Uslovi upisa
Za upis u prvu godinu osnovnih strukovnih studija na studijski program - Vaspitač dece predškolskog uzrasta, mogu konkurisati kandidati koji imaju srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju.
Prijava kandidata
Kandidati prilikom prijave na konkurs podnose na uvid originalna dokumenta i overene fotokopije:
- Overene fotokopije svedočanstava I, II, III i IV razreda srednje škole;
- Overenu fotokopiju diplome o položenom završnom (maturskom) ispitu srednje škole;
- Izvod iz matične knjige rođenih (original ili fotokopija) ili očitanu ličnu kartu;
- Lekarsko uverenje o opštoj zdravstvenoj sposobnosti;
- Uverenje od logopeda;
- Dokaz o uplati naknade za proveru sposobnosti i naknade za polaganje prijemnog ispita.
Prijemni ispit
Kandidati koji konkurišu za upis u prvu godinu osnovnih strukovnih studija podležu proveri sposobnosti. Posedovanje odgovarajućih fizičkih, govornih i muzičkih sposbnosti utvrđuje Komisija na osnovu provere sposobnosti, lekarskog uverenja i uverenja od logopeda.
Provera sposbnosti ima eliminatorni karakter.
Kandidati koji konkurišu za upis u prvu godinu osnovnih strukovnih studija, a prethodno su položili provere fizičkih, govornih i muzičkih sposobnosti, polažu prijemni ispit iz:
- opšte kulture - informisanosti;
- maternjeg jezika i književnosti.
Utvrđivanje redosleda kandidata
Redosled kandidata za upis na studije utvrđuje se na osnovu opšteg uspeha postignutog u srednjem obrazovanju i rezultata postignutih na prijemnom ispitu.
Opšti uspeh postignut u srednjem obrazovanju u četvorogodišnjem trajanju boduje se tako što se zbir prosečnih ocena za sve četiri godine srednje škole pomnoži brojem 2, pri čemu kandidat po ovom osnovu može steći najmanje 16, a najviše 40 bodova. Opšti uspeh u srednjoj školi računa se zaokruživanjem na dve decimale.
Rezultati postignuti na prijemnom ispitu boduju se od 0 do 60 bodova.
Maksimalan broj bodova koje kandidat za upis u prvu godinu studija može da ostvari pri rangiranju je 100.
Kandidat može upisati studijski program u statusu studenta koji se finansira iz budžeta ili studenta koji se sam finansira u zavisnosti od ukupnog broja ostvarenih bodova, mesta na rang listi i broja studenata utvrđenih konkursom, saglasno dozvoli za rad.
Na osnovu merila utvrđenih konkursom, sačinjavaju se rang liste prijavljenih kandidata, pojedinačno za svaki akreditovani studijski program.
Kandidat se može upisati u statusu studenta koji se finansira iz budžeta ukoliko se nalazi na konačnoj rang listi do broja odobrenog za upis kandidata na teret budžeta i ako ostvari najmanje 51 bod.
Kandidat se može upisati u statusu studenta koji se sam finansira ukoliko se nalazi na konačnoj rang listi do broja odobrenog za upis studenata koji se sami finansiraju i ako ostvari najmanje 30 bodova.
Upis kandidata
Kandidat koji je stekao pravo na upis podnosi sledeća dokumenta:
- Dva obrasca ŠV-20;
- Indeks;
- Dve fotografije u boji, formata 3,5x4x5 cm;
- Dokaz o uplati troškova upisa;
- Dokaz o uplati prve rate školarine.
Vesti o studiranju
-
Započnite novu godinu pravim izborom uz Fakultet savremenih umetnosti!
Fakultet savremenih umetnosti (FSU) otvorio je vrata budućim studentima sa jedinstvenom ponudom – najniže oktobarske cene školarina dostupne su i tokom novembra! Svi koji žele da započnu kreativnu karijeru i…
30.12.2024 -
Nova godina – savršeno vreme za donošenje najboljih odluka: Poklanjamo Vam 200 evra za predupis u najmodernije IT škole!
Srednja škola za informacione tehnologije – ITHS i Visoka škola za IT – ITS pripremile su specijalnu novogodišnju ponudu koja vam omogućava da započnete godinu uz značajne uštede. Iskoristite popuste…
30.12.2024 -
Pokloni dragoj osobi budućnost – Novogodišnji vaučer za predupis u ITHS, ITS i FSU!
Praznici su pravo vreme da pokažete koliko vam znače dragi ljudi. Ove godine, umesto klasičnih poklona, pružite nešto što ostavlja trajni utisak – priliku za uspeh i bolju budućnost!
25.12.2024
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo