U cilju promovisanja i podizanja ugleda visokog strukovnog obrazovanja u Srbiji, Vlada Republike Srbije je 31. maja 2019. godine osnovala Akademiju tehničko-vaspitačkih strukovnih studija Niš, koja u svom sastavu objedinjuje tri ustanove:
Na taj način se doprinelo efektivnijem, efikasnijem i ekonomičnijem ostvarivanju ciljeva strukovnog visokog obrazovanja i njegovom povezivanju sa potrebama tržišta rada. Akademija tehničko-vaspitačkih strukovnih studija je među prvima akreditovana visokoškolska institucija u Srbiji u oblasti industrijskog, saobraćajnog i građevinskog inženjerstva, komunikacionih tehnologija, informacionih sistema i tehnologija, proizvodne ekonomije, prehrambene tehnologije, inženjerstvo nameštaja i enterijera, preduzetnički menadžment i obrazovanja vaspitaša dece u predškolskim ustanovama.
Programska orijentacija Akademije odražava savremene trendove visokog strukovnog obrazovanja, dualnog koncepta studiranja, sa studentskom stručnom praksom kao ključnom osnovom za razvoj i oblikovanje stručnjaka koji će biti konkurentni ne samo na domaćem, već i evropskom i svetskom tržištu rada.
Akademija tehničko-vaspitačkih strukovnih studija ima jasnu viziju o svojoj ulozi u unapređenju sistema strukovnog obrazovanja u Srbiji, kao i o strateškoj usmerenosti ka potrebama društva i savremenim obrazovnim tendencijama. Akademija svoju delatnost obavlja kroz ostvarivanje osnovnih, specijalističkih i master strukovnih studija iz više naučnih i stručnih oblasti.
Davne 1974. godine, počela je sa radom Visoka škola za obrazovanje radnika u Vranju, kojom je trebalo da se obezbedi stručni kadar, neophodan razvijenoj privredi Vranja i regiona.
1987. godine Viša škola za obrazovanje radnika se transformiše u Višu tehničku tehnološku školu, sa novim odsecima i smerovima, kako bi se uskladili sa potrebama kadrova tadašnje privrede.
Kako bi se uklopili u evropski sistem školovanja, pošto je naša zemlja potpisnik Bolonjske deklaracije, 2002. godine Škola je prešla na trogodišnje studije.
U septembru 2005. godine usvojen je Zakon o Visokom obrazovanju, kojim se transformišu sve Više škole u Visoke strukovne škole, a nakon toga šk. 2007/2008. godine Škola je u skladu sa Zakonom počela da školuje kadrove predvidene Bolonjskom deklaracijom.
Pored profesorskog kadra, većinom doktora nauka, Škola raspolaže sa dovoljnim prostorom, gde studenti slušaju predavanja, rade na računarima, obavljaju praksu u laboratorijama i radionicama. Škola se postarala da obezbedi i odgovarajuću stručnu literaturu, koju mogu da koriste u biblioteci, ili istu da kupe i koriste van Škole. Zahvaljujući dugogodišnjoj i dobroj saradnji sa privrednicima Vranja i Pčinjskog regiona, naši studenti su u mogućnosti da dopune svoje praktično znanje u sledećim preduzećima: Simpo, Alfa , Zavarivač, BAT, Mlekara “Veličković“, Živinoprodukt, Pekara “Crveni krst“, Pekara “Boja hleba“, Mita d.o.o, Žitomelj, Koka-Koka, Bivoda, Heba, Fabrika hleba i mleka “Vranje“, Navip, Sloga, Vihor, Nektar, Kondiva i drugim preduzećima.
Posebno je uspešna saradnja sa “BAT-om“ koji je Školi poklonio sredstva u iznosu od 150.000 EUR-a za kupovinu opreme. Sa BAT-om je potpisan i Sporazum o poslovno-tehničkoj saradnji.
Osnovne strukovne studije
Specijalističke strukovne studije
Master strukovne studije
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo