra



Spavanje do kasno vikendom može biti štetno



5 znakova da učite previše



Kako da budete duhoviti na engleskom?



6 vanvremenskih saveta Hemingveja o poslu i životu



Nepresušni izgovori vas dele od uspeha



Deset saveta za produktivnije učenje



Sreća se može kupiti, ali...



8 malih navika koje će vam doneti uspeh!



Kako da vas zapamte za 30 sekundi: 5 saveta za konverzaciju



2 načina za prevazilaženje teških trenutaka



10 citata o zahvalnosti za sva vremena



11 pronicljivih psiholoških trikova da dobijete od ljudi šta želite



Kako stres može ozbiljno da vas povredi?



Ovo uspešni ljudi rade pred spavanje



Mala stvar koja će vam odmah promeniti život: Zamenite IZVINI sa HVALA



Poruke i gramatika



20 dubokoumnih citata iz fascinantnog i disciplinovanog Japana



Tri jednostavna puta do optimizma



10 stvari koje bi trebalo da uradiš pre 30. godine



6 načina da preživite – kada ustanete na levu nogu



Kako da postanete gospodar svog vremena

Veoma je čest problem toga da imamo previše obaveza i premalo vremena da se sve to postigne. Ovakav vid stresa je najčešći kod učenika koji su zatrpani školskim obavezama.



Problem odlaganja obaveza

Iako većina ljudi odlaže obaveze ponekad, neki ipak to rade neprestano. Tu već nastaje problem.



Kako da provedete nezaboravnu Novu godinu sa skromnim džeparcem

Što više očekujete od novogodišnje noći, imate manje šanse da “izvučete" najbolje iz nje, a najambiciozniji planovi se po pravilu i najlakše izjalove. Najbolji novogodišnj



Kako da vas vole: 10 stvari koje šarmantni ljudi uvek rade

Neki ljudi odmah obasjaju prostoriju u koju uđu. Čine da se osećamo važno. Čine da se osećamo posebno. Iako ne možemo uvek to da definišemo, znamo kada neko ima „ono nešto". Ta osoba je prirodno dopadljiva.



Ovu osobinu imaju samo jako inteligentne osobe. Da li ste među njima?

Glup čovek se lako prepozna, ali visoka inteligencija može da se sakrije i da izbija malo, pomalo kroz neke osobine ličnosti. Ova osobina je odlika samo jako inteligentnih ljudi.



Da li znate šta ne rade mentalno jaki ljudi?

Da biste dosegli svoj najveći potencijal ne morate naporno da radit, objavio je Success. Umesto toga radite pametne eliminacione rutine kojima ćete izbaciti ono što narušava vašu efikasnost i mentalnu snagu.



Carl Jung o životu, intelektu, greškama, ljubavi...

Poznati psihijatar i psihoterapeut iz Švajcarske bio je osnivač analitičke psihologije. Svoj doprinos dao i u oblasti antropologije, studija o religiji argheologije, filozofije i književnosti. Pročitajte neke od njegovih najboljih citata koje je



Velike reči Charlie Chaplina koje malo ko zna

Sir Charles Spencer Chaplin, je mnogima najdraži lik pokretnih slika, šarmantnih brčića, krupnih nemirnih očiju i trapavog hoda. Ovo su reči koje nam je ostavio jedan od napoznatijih glumaca.



Stanley Kubrick o težini života: Uprkos velikoj tami, moramo pružiti sopstvenu svetlost

Pored toga što je bio jedan od najboljih filmskih stvaralaca svih vremena, Stanley Kubrick (1928. – 1999.) bio je i pronicljivi posmatrač kulture sa neprekidnom radoznalošću o ljudskim uslovima, negde izme



Kako započeti dan: Recept za zdrav duh i unutrašnji mir Marcusa Aureliusa

Marcus Aurelius je poslednji rimski car, i jedan od najuticajnijih filozofa-stoika. U delu "Meditations" – koji je neka vrsta prototipa bloga, dao nam je uvid u ono čemu ga je otac učio o časti i skromnosti.



Zauvek se rešite osećaja nemotivisanosti

Da biste ostvarili svoje ciljeve, morate neprestano da se trudite, jer uspeh preko noći ne postoji. Naporan rad je ono što daje rezultate, a da biste istrajali u svemu i odgovorili na sve izazove, potrebna vam je motivacija.



5 stvari za uspeh koje ne zahtevaju nikakav talenat

Da li mislite da je talenat osnovni razlog nečijeg uspeha? Ako je tako, onda se duboko varate. Biti uspešan u nečemu najviše zavisi od nekoliko sposobnosti koje većina ljudi može lako da razvije.



Nekoliko saveta za kreativniji život

Šta je kreativnost? Kako objasniti njeno značenje i kako je podstaći? Kako eliminisati strah koji guši kreativnost? Ovaj tekst pojašnjava njeno značenje i podsticanje kod svakoga.



4 saveta za postavljanje snažnih ciljeva

Svi imamo dva izbora: možemo da zarađujemo za život ili možemo da kreiramo život. Ukoliko težite ovom drugom, biće vam potrebni saveti i sva pomoć koju možete naći kako biste uspeli u svojoj nameri.



Trik psihijatara koji će odmah učiniti da vam ljudi veruju

Postoji uobičajena zabluda da je poverenje nešto što se gradi postepeno – da je jedina osoba kojoj možete da otkrijete nešto lično o sebi vaš najbliži prijatelj ili član porodice koga znate godinama.



Najbolji životni saveti koje vam niko neće reći

Postoje saveti o životu koje biste trebali čuti pre nego što se otisnete u poslovni svet, to jest "svet odraslih". Kada razmislite o narednim koracima u budućnosti, postoje saveti koji bi mogli da vam pomognu da napravite pravi izbor&l



10 životnih lekcija koje morate znati pre tridesete

Učenje je proces koji traje celog života. Generalno posmatrajući, mudrost, kao i životne lekcije se najčešće mogu steći isključivo u retrospektivi, to jest kada nam više nisu ni potrebne.



U pravu ste, niko vas ne sluša! Evo i zašto

Postali smo nacija telefonskih zombija koja ima pažnju svega 8.25 sekundi, kraću i od zlatne ribice!



Praktični saveti za odabir profesije (bez obzira na godine)

Mnogi pisci, filozofi i psiholozi smatraju da profesiju ne treba da biramo po tome šta je najpopularnije ili po tome koja profesija donosi najveću materjalnu dobit – a to je danas, složićete se, najčešći slučaj.



Hemingway o tajni svog uspeha i sreći: 20 njegovih najmudrijih citata koji pogađaju suštinu

Za njega se kaže da gde god je išao, a proputovao je pola planete, uvek je sa sobom nosio tri stvari – udicu, pušku i pisaću mašinu.



Šta se krije iza fasade skoro savršenih ljudi: 4 znaka da je neko nesiguran

Ispostavilo se da kada ste naoružani jednostavnim „alatom" za prepoznavanje, ne samo da ćete se osetiti bolje, već ćete prepoznati slabosti koje se kriju iza fasade tih praktično savršenih ljudi.



Biti pametan i talentovan nije dovoljno za uspeh. Šta je još potrebno?

Jedan od najvećih saveta jeste da je naš stav koji pokazujemo u susretu sa svakodnevnim izazovima podjednako važan ako ne i važniji od – našeg znanja i sposobnosti.



Avio karte i kako organizovati put



Popusti na cene putovanja, smeštaja, omladinske kartice i slično...



Vizni režimi za srpske državljane u svetu


Balkan Children and Youth Foundation (BCYF)



Veština prezentacije



Kako pravilno napisati e-mail



Šta je preduzetništvo?



Neurolingvističko programiranje – NLP

 

 



Kako da upravljate svojim novcem?



Platne kartice i dozvoljeni minus



Kako konkurisati za doktorske studije u inostranstvu



Bezbednost prilikom upotrebe računara i interneta



Kako sačuvati zdravlje pravilnim radom za računarom



Kako su najuspešniji ljudi sveta našli svoj prvi posao



Razlika između Msc (Master of Science) i MBA (Master of Business Administration)



Kako se upisati na američke univerzitete

Ovde možete pronaći 11 sažetih i vrlo preglednih elektronskih brošura koje sadrže odgovore na ključna pitanja vezana uz studiranje na američkim univerzitetima.



Skraćenice na tastaturi



Zanimljivi načini za provođenje slobodnog vremena



Kako fizička aktivnost utiče na psihu i moždane aktivnosti



Načini učenja



Kako pisati…Velika i mala slova (prvi deo)



Kako pisati…Velika i mala slova (drugi deo)



Prilagođeno pisanje (transkripcija) i izgovaranje imena iz stranih jezika



Kako pisati… Sastavljeno i rastavljeno pisanje reči i skraćenice



Šta je to profesionalna orijentacija i kako vam može pomoći?



Studiranje na isturenim odeljenjima (jednica visokoobrazovne ustanove van sedišta)



Muzika povećava produktivnost u radnoj sredini



Kako iskoristiti leto pre studija



5 stvari koje morate probati tokom studija



Najčešći izgovori u učenju



Kako da finansiraš svoje studije



10 načina za studentski provod



Bolji plan, više slobodnog vremena



Kako se pripremiti na život sa cimerom



Vrste popodnevne dremke



Klasična muzika leči nesanicu



Saveti za jeftiniji studentski život



Kako nastaju dobre ideje



Mnemonička moć slika



Zaradite novac dok studirate



10 savršenih poklona za studente



Zašto je multitasking postao nepoželjna osobina?



Kako izgleda studentski prtljag



Oni su rođeni u siromaštvu, a danas su milijarderi



Kako da ulepšate svoju sobu



Jednostavna navika za bolju kreativnost!



Problemi prilagođavanja studenata i strategije prevladavanja



Posledice varanja na ispitu



6 sajtova koji mogu da vam olakšaju život



Dream baby, dream: Sve što treba da znate o snovima



Boje za produktivnost



Smeh je najbolji lek



Deset karakteristika uspešnih ljudi



Kako da donosimo bolje odluke?



Hranite se zdravo tokom studija



10 razloga za život u domu



Kako studirati i raditi istovremeno



10 razloga za sticanje diplome



Zeleni čaj – pomoć za naš organizam



Kako da pobedite nostalgiju za rodnim mestom



6 razloga zbog kojih treba studirati



Ovo zaboravljamo, a ne bi trebalo!



Kako prevazići loše cimerske odnose



Kako da čitate brže



Kako poboljšati koncentraciju



Javljajte se porodici tokom studija



10 navika uspešnih studenata



15 najvećih grešaka koje pravimo sa 20 godina



Savladajte veštinu donošenja odluka



Poboljšajte memoriju uz 7 lakih saveta



Promenite sliku o obrazovanju



Da li ste i vi multitasker?



Da li ste čuli za MURDER tehniku učenja?



Kako će izgledati karijere budućnosti?



A koji je vaš adut – 9 vrsta inteligencija



Noćno učenje



Kako odabrati pravo zanimanje



A kojim “stilom” ti učiš?



Tajna implicitnog učenja



10 najvažnijih saveta studentima



Digitalne biblioteke: Preuzmite e-knjige besplatno



Kofeinske dremke su novi hit



Životne navike koje uništavaju vaš imunitet!



Koje su prednosti samostalnosti?

Samostalnost podrazumeva brigu o samom sebi, bez konstantne pomoći roditelja. Ako želite da budete samostalni morate držati svoj život u svojim rukama i brinuti o njemu.



O životu, ljubavi i miru: 10 najlepših citata Ive Andrića za sva vremena

Zvezdanog neba i ljudskog srca nikad se čovek neće moći nagledati.



11 najkraćih pravila srećnog života

Pravila su tu da se krše, tvrdi Leo Babauta, ali su njegova pravila neodoljiva…



Znaci da ste inteligentniji od većine!

Za merenje inteligencije postoje testovi, ali postoje i drugi (jednostavniji) načini da proverite svoju inteligenciju. Upravo do tih parametara za jednostavnije merenje inteligencije došli su naučnici nakon više istraživanja.
 



Mirisi koji pokreću moždanu aktivnost

Aktivnost našeg mozga ne može uvek biti ista – ali je važno znati kako je pokrenuti. Osim redovnog i kvalitetnog odmora – postoje još neki trikovi koji bi mogli pomoći.



Shakespeare nikad ne izlazi iz mode:16 citata koji prodiru u ljudsku dušu

William Shakespeare bio je neverovatno talentovani pesnik i jedinstveni master reči. Njegovi radovi otkrivaju suštinu ljudskih odnosa. Životi njegovih likova oživljeni su strastima i nezaustavljivim emocijama. Njegovo pisanje duboko zadire&



Šta je velik ego i šta je velik i zdrav ego

Nezdravi ego uvek želi više. Uvek želi da bude više. Nikada ne uživa u onome što jeste...



Istorija će ih pamtiti: 10 najboljih odgovora slavnih ličnosti

Ništa bolje od pametnog, oštrog i visprenog odgovora. Nekad se sastoji samo u jednoj reči. I slavni su znali kako da doskoče protivniku a da pritom budu duhoviti.



30 citata Winstona Churchilla: Diplomata je čovek koji razmisli dvaput pre nego što ne kaže ništa

Bio je poznat širom sveta kao prepreden i posvećen političar koji je uspeo da humor okrene u svoju korist a protiv njegovih protivnika. Čini se da je svako jutro oblačio, zajedno sa svojim odelom, i veo smelosti i upornosti.



Kako da očuvate snažnu motivaciju: usponi i padovi svih koji žive svoj san

Spremate se da napravite važan korak, da krenete za svojim najvećim snovima uprskos negodovanju u stomaku i neizvesnosti. Bićete hrabriji ako znate šta vas čeka i na vreme ojačate svoju motivaciju...



9 saveta da se zaštitite od uhođenja na internetu

Glavno pitanje u današnjem svetu savremenih tehnologija je – Kako se zaštititi na internetu? Mnogi misle da je to čak i nemoguće. Stavili smo svoje živote na internet – od ljubavnih do poslovnih, sve se dešava i razvija



Pred vama je važan dan? 4 načina da ustanete sveži

Pratite ova pravila i ujutru ćete biti orni za nove radne pobede.



Zašto studirati prirodne nauke?

Čitav spektar učinjenog i neučinjenog iz domena prirodnih nauka mogao bi delovati kao podsticaj prilikom odabira profesionalnog usmerenja. Bavljenje naukom omogućiće pristup kolekciji objašnjenja, ali i dovesti do pojave i formulisanja najsvežij



6 trikova koji čine čudo kod komuniciranja mejlovima

Ne morate da imate diplomu fakulteta da biste znali da napišete mejl. To je očigledno za one koji dnevno prolaze kroz desetine pa i stotine mejlova, od kojih mnogi sadrže nepotrebne informacije.



Kako doneti najvažniju odluku



Fokusirajte se: Zbog ovih 5 stvari umanjuje se IQ i ostaje bez energije!

Sigurno ste se upustili barem u jednu od njih danas... Naš mozak je kao kompjuterski procesor, ima određenu vrstu resursa koji može da iskoristi u bilo kom momentu.



Trendi leto: maksimalizam i raznovrsnost

Na veliku radost, devojke trenutno mogu da se oprobaju u nekom od dopadljivih modnih stilova koji privlače pažnju ovog leta. Sve što je potrebno jeste multifunkcionalna odeća aktuelne sezone, koja pruža veliku mogućnost kombinovanja.



Prave stvari koje čine odmor na moru

Uživajte u sunčanom periodu godine, lepo uređenim plažama, vrelom pesku, šetnji pored mora i, naravno, dobrom društvu.



(Ne)obične navike milijardera: Ovako su postigli uspeh

Superbogati ljudi iz sveta tehnologije imaju, manje ili više neobične, svakodnevne navike koje su im pomogle u dostizanju ciljeva, a i ako nisu, svakako im nisu odmogle.



Od A do Š o onlajn učenju

Davno je primećeno da obrazovanje treba da bude dostupno svima, ipak taj ideal se ne postiže lako. Digitalno doba nam donosi mnogobrojne olakšice i pogodnosti, koje počinju sve više da se koriste u obrazovanju



Izbor fakulteta sa aspekta značenja deficitarnih zanimanja

U proteklih par godina, uz rastući trend koji beleži IT sektor, primetno je da za pojedina područja postoji veoma ograničeno, nedovoljno interesovanje budućih studenata.



Deset rečenica koje inteligentni ljudi svakodnevno izgovaraju

Inteligencija se ne ogleda u znanju brojnih suvoparnih podataka. Inteligentni ljudi ističu se i u aktivnoj potrazi za dodatnim znanjem, a i puni su poštovanja kako prema sebi, tako i prema drugima. 



Popijte ovo da bolje pamtite

Poznato je da postoji „hrana za mozak“, ali ono što sigurno niste znali je da postoje i napici koji mogu poboljšati vašu memoriju i olakšati vam učenje, pamćenje i druge kognitivne procese.



Pet saveta najsrećnijeg čoveka na svetu

Koja je tajna sreće? Na ovo večno pitanje odgovor ima Metju Ričard, budistički sveštenik i najsrećniji čovek na svetu koji je 50 godina proveo na Himalajima i tamo pronašao recept za večnu sreću.



Iznenadićete se: 10 znakova da ste inteligentniji nego što mislite!

Sumnjate li u sopstvenu inteligenciju? 10 znakova pokazaće vam da grešite, odnosno da ste inteligentniji nego što mislite!



Ova pesma najbolje smanjuje stres

Već od ranije se zna da muzika pozitivno deluje na psihu. A naučnici su otkrili i koja pesma to radi najbolje. 



Sedam stvari koje ne treba raditi čim se probudite

Po jutru se dan poznaje, ali samo retki srećnici uživaju da ustaju "zorom". Većina ljudi ima brojne rituale i navike kojim se "natera" da ustanu iz kreveta, ali često radimo neke stvari potpuno pogrešno.



Orijentacija ka realizovanju godine pauze

Za pravljenje pauze tokom formalnog obrazovanja karakteristična je neophodnost izbora prikladnog trenutka - kada se odlučiti na ovakav potez.



Nekoliko zanimljivih stvari koje niste znali o sebi

Ovo su neke od vrlo zanimljivih stvari koje niste znali o svom telu.



Najveći umovi u istoriji o tome kako biti srećan

Veliki filozofi, poput Sokrata, Ničea, Seneke, mudro su govorili o sreći i kako najlakše (p)ostati srećan.



10 skroz besplatnih stvari na internetu koje morate da probate

Jedna od divnih stvari u vezi sa internetom je što na njemu skoro sve možete da nađete besplatno, i pritom ne mislimo na nelegalan softver i piratske filmove. 



Dišite pravilno, nahranite mozak

Naizmenično disanje, to jest prvo samo kroz levu, pa samo kroz desnu nozdrvu, dovodi u ravnotežu aktivnosti leve i desne hemisfere mozga.



5 trikova za lakšu upotrebu Android uređaja

Svako ko ima pametni telefon zna da uputi poziv, pošalje poruku, proveri mejl, izmeni podešavanja i preuzme aplikaciju.



Napomene i načini za uspešnije učenje oblasti matematike

Nije retka pojava nedostatka motivacije, kod učenika i studenata, kada je u pitanju oblast matematike, ali i ostalih, njoj srodnih, naučnih područja. 



Poslovi za vreme trajanja studija

U odgovarajućem trenutku, odnosno semestru, tokom studija važno je razmotriti opciju uključivanja u neki od oblika prakse, obuke, ili honoranih poslova. 



Metod pomoću kojeg možeš da naučiš bilo šta za 20 sati

Koliko god se trudili da steknemo neku novu veštinu nikad nemamo dovoljno vremena da isprobamo i naučimo sve što hoćemo. E, sad konačno možete da izbacite frazu nemam vremena iz svog vokabulara. 



Sistematski pregledi

Nakon što se upišete na fakultet, morate znati da redovno učenje i polaganje ispita nije vaša jedina obaveza. Nakon završenih predavanja u prvom semestru prve godine, potrebno je da uradite sistematski pregled.



Zašto je super učiti jezike tokom leta

Naravno da treba da odete na odmor tokom leta, da malo predahnete, ali je leto odlična prilika da naučite neki nov strani jezik, ili da dopunite znanje koje već imate.



Studentski planovi za leto

Nakon termina poslednjeg ispita letnjeg roka, imaćete slobodnog vremena u znatno većoj meri, što bi se moglo okarakterisati kao zasluženi odmor.



Popunjavanje CV-a za vreme studiranja

Ukoliko pokušate da pronađete posao za vreme studiranja, uglavnom će se od vas tražiti da pošaljete CV. Mnogi mladi ljudi imaju problem sa popunjavanjem ovog dokumenta jer ne znaju šta sve CV podrazumeva



Namirnice koje zamenjuju kofein

Kada postanete deo studentskog života, uvidećete da mnogi studenti vole da uče noću. Učenje noću, naročito u studentskim domovima, podrazumeva mir i vi ste napokon sposobni da se posvetite svom gradivu u miru.



Kako vladati emocijama

Biti mlad uvek jeste kategorisano kao nešto dobro. Kada smo mladi, imamo vremena za provode, druženja i posvetićemo pažnju onome što smatramo nama bitnim. 



5 stavova uspešnih koji vode ka sreći

Sreću treba da posmatramo kao manufakturu, objavio je Success. Veoma je važno da shvatite šta je zapravo ono što vas čini srećnim.



Kako da pojačate hormon sreće

Stvaranje dopamina u mozgu utiče na dobro raspoloženje osobe, ali i na san, učenje i ostvarivanje ciljeva.



Iskoristite ovih 11 načina da održite inspiraciju i kreativnost

Pročtitajte nekoliko saveta kako biste mogli da održavate svoju kreativnost i inspiraciju, koje su nužne za napredak u grafičkom dizajnu.



Tvoja hrana – tvoj lek

Pre nego što odbacite vezu ishrana–mozak kao šarlatansku, imajte na umu da su rađene mnoge studije koje upravo potvrđuju tu vezu



6 stvari koje vas sprečavaju da budete uspešni

Ako želite da budete uspešniji u životu, verovatno ćete hteti da uradite sve ispravno. Čak i ako radite sve ispravno, postoje određene stvari koje radite, a koje vas sprečavaju da budete uspešni.



10 načina da se zaštitite na web-u

Sem što možete postati žrtva pljačke, ucene ili maltretiranja uživo, sve to danas možete doživeti i na Internetu. Vaši podaci su danas laka meta svima koji žele da ih zloupotrebe na neki način.



Trikovi za brže ustajanje iz kreveta

Magazin Coveteur je u saradnji s Fondacijom za spavanje objavio niz saveta kako da ustanete iz kreveta za samo 60 sekundi i da se osećate puni energije i spremni za dan.



5 caka da pobedite život i lakše pređete igricu

Kako biste pobedili život, morate stalno da učite. Ove cake će vam pomoći da to postignete.



4 knjige koje će vam vratiti osmeh na lice

Nauka je dokazala da će vas redovno čitanje može učiniti srećnijim. Međutim, zdrav razum nam kaže da nam neće sve knjige dati istu „dozu sreće“. 



Smejte se, bićete zdraviji

Studije sprovedene poslednjih godina pokazale su da postoji jaka veza između emocija i stanja kardiovaskularnog sistema. 



8 knjiga pomoću kojih ćete naučiti nove veštine za samo mesec dana

Vaše znanje je jedino što vam niko ne može oduzeti. Ljudi uče ceo svoj život. Ponekad je to zbog brzog tehnološkog napretka, a ponekad zbog sopstvenih potreba.



7 saveta za učenje novog jezika

Dajemo vam 7 saveta kako da učenje novog jezika ne bude bauk i preveliko opterećenje. Saznajte šta treba uraditi i kako se organizovati da ostvarite tu odluku!



Trčanje poboljšava pamćenje i štiti mozak od posledica stresa

Trčanje je lek za bolje pamćenje, tvrde naučnici. Ovim načinom vežbanja štitite deo mozga koji je zadužen za učenje i pamćenje od posledica stresa.



Da li je vežbanje kada smo bolesni pametna ideja?

Poznato je da redovna fizička aktivnost poboljšava imunitet. Ipak, najnovije istraživanje pokazalo je da predstavlja vrlo loš tretman u slučaju da se razbolite



7 koraka do kvalitetnog i preglednog CV-ja

Kod poslodavaca je utisak koji ostavite na razgovoru za posao jedan od presudnih faktora za dobijanje željene pozicije, ali da bi uopšte došli na razgovor, Vaš CV mora zapasti za oko iz gomile.



Bez vode mozak 'baguje'

Glavobolja, problemi sa varenjem, smanjena koncentracija i radna sposobnost samo su neke od posledica nedovoljnog unosa vode



Ovo znači da ste pametniji nego što mislite

Pročitajte ovaj tekst i možda ćete nakon toga sebe gledati drugim očima.



5 stvari koje morate da uradite ako vam neko ukrade mobilni telefon

Nema veće panike nego kada posegnete za mobilnim telefonom, a on nije tu i odmah nam na pamet pada da smo ga izgubili negde ili da nam je ukraden.



Kako uspešni ljudi provode vikende?

Uspešni ljudi znaju da treba usporiti kada je vikend. Relaksacija pomaže da kreirate uspešnu sledeću radnu nedelju.



Šest Gejtsovih saveta za studente

Osnivač kompanije Microsoft je delio savete studentima tokom godina kroz intervjue, govore, ali i preko društvenih mreža. Ovde su pobrojani neki od njih.



Za bolji san: Pola sata pre spavanja uradite

Evo nekoliko stvari koje treba da uradite 30 minuta pre spavanja da biste lakše i brže zaspali.



Kako da budete srećniji za 15 minuta

Bez obzira da li ste nezadovoljni ili imate problem sa samopouzdanjem, veoma je isrpljujuće biti nesrećan. Ali postoje neke stvari koje će vam pomoći da se za 15 minuta osećate bolje.



Pet trikova koji će vam pomoći da zaspite

Evo kako da se nikad više ne prevrćete i gledate u plafon, bezuspešno pokušavajući da zaspite.



Kad treba da legnete da biste se probudili odmorni

Da li ste znali da postoji "pravi trenutak" za odlazak u krevet u zavisnosti od toga kada ujutru treba da ustanete?



Aktivno traženje posla

Često čujemo da nezaposleni treba da se aktivno uključe u traženje zaposlenja. U našoj praksi prepoznajemo da nezaposleni aktivno traženje posla najčešće ne primenjuju na način koji bi im zaista pomogao da pronađu posao.



Bezgrešne komunikacije

Da li planiramo kako ćemo nešto nekom reći, kako ćemo se ponašati. Da li u mislima vežbamo kako ćemo nastupiti.



Kako najbolje početi mail?

Kako počinjete mailove? E pa, od toga vam zavisi da li ćete dobiti odgovor. Novo istraživanje kompanije Boomerang kojim je analizirano čak 300.000 poruka otkriva najbolje reči za obraćanje nekom prvi put.



Poznati psiholog ima savet za bolju komunikaciju

Ako hoćete da vas vaši sagovornici više cene, da vas slušaju i uvažavaju trebalo bi da poradite na jednoj veštini.



Nikada ovako ne počinjite razgovor

Psihološki efekat načina na koji započinjemo rečenicu veoma je veliki. Upravo zbog toga ovih nekoliko primera ne bi trebalo koristiti u redovnoj komunikaciji.



Najvažnije pravilo za bolju komunikaciju sa ljudima

Ako želite da unapredite komunikaciju sa drugim ljudima trebalo bi da se pridržavate jednog osnovnog pravila. A ono glasi: ako nemaš da kažeš nešto lepo – ćuti!



Mali saveti za dobar CV

Vaš CV mora da bude jedinstven i originalan jednako onoliko koliko ste vi kao ličnost takvi. Ukoliko vaš CV nije šablonski i bezličan, biće primećen



Kako napraviti dobru prezentaciju?

PowerPoint prezentacije predstavljaju vizuelnu podršku za vašu priču, ideju ili plan. Kvalitet prezentacije značajan je faktor koji će vam pomoći da odete korak dalje ka unapređenju sopstvenih veština.



Pet mana koje su znak inteligencije

Visoka inteligencija svakako je prednost, ali nije i ključ za lakši, jednostavaniji, srećniji ili pak ispunjeniji život.



Brzo i sporo mišljenje

Kada razmišljamo slažemo kockicu po kockicu dok mozaik ne bude potpun i ne vidimo sliku onoga o čemu razmišljamo.



Blog - Danijela Ristić

Srednjoškolci koji su učestvovali u Blogerami, pišu za naš sajt na temu upisa na fakultet.