Studijski program - Računarsko inženjerstvo
Podaci o studijskom programu
Kategorije na sajtu: Elektrotehnika,
Vrste studija: Strukovne
Vežbaj online: Pokreni vežbu
Gradovi: Beograd
Opšte informacije
Sve aktivnosti studenta boduju se po Evropskom sistemu za prenos kredita (ESPB), (European Credit Transfer and Accumulation System, ECTS), tako da svaki semestar nosi 30 ESPB bodova. Master strukovne studije traju dve godine, odnosno četiri semestara i nose 120 ESPB bodova. Studije su realizovane u obliku klasične nastave (face-to-face) na srpskom jeziku. Studijski program se ostvaruje u okviru polja Tehničko-tehnoloških nauka, stručna oblast Elektrotehničko i računarsko inženjerstvo.
Kvalifikacija
Nakon završenih master strukovnih studija student stiče zvanje strukovni master inženjer elektrotehnike i računarstva. Prema Nacionalnom okviru kvalifikacija Republike Srbije (NOKS), završavanjem master strukovnih studija stiče se sedmi nivo, podnivo jedan (nivo 7.1). Uslov za sticanje ovog nivoa je prethodno stečen nivo 6.1 (osnovne strukovne studije obima 180 ESPB bodova).
Nastava i ispiti
Nastava se izvodi po jednosemestralnim predmetima. Aktivnosti studenta tokom semestra (predispitne obaveze), kao što su kolokvijumi, seminarski rad i domaći zadaci, se boduju. Srazmera broja poena stečenih u predispitnim obavezama i na ispitu utvrđena je za svaki predmet pojedinačno, pri čemu predispitne obaveze učestvuju sa najmanje 30, a najviše 70 poena.
Finalni ispiti se polažu u Školi u odgovarajućim ispitnim rokovima, a to su: januarski, februarski, junski, septembarski i oktobarski. Ispunjavanjem predispitnih obaveza i polaganjem ispita student može ostvariti najviše 100 poena, pri čemu je za ocenu šest potrebno ostvariti najmanje 51 poen, ocenu sedam 61 poen, ocenu osam 71, ocenu devet 81 i ocenu deset 91 poen.
Ciljevi i ishodi
Cilj studijskog programa Računarsko inženjerstvo je osposobljavanje studenata za korišćenje i primenu postojećih tehnologija za umrežavanje, programiranje, razvoj aplikacija, veb tehnologije i elektronsko poslovanje.
Ciljevi studijskog programa Računarsko inženjerstvo:
- da omogući studentima da prodube, unaprede i integrišu znanja kao i da primene stečena znanja u rešavanju konkretnih zadataka i problema u oblasti informacionih tehnologija i time steknu osnov za razvoj karijere i napredovanje u struci;
- da prenese opšta i profesionalna znanja, razvije kreativne sposobnosti i osposobi studente za ovladavanje specifičnim praktičnim veštinama iz oblasti računarskih tehnologija i savremenih komunikacionih tehnologija;
- da ponudom visokokvalitetnih studija omogući studentima da steknu napredna teorijska i praktičnih znanja koja će zadovoljiti trenutne i buduće potrebe poslodavaca u proizvodnim, obrazovnim i uslužnim delatnostima iz oblasti informacionih tehnologija;
- da se kod studenata razvije smisao za kreativan rad, tako da kreativnost i inovativnost bude izazov, a ne obaveza;
- da pruži studentima znanja i vrednosti potrebne za njihov dalji lični razvoj, profesionalni napredak i razvoj karijere;
Kompetencije diplomiranih studenata:
- primena stečenih znanja u praksi;
- efikasno rešavanje konkretnih problema u praksi;
- razvijanje intelektualnih sposobnosti kao i sposobnosti kreativnog mišljenja u timskom i samostalnom radu;
- povezivanje znanja iz svoje stručne oblasti sa znanjima iz različitih oblasti;
- projektovanje, realizacija, održavanje i obezbeđenje sigurnosti računarskih mreža;
- projektovanje i implementacija računarstva u oblacima;
- projektovanje, programiranje i aplikacija baza podataka;
- identifikovanje i rešavanje problema u računskoj obradi velike količine podataka;
- projektovanje, programiranje i aplikacija softvera namenjenih bežičnim komunikacionim platformama;
- projektovanje, realizacija, održavanje informacionih sistema;
- održavanje praktične nastave iz nastavnog područja informatika i računarstvo u srednjoj školi;
- samostalno praćenje razvoja oblasti, odnosno, uvođenje i instalaciju novih tehnologija u oblasti računarstva i računarskih komunikacija;
Vesti o studiranju
-
Savremena osnovna škola osvojila svetsku nagradu za inovaciju u obrazovanju za 2024. godinu!
Savremena osnovna škola iz Beograda osvojila je prestižno priznanje Global Smart Education Prize 2024! Ova nagrada koja se dodeljuje u okviru događaja Global Smart Education Conference prepoznaje izuzetne inovacije u…
18.12.2024 -
Mikro stipendije Mileve Marić Ajnštajn – vaša prilika za budućnost u STEM oblastima!
Od 16. do 22. decembra, Comtrade ITS i ITHS organizuju nedelju Mileve Marić Ajnštajn, jedinstveni događaj koji spaja nauku, obrazovanje i priliku za devojke da ostvare svoj puni potencijal u…
16.12.2024 -
Postanite lider u umetnosti: prijave za doktorske studije za preostalih 5 mesta na Fakultetu savremenih umetnosti su u toku!
Ako sanjate o tome da oblikujete budućnost umetničke scene, doktorske studije na Fakultetu savremenih umetnosti (FSU) pružaju vam jedinstvenu priliku da unapredite svoje znanje, istražujete inovativne umetničke pravce i postanete…
12.12.2024
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo