(Preuzeto sa sajta 021 - 10.04.2018. )
Čak 58 gimnazija u Srbiji prijavilo se za otvaranje posebnih informatičkih odeljenja, a koliko njih će to zaista i učiniti zavisi od odluke Ministarstva prosvete.
Foto: Pixabay
Prva odeljenja za učenike nadarene za informatiku i računarstvo otvorena su prošle godine, ali samo u osam gimnazija, jer mnogi kandidati nisu imali potreban broj bodova za prolazak na prijemnom ispitu.
Ministar prosvete Mladen Šarčević kaže da prijavljivanje gimnazija još traje i da će ih sigurno biti i više. Već je određeno, kako je rekao, 13 gimnazija u kojima će 3. juna biti organizovan prijemni za sve kandidate.
"Ne da nemamo poverenja u škole pojedinačno, već svi testovi koji mere nivo znanja i utvrđuju klasifikacije moraju da se rade pod strogom kontrolom", rekao je ministar.
Šarčević naglašava da se ova odeljenja neće otvarati "zato što to neko želi", već samo tamo gde se pokazalo da ima dovoljno nadarene dece koja su osvojila i potreban broj bodova na prijemnom za upis u ova odeljenja. On navodi da se tokom godine insistiralo na obuci kadrova, i da je na sajtu Ministarstva prosvete postavljena onlajn obuka za sve osmake koji žele da se pripreme za prijemni.
Za otvaranje informatičkih odeljenja zainteresovane su 52 državne i šest privatnih gimnazija, a na prijemnom ispitu će biti matematički zadaci srednjeg i naprednog nivoa. Za pripremu se mogu koristiti zbirke zadataka za pripremu završnog ispita.
Predviđeno je da učenici tokom četiri godine školovanja imaju 934 časa informatičkih predmeta: programiranje, primena računara, objektno orijentisano programiranje, baze podataka, programske paradigme, veb programiranje.