Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici je državni univerzitet, na kome studira oko 9000 studenata na svim nivoima studija. Na Univerzitetu je zaposlen 721 nastavnik i saradnik u nastavi, kao i 336 administrativno-stručnih saradnika. Univerzitet funkcioniše u sastavu obrazovnog sistema Republike Srbije i član je Konferencije univerziteta Srbije.
Razvoj višeg i visokog obrazovanja na Kosovu i Metohiji počinje osnivanjem prve Više pedagoške škole u Prištini, školske 1958/59. godine. Prvi fakultet koji je počeo sa radom bio je Filozofski – osnovan školske 1960/61. godine, iz kojeg su 20 godina kasnije nastala dva fakulteta: Filozofski i Prirodno-matematički, da bi se 1989. godine Filozofski razgranao na: Filozofski i Filološki. Pravno-ekonomski fakultet osnovan je 1961/62. godine i iz njega će se, takođe razviti dva fakulteta: Pravni i Ekonomski. Tehnički fakultet u Prištini počeo je sa radom školske 1965/66. godine. U cilju stvaranja uslova za bolju zdravstvenu zaštitu i unapređenje naučno-istraživačkog rada 1969. godine osnovan je i Medicinski fakultet. Navedeni fakulteti bili su u sastavu Univerziteta u Beogradu sve do 1970. godine i na njima se nastava odvijala na srpskom jeziku.
Univerzitet u Prištini osnovan je Zakonom o osnivanju Univerziteta u Prištini 18. novembra 1969. godine. U sastav Univerziteta u Prištini ušli su fakulteti sa sedištem u Prištini, a kasnije i ostali fakulteti, kao i sedam viših škola. Univerzitet u Prištini je u skladu sa Zakonom o osnivanju ove ustanove organizovao nastavni proces na srpskom i albanskom jeziku.
Nakon donošenja Zakona o univerzitetu 1992. godine. Univerzitet u Prištini je u svom sastavu imao četrnaest fakulteta, od kojih dvanaest sa sedištem u Prištini: Ekonomski, Medicinski, Pravni, Prirodno-matematički, Poljoprivredni, Filozofski, Filološki, Fakultet za fizičku kulturu, Fakultet umetnosti, Građevinsko-arhitektonski, Elektrotehnički i Mašinski fakultet; jedan sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici – Rudarsko-metalurški i jedan sa sedištem u Prizrenu – Učiteljski fakultet.
Na svim fakultetima usaglašavaju se novi nastavni planovi sa istorodnim fakultetima u Republici. Stvaranjem odgovarajućih uslova za prijem studenata na osnovne, specijalističke i magistarske studije, uz kontinuirani prijem nastavnog kadra, Univerzitet u Prištini postao je jedan od najotvorenijih univerziteta u Srbiji. Pored obrazovne i naučne delatnosti Univerzitet je obavljao i izdavačku delatnost. Kvalitetom nastave i naučnoistraživačkog rada, uspostavljanjem međuuniverzitetske i međunarodne saradnje, Univerzitet u Prištini postao je ravnopravni član porodice univerziteta u Srbiji.
Univerzitet u Prištini, u skladu sa Zakonom o osnivanju ove ustanove, organizovao je i izvodio nastavu na srpskom i albanskom jeziku. Nastava na albanskom jeziku, od školske 1991/92. godine, samoinicijativno se izdvaja i dolazi do formiranja paralelnog obrazovnog sistema. Fakulteti Univerziteta u Prištini nastave na srpskom jeziku, nastavljaju da obavljaju nastavnu i obrazovnu delatnost u okviru jedinstvenog obrazovnog sistema Republike Srbije. U ovom periodu naš univerzitet – nastava na srpskom jeziku na organizovan način realizovao je utvrđene nastavne programske sadržaje, obavljajući naučno-istraživačku i sveukupnu delatnost.
Nakon dogovora, postignutog 1. septembra 1996. godine, uz posredovanje Zajednice „Sant’ Egidio“, potpisan je Sporazum o obrazovanju, na osnovu kojeg je formirana Komisija „3+3“, koja je 1998. godine pripremila dogovorene mere za njegovu primenu. Albanski nastavnici, saradnici i studenti tada pristaju da se vrate u okvir obrazovnog sistema Republike Srbije, ali dolazi do potpunog odvajanja univerzitetskih objekata: fakulteti, studentski domovi, menza, biblioteka, odnosno do fizičkog odvajanja nastavnika, saradnika i studenata srpske i albanske nacionalnosti. Raspodelom Komisije „3+3“ Albancima je pripalo 60% univerzitetskog prostora, Srbima 35% i Turcima 5%.
Uspešni rad i razvoj Univerziteta u Prištini, u okviru opšteprihvaćenih univerzitetskih normi, omelo je bombardovanje naše zemlje 1999. godine. Tokom NATO agresije na našu zemlju, oko 1.500 nastavnika, saradnika u nastavi i nenastavnog osoblja na Univerzitetu u Prištini, zajedno sa oko 17.000 studenata, koji su nastavu slušali na srpskom jeziku, proterano je sa fakulteta, uzurpirana im je imovina i nikada im nije omogućen povratak.
Posle brutalnog progona iz Prištine, Univerzitet u Prištini je po odluci države Srbije privremeno izmešten u Kruševac, sa još nekoliko fakulteta, dok su pojedini fakulteti svoju delatnost obavljali u: Kosovskoj Mitrovici, Leposaviću, Vranju, Blacu, Varvarinu. Odlukom Vlade Republike Srbije („Sl. glasnik RS“ br. 60/01) krajem 2001. godine Univerzitet u Prištini prelazi u Kosovsku Mitrovicu koja je određena kao privremeno sedište Univerziteta. Postepeno i postupno svi fakulteti koji su bili u sastavu Univerziteta vraćaju se na prostor Kosova i Metohije.
U razdoblju od 2001. godine do danas, razvoj Univerziteta je išao u dva pravca. Prvi je, konsolidacija i stvaranje osnovnih uslova za rad: očuvanje studenata i nastavnika, obezbeđenje neohodnog nastavnog kadra sa strane, uspostavljanje redovnosti u držanju nastave i ispita, izgradnja infrastrukturnih kapaciteta (zgrada fakulteta, laboratorija, nastavnih baza, studentskih domova i sl) i tehničko opremanje zgrada (računari, nastavna sredstva, laboratorijska oprema, biblioteke, različite instalacije i sl). Drugi, pravac išao je ka redefinisanju studijskih programa i njihovoj akreditaciji, akreditaciji fakulteta i Univerziteta, što je okončano tokom 2009. godine. Oba ova procesa su dovela do institucionalnog konsolidovanja i jačanja Univerziteta, kao i njegovog učvršćivanja u sistemu visokog obrazovanja u Republici Srbiji.
Istovremeno sa ovim procesima, Univerzitet je kontinuirano ulagao napore da opstane u obrazovnom sistemu Republike Srbije, ali i da obezbedi međunarodnu podršku i respekt. U tom kontekstu, naročitu pažnju zaslužuje: prijem Univerziteta u punopravno članstvo Evropske univerzitetke asocijacije (2008); institucionalna evaluacija Evropske univerzitetske asocijacije (2010); potpisivanje Velike povelje Univerziteta (Magna Carta Universitatum), čime se Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici pridružio svetskoj porodici univerziteta i dobio potvrdu svoje opredeljenosti i posvećenosti akademskim načelima postavljenim u Povelji.
Organizacija Univerziteta uređena je uskladu sa Zakonom o visokom obrazovanju Republike Srbije i Statutom Univerziteta, kao i sa drugim relevantnim normativnim aktima. Organ upravljanja Univerziteta je Savet Univerziteta, koji broji 19 članova (10 predstavnika fakulteta, šest predstavnika osnivača i tri predstavnika studenata). Radom Saveta rukovodi predsednik Saveta koji se bira iz reda predstavnika fakulteta.
Organ poslovođenja Univerziteta je rektor. Rektoru u radu pomažu prorektori, menadžer i generalni sektretar Univerziteta.
Stručni organi Univerziteta su: Senat i stručna veća. Stručni organi odlučuju o pitanjima od interesa za ostvarivanje nastavnog, naučnog, umetničkog i istraživačkog rada. Senat čine rektor, prorektori, dekani fakulteta i po jedan redovni profesor sa svakog fakulteta u sastavu Univerziteta. Rektor je predsednik Senata.
U ostvarivanju integrativnih funkcija Univerziteta i vođenja jedinstvene politike čiji je cilj stalno unapređenje kvaliteta nastave, naučnoistraživačkog i umetničkog rada, inovacione delatnosti i pružanja podrške studentima u akademskom i karijernom razvoju na Univerzitetu deluju: Komisija za obezbeđenje i unapređenje kvaliteta, Kancelarija za obezbeđenje i unapređenje kvaliteta, Etički odbor, Centar za multidiscilinarne studije i naučnoistraživačku delatnost; Centar za razvoj karijere i Alumni klub.
Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici danas je od izuzetnog značaja za opstanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i to je njegova egzistencijalna potreba. Mnogi mladi ljudi, koji studiraju na ovom univerzitetu, ostaju da žive i rade na Kosovu i Metohiji. Oni tu formiraju svoje porodice i svojim znanjem i stručnim radom neposredno utiču na brži društveno-ekonomski razvoj ove pokrajine i srpskog društva na Kosovu i Metohiji.
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo