(Preuzeto sa sajta SchengenVisaInfo - 23.01.2015. )
Kraj godine je pravo vreme za početak priprema budućih studenata za upis na neki od fakulteta u Nemačkoj. Letnji semestar počinje 1. aprila, a prijave za upis se primaju do 15. januara, dok zimski semestar kreće 1. oktobra, a prijave su do 15. jula, mada neki univerziteti imaju i ranije rokove.
Put do studija u Nemačkoj sastoji se od četiri koraka: izbor studijskog programa, podnošenje zahteva za upis na studije, dobijanje nemačke vize za studijski boravak i upis na fakultet. USC pruža stručnu pomoć pri odabiru prave visokoobrazovne ustanove u Nemačkoj, a takođe daje i kompletne informacije o postupku prijavljivanja i o potrebnoj dokumentaciji i formularima, kao i postupku upisa.
Stranim studentima koji žele da studiraju u Nemačkoj potrebno je da imaju položenu maturu, to jest diplomu završene srednje škole, i poznavanje nemačkog jezika.
Konsalting za izbor studijskog programa
Sistem visokog obrazovanja u Nemačkoj sastoji se od preko 350 ustanova, sa 13.500 studijskih programa. Od zimskog semestra školske 2014/15. godine ukinute su školarine za osnovne studije na državnim univerzitetima u celoj Nemačkoj, pa je studiranje besplatno i za strane student.
Ukoliko niste sigurni šta želite da studirate ili ste u nedoumici između dva studijska programa, potrebne su vam dodatne informacije da donesete pravu odluku. Paketi usluga USC su tu da vam pomognu pri izboru pravog mesta za početak ili nastavak školovanja u Nemačkoj. Naša preporuka je da uradite i testove sposobnosti i profesionalne orijentacije za studiranje i rad u Nemačkoj, u čemu mogu da vam pomognu i naši partneri.
Naša iskustva govore da treba da konkurišete na najmanje tri fakulteta, kako biste povećali svoje šanse za upis. Moguća je i objedinjena prijava za upis na više fakulteta preko ASSIST (Arbeits und Servicestelle für Internationale Studienbewerbungen).
Preporučujemo i da budući studenti, samostalno ili zajedno sa roditeljima, posete željene fakultete i na licu mesta se upoznaju sa uslovima studiranja. USC usluge za fakultete i studente u Srbiji obuhvataju i Info Days - organizovane posete fakultetima.
Pomoć pri podnošenju zahteva za upis
Za studiranje u Nemačkoj učenicima iz Srbije je potreban dokaz o položenoj maturi ili diploma o završenoj srednjoj školi. Ako diploma srednje škole eventualno nije priznata u Nemačkoj, postoji mogućnost da se godinu dana pohađa "Studienkolleg", posle kog je moguć upis na fakultet.
Ako je pak diploma srednje škole vrednovana kao nemačka matura, sledeći korak je podnošenje prijave za upis. Komplet dokumenata za prijavu sadrži:
- Formular za upis
- Overena fotokopija diplome srednje škole
- Prevod diplome na nemački
- Fotografija
- Biografija
- Potvrda o znanju nemačkog jezika
Postupak prijave može da se razlikuje od fakulteta do fakulteta, a USC je tu da vam pomogne pri pisanju biografije, motivacionog pisma ili preporuke.
Znanje nemačkog jezika
Kao dokazi o poznavanju nemačkog jezika prihvataju se:
- Potvrda o položenom ispitu DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang ausländischer Studienbewerber)
- Mala i Velika diploma Goethe instituta, kao i njihov "Zentrale Oberstufenprüfung"
- Diploma "Deutsche Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz"
- Položen TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache)
Od polaganja ispita o poznavanju jezika oslobođeni su oni koji su završili srednju školu na nemačkom jeziku, oni koji žele da studiraju samo jedan semestar i oni koji žele da studiraju na engleskom na nekom od internacionalnih fakulteta.
Studentske vize za Nemačku
Svi studenti iz zemalja koje nisu članice Evropske unije moraju imati studentsku vizu za studiranje u Nemačkoj.
Ako planirate da ostanete u Nemačkoj duže od tri meseca, onda vam je potrebna dugoročna viza, poznatija kao D-visa (tu spada i studentska viza). Takođe, treba da znate da postoje tri vrste nemačkih studentskih viza u zavisnosti od studijskog programa za koji ste se opredelili:
- viza za pohađanje kursa jezika – kursevi nemačkog jezika u trajanju od tri meseca do godinu dana;
- podnosilac zahteva za studentsku vizu – neophodna vam je ako još uvek niste dobili zvanično pismo o prijemu na univerzitet ili ako želite da prisustvujete prijemnom ispitu na univerzitetu; ova viza je validna tri meseca, uz mogućnost produženja do šest meseci;
- studentska viza – ovo je dugoročna viza koja vam je neophodna ukoliko ste primljeni na nemački univerzitet (u ovom slučaju morate se javiti kancelariji za registrovanje stranaca u nemačkom gradu u kom ćete boraviti, i to u roku od dve nedelje od dolaska, kako biste mogli da dobijete boravišnu dozvolu).
Da biste dobili nemačku studentsku vizu, morate imati sledeće:
- dva popunjena i potpisana obrasca za nacionalnu vizu;
- važeći pasoš;
- dve fotokopije pasoša;
- izvod iz matične knjige rođenih;
- izvod iz matične knjige venčanih (ukoliko ste u braku);
- detetov izvod iz matične knjige rođenih (ukoliko imate decu);
- dve nedavno skenirane biometrijske fotografije;
- fotokopije prethodnih nemačkih prebivališta (ukoliko ste ranije bili u Nemačkoj);
- prethodnu Šengen vizu;
- prethodnu boravišnu dozvolu;
- potvrdu o upisu (pismo o prijemu na fakultet ili pismo o prijemu na osnovni/pripremni kurs nemačkog jezika);
- originalna svedočanstva o prethodno završenom školovanju;
- CV;
- motivaciono pismo, u kome ćete napisati zašto ste odabrali taj studijski program i navesti svoje planove za budućnost;
- putno zdravstveno osiguranje koje će pokriti period od vašeg odlaska do dana upisivanja na nemački univerzitet (otprilike tri meseca);
- dokaz o uplati takse za vizu;
- dokaz o poznavanju nemačkog jezika (za programe na nemačkom jeziku i na višejezičnim programima);
- dokaz o poznavanju engleskog jezika (za programe na engleskom jeziku i na višejezičnim programima);
- dokaz o finansijskim sredstvima – da biste dobili nemačku studentsku vizu, neophodno je da ispunite određene finansijske uslove; u zavisnosti od vaših mogućnosti, trebalo bi da imate nešto od navedenog:
- Sperrkonto, odnosno blokirani račun, preko koga možete primati novac iz svoje matične zemlje i trošiti ga u Nemačkoj (ovaj račun možete otvoriti putem platforme Expatrio, koja je prihvaćena od nemačkih ambasada i konzulata);
- obavezujuće pismo, koje možete dobiti od osobe koja živi u Nemačkoj i koje pokazuje da će ona pokriti troškove vašeg smeštaja ili drugih životnih troškova;
- izjavno pismo putem kog će vaši roditelji pokazati da će vas oni finansijski podržati tokom vašeg boravka u Nemačkoj (za studente);
- potvrdu o stipendiji (ukoliko ste korisnik stipendije, ova potvrda treba da pokaže šta će stipendija pokriti i da ste vi primalac tih finansijskih sredstava).
Imajte na umu da nemačke ambasade i konzulati zadržavaju pravo da traže dodatna dokumenta ili overu sertifikata.
Da biste podneli zahtev za vizu, neophodno je da u nemačkoj ambasadi ili konzulatu u svojoj zemlji zakažete sastanak za viziranje i tom prilikom se možete detaljno raspitati o samom procesu viziranja i neophodnim dokumentima. Pre samog viziranja proverite da li posedujete sva neophodna dokumenta i da li je prošla uplata vaše takse za viziranje.
Proces odobravanja vize obično traje do 25 dana. Ipak, to može zavisiti od same ambasade ili konzulata i države u kojoj podnosite zahtev. Za vizu se ipak treba prijaviti što ranije, a sada je uvedeno i novo pravilo, tako da za vizu možete aplicirati čak šest meseci pre samog odlaska u Nemačku.
Taksa za studentsku vizu iznosi 75 € i mora biti uplaćena preko banke, jer se čekovi i kreditne kartice ne primaju, a uplata ne sme biti starija od dva meseca.