Opšte informacije - Visoka škola elektrotehnike i računarstva strukovnih studija u Beogradu
O školi
Odsek Visoka škola elektrotehnike i računarstva (VIŠER) je jedan od pet Odseka u sastavu Akademije tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd (ATUSS). ATUSS je državna, samostalna visokoškolska ustanova osnovana Odlukom Vlade Republike Srbije broj 022-7976/2019 od 29.08.2019. godine (Odluka o izmeni Odluke broj 022-11161/2019 od 07.11.2019. godine).
Do osnivanja ATUSS, Visoka škola elektrotehnike i računarstva strukovnih studija u Beogradu bila je samostalna visokoškolska ustanova koju je osnovala Republika Srbija.
U skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju iz 2005. godine, škola je 2007. godine akreditovana, dobila je dozvolu za rad i od tada do osnivanja ATUSS 2019. godine, nosila je naziv Visoka škola elektrotehnike i računarstva strukovnih studija u Beogradu. Poslednji postupak akreditacije Visoke škola elektrotehnike i računarstva strukovnih studija u Beogradu i njenih studijskih programa uspešno je sproveden 2017. godine.
U Odseku VIŠER se organizuju i realizuju osnovne i master strukovne studije. Strukovne studije su vrsta studija u okviru koje se realizuju strukovni studijski programi, čiji je osnovni cilj i svrha da osposobe studente za primenu i razvoj stručnih znanja i veština iz određenih oblasti, odnosno da studenti usvoje stručna, praktična i primenjiva znanja i veštine, koja će im omogućiti da se uključe u radne procese.
Studijski programi
Osnovne strukovne studije traju tri godine i njihovim uspešnim završetkom stiče se 180 ESPB. U Školi se organizuje osam akreditovanih studijskih programa osnovnih strukovnih studija:
- Audio i video tehnologije
- Automatika i sistemi upravljanja vozilima
- Elektronika i telekomunikacije
- Informacioni sistemi
- Nove energetske tehnologije
- Nove računarske tehnologije
- Računarska tehnika
Programi su usklađeni po najvišim evropskim i svetskim standardima po uzoru na najpoznatije svetske univerzitete što omogućava našim studentima nastavak školovanja i dalje stručno usavršavanje.
Škola podržava sistem učenja putem Interneta, E-learning, koji je interaktivan i potpuno orjentisan prema studentu. Sistem je realizovan i podržan platformom Moodle. |
Studentima je u toku školovanja a i kasnije ponuđena mogućnost zapošljavanja u struci kroz ponude za radna mesta u mnogim firmama koje se oglašavaju na našem sajtu .
Studiranje
Studijski programi odseka Visoke škole elektrotehnike i računarstva izrađeni su u skladu sa osnovnim zadacima i ciljevima škole i služe njihovom ispunjenju. Škola sistematično i efektivno planira, sprovodi, nadgleda, vrednuje i unapređuje kvalitet studijskih programa.
Sadržaj kvalifikacija i diploma pojedinih vrsta i nivoa studija odgovaraju karakteru i ciljevima studijskih programa. Manji broj predmeta na svakom smeru je obavezan, a većina je izborna. Kroz obavezne predmete obezbeđuje se sticanje neophodnih znanja i veština, a kroz izborne predmete obrađuju se oni sadržaji koji bliže odgovaraju potrebama i sposobnostima svakog studenta pojedinačno.
Da bi koncept izbornih predmeta bio potpun postoji i mogućnost da student bira predmete sa drugih smerova. Takođe, kod obaveznih predmeta i jednog broja izbornih predmeta, student može da bira i nastavnika. Najzad, i u okviru većeg broja predmeta, student može da bira način kako će da ispuni svoje obaveze, dajući veći akcenat predispitnim ili ispitnim obavezama.
Sloboda izbora započeta i postepeno povećavana od 1997. godine pokazala je sledeće prednosti:
- sadržaj studija prilagođen je interesovanjima,
- sposobnostima i potrebama studenta,
- sadržaj studija može se prilagoditi potrebama pojedinih radnih mesta što pomaže nalaženju posla i brzom prilagođavanju radnom mestu,
- bolja komunikacija sa nastavnicima,
- rad u manjim grupama, jer pojedinačni predmet ne biraju svi studenti, itd.
Školski prostor i oprema
Odsek Visoke škole za elektrotehniku i računarstvo poseduje odgovarajući prostor i opremu za izvođenje obrazovnog procesa na najkvalitetniji način.
Raspolaže sledećim infrastrukturnim resursima:
- preko 4000 m2 namenskog prostora;
- odgovarajuća električna instalacija sa električnom mrežom od oko 1500 priključaka;
- računarska mreža preko 500 priključaka vezanih na Internet;
- učionički prostor sa preko 1120 sedišta;
- 24 različite laboratorije sa savremenom opremom;
- savremeni radijsko tonski studio;
- televizijski studio;
- režijski studio;
- studio za produkciju i post produkciju;
- studio za animaciju;
- 15 kabineta za nastavnike;
- kancelarija rukovodioca odseka Škole;
- kancelarija direktora Škole;
- kancelarija sekretara Škole;
- računovodstvo,
- studentska služba;
- skriptarnica;
- biblioteka;
- čitaonica.
Laboratorije i centri
ECDL test centar
- Od aprila 2008. godine Visoka škola elektrotehnike i računarstva strukovnih studija postala je ovlašćeni test centar za dobijanje ECDL (European Computer Driving Licence) sertifikata. Nosilac ovog sertifikata u potpunosti je kompetentan za korišćenje personalnog računara i osnovnih programskih aplikacija. Svi zainteresovani kandidati (naši studenti, zaposleni, kao i svi drugi zainteresovani) mogu prijaviti i polagati testove za dobijanje ECDL sertifikata u našem test centru.
Računarski centar
- Računarski centar Škole je zadužen za obezbeđivanje računarskih resursa studentima i zaposlenim u Školi. Kao takav je od svog nastanka vodeća ustanova u zemlji u uvođenju novih tehnologija.
Centar za razvoj i istraživanje
- U aktivnosti Centra za istraživanje i razvoj (CER) su uključeni nastavnici, stručni saradnici, nastavnici praktične nastave i studenti. Centar prvenstveno ima za cilj unapređenje nastavnog procesa, kroz razvoj i realizaciju laboratorijskih instrumenata i pomoćne opreme, pružanje stručne podrške studentima i diplomcima pri realizaciji praktičnih projekata, odnosno završnih radova iz oblasti elektronike.
CISCO školski centar
- CISCO školski centar (Cisco Network Academy) ovlašćena je lokalna CISCO akademija za obuku iz računarskih mreža. Za potrebe održavanja nastave u oviru programa CISCO Networking Academy opremljena je posebna laboratorija. Kroz ovaj program, CISCO u saradnji sa obrazovnim institucijama širom sveta, organizuje obuku polaznika iz oblasti mrežnih tehnologija i rada sa CISCO mrežnom opremom. Radi se prema zvaničnom nastavnom materijalu (u elektronskom formatu), uz preporučen hardver.
Microsoft IT Academy
- Microsoft IT Academy program je globalni program namenjen akademskim institucijama sa ciljem da pomogne studentima da usvoje praktične veštine u akademskom okruženju, uz korišćenje novih tehnologija.
Visoka škola elektrotehnike i računarstva je pretplatnik MSDN AA programa, preko kojeg svi aktivni studenti (obnovljena ili upisana tekuća školska godina), kao i zaposleni u okviru škole, imaju mogućnost da potpuno besplatno dobiju licencirani softver kompanije Microsoft, koji mogu koristiti isključivo u naučno-obrazovne svrhe.
Specijalizovane laboratorije
Specijalizovane laboratorije koje su uključene u nastavu studijskih programa Visoke škole elektrotehnike i računarstva strukovnih studija:
- Multimedijalni digitalni HD TV studio
- Audio studio
- Multimedijalna računarska laboratorija
- Studio za animaciju i obradu slike
- Laboratorija za automatiku
- Laboratorije za vozila
- Laboratorija za elektroniku I telekomunikacije
- Laboratorija za merenja i audioelektroniku
- Laboratorija za obnovljive izvore energije
- Višenamenska modularna laboratorija
- Laboraorija za električne instalacije i osvetljenja
- Laboratorija za obnovljive izvore energije
- Laboratorija za električne mašine i pretvarače
Detaljnije informacije vezane za upis možete naći na sajtu Škole.
Osnovni podaci o školi
Predsednik Akademije:
dr Vera Petrović
Rukovodilac odseka Visoka škola elektrotehnike i računarstva:
dr Ivana Milšević
Rukovodioci studijskih programa:
- dr Vladimir Cerić, rukovodilac studijskog programa Audio i video tehnologije;
- dr Slobodan Drašković, rukovodilac studijskog programa Automatika i sistemi upravljanja vozilima;
- dr Amela Zeković, rukovodilac studijskog programa Elektronika i telekomunikcije;
- dr Nada Mihailović, rukovodilac studijskog programa Informacioni sistemi;
- dr Aleksandra Grujić, rukovodilac studijskog programa Nove energetske tehnologije;
- dr Jelena Mitić, rukovodilac studijskog programa Nove računarske tehnologije;
- dr Perica Strbac, rukovodilac studijskog programa Računarska tehnika
Sajt: www.viser.edu.rs
Telefon: +381112471099
Facebook: @viserbgd
Instagram: @viserbgd
Vesti o studiranju
-
Savremena osnovna škola osvojila svetsku nagradu za inovaciju u obrazovanju za 2024. godinu!
Savremena osnovna škola iz Beograda osvojila je prestižno priznanje Global Smart Education Prize 2024! Ova nagrada koja se dodeljuje u okviru događaja Global Smart Education Conference prepoznaje izuzetne inovacije u…
18.12.2024 -
Mikro stipendije Mileve Marić Ajnštajn – vaša prilika za budućnost u STEM oblastima!
Od 16. do 22. decembra, Comtrade ITS i ITHS organizuju nedelju Mileve Marić Ajnštajn, jedinstveni događaj koji spaja nauku, obrazovanje i priliku za devojke da ostvare svoj puni potencijal u…
16.12.2024 -
Postanite lider u umetnosti: prijave za doktorske studije za preostalih 5 mesta na Fakultetu savremenih umetnosti su u toku!
Ako sanjate o tome da oblikujete budućnost umetničke scene, doktorske studije na Fakultetu savremenih umetnosti (FSU) pružaju vam jedinstvenu priliku da unapredite svoje znanje, istražujete inovativne umetničke pravce i postanete…
12.12.2024
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo