Uslovi upisa
Pravo da konkuriše za upis na osnovne strukovne studije ima kandidat sa završenom srednjom četvorogodišnjom školom.
Pravo da konkuriše za upis na osnovne strukovne studije iz oblasti medicinskih nauka ima kandidat sa završenom srednjom medicinskom školom (svih smerova) ili gimnazijom.
Prijava kandidata
Prilikom prijave na konkurs, kandidati podnose sledeća dokumenta:
- prijavu na konkurs;
- svedočanstva za sve razrede prethodno završene škole (original i fotokopiju);
- diplomu o položenom završnom, odnosno maturskom ispitu (original i fotokopiju);
- izvod iz matične knjige rođenih (original i fotokopiju);
- dokaz o uplati naknade za polaganje prijemnog ispita;
- izjavu da kandidat pre školske nije bio upisivan u prvu godinu nekog studijskog programa prvog stepena visokog obrazovanja u statusu studenta koji se finansira iz budžeta.
ORIGINALNA DOKUMENTA se daju na uvid, a fotokopije svih dokumenata zadržava Akademija.
Prijemni ispit
Kandidati koji konkurišu za upis u prvu godinu osnovnih strukovnih studija na studijskim programima (Računarstvo i informatika, Finansije i računovodstvo, Porezi i carina, Poslovno upravljanje, Poslovna ekonomija, Turizam, Finansije i bankarstvo) koji se izvode u Odseku za poslovne studije Blace, polažu prijemni ispit iz dva predmeta, po sopstvenom izboru, od šest ponuđenih:
- Matematika
- Statistika
- Informatika
- Sociologija
- Ekomomija
- Ekonomika preduzeća
Kandidati koji konkurišu za upis u prvu godinu osnovnih strukovnih studija na studijskom programu Računarstvo i informatika, koji se izvode u Odseku za poslovne studije Blace, polažu prijemni ispit iz dva predmeta, po sopstvenom izboru, od četiri ponuđenih:
- Matematika
- Statistika
- Informatika
- Sociologija
Utvrđivanje redosleda kandidata
Opšti uspeh postignut u srednjem obrazovanju u četvorogodišnjem trajanju boduje se tako što se zbir prosečnih ocena za sve četiri godine srednje škole pomnoži brojem 2, pri čemu kandidat po ovom osnovu može steći najmanje 16, a najviše 40 bodova. Opšti uspeh u srednjoj školi računa se zaokruživanjem na dve decimale.
Opšti uspeh postignut u srednjem obrazovanju u trogodišnjem trajanju boduje se tako što se opšti uspeh iz prve dve godine srednje škole pomnoži brojem 2, a opšti uspeh iz treće godine pomnoži sa brojem 4. pri čemu kandidat po ovom osnovu može steći najmanje 16, a najviše 40 bodova. Opšti uspeh u srednjoj školi računa se zaokruživanjem na dve decimale.
Rezultati postignuti na prijemnom ispitu boduju se od 0 do 60 bodova.
Maksimalan broj bodova koje kandidat za upis u prvu godinu studija može da ostvari pri rangiranju je 100.
Kandidat može upisati studijski program u statusu studenta koji se finansira iz budžeta ili studenta koji se sam finansira u zavisnosti od ukupnog broja ostvarenih bodova, mesta na rang listi i broja studenata utvrđenih konkursom, saglasno dozvoli za rad.
Na osnovu merila utvrđenih konkursom, sačinjavaju se rang liste prijavljenih kandidata, pojedinačno za svaki akreditovani studijski program.
Ukoliko dva ili više kandidata imaju isto mesto na rang listi, odnosno imaju isti broj bodova, prednost ima kandidat sa većim brojem bodova ostvarenim na prijemnom ispitu.
Kandidat se može upisati u statusu studenta koji se finansira iz budžeta ukoliko se nalazi na konačnoj rang listi do broja odobrenog za upis kandidata na teret budžeta i ako ostvari najmanje 51 bod.
Kandidat se može upisati u statusu studenta koji se sam finansira ukoliko se nalazi na konačnoj rang listi do broja odobrenog za upis studenata koji se sami finansiraju i ako ostvari najmanje 30 bodova.
Ako se kandidat koji je ostvario pravo na upis ne upiše u roku predviđenom konkursom, umesto njega upisaće se drugi kandidat, prema redosledu na konačnoj rang listi.
Kandidati koji se nalaze ispod dozvoljenog broja po konačnoj rang listi za studijski program na kojem su konkurisali, imaju pravo da se upišu na drugi studijski program ukoliko je ostalo nepopunjenih mesta na konačnoj rang listi za taj studijski program.
Upis kandidata
Kandidat koji je stekao pravo na upis podnosi sledeća dokumenta:
- svedočanstva za sve razrede prethodno završene škole (original ili overenu fotokopiju);
- diplomu o položenom završnom (diplomu o završenom srednjem obrazovanju), odnosno maturskom ispitu (original ili overenu fotokopiju);
- izvod iz matične knjige rođenih (original ili overenu fotokopiju);
- očitanu ličnu kartu ili fotokopiju lične karte;
- obrazac indeksa (preuzima se na šalterima studentske službe u Odsecima);
- dva obrasca ŠV-20 (preuzima se na šalterima studentske službe u Odsecima);
- prijavni list za upis studenata (preuzima se na šalterima studentske službe u Odsecima);
- dve fotografije formata 3,5 x 4,5 cm;
- dokaz o uplati na ime troškova upisa prve godine;
- dokaz o uplati na ime naknade za izdavanje indeksa;
- dokaz o uplati troškova za organizaciju i realizaciju karijernog vođenja;
- dokaz o uplati prve rate školarine za studente koji se sami finansiraju.
Vesti o studiranju
-
28 REASONS WHY THE FACULTY OF CONTEMPORARY ARTS IS YOUR BEST CHOICE
Choosing the right faculty is a key step toward a successful career in art, design, media, and performing arts. At the Faculty of Contemporary Arts (FCA), we combine traditional artistic…
04.02.2025 -
ITHS – 20 razloga zašto je ITHS najbolji izbor za budućnost vašeg deteta
ITHS nije samo još jedna škola. To je mesto gde se grade snovi, gde se znanje pretače u inovacije, a talenti se neguju i razvijaju. Ovo je zajednica koja prepoznaje…
03.02.2025 -
Poklon probni čas – Otkrij svoj potencijal na ITS, ITHS i FSU!
Želiš da iskusiš pravu atmosferu nastave u IT sektoru ili kreativnim industrijama? Sada imaš priliku! Poklanjamo BESPLATAN probni čas u Comtrade Srednjoj ili Visokoj IT školi ili na Fakultetu savremenih…
30.01.2025
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo