U cilju promovisanja i podizanja ugleda visokog strukovnog obrazovanja u Srbiji, Vlada Republike Srbije je 31. maja 2019. godine osnovala Akademiju tehničko-vaspitačkih strukovnih studija Niš, koja u svom sastavu objedinjuje tri ustanove:
Na taj način se doprinelo efektivnijem, efikasnijem i ekonomičnijem ostvarivanju ciljeva strukovnog visokog obrazovanja i njegovom povezivanju sa potrebama tržišta rada. Akademija tehničko-vaspitačkih strukovnih studija je među prvima akreditovana visokoškolska institucija u Srbiji u oblasti industrijskog, saobraćajnog i građevinskog inženjerstva, komunikacionih tehnologija, informacionih sistema i tehnologija, proizvodne ekonomije, prehrambene tehnologije, inženjerstvo nameštaja i enterijera, preduzetnički menadžment i obrazovanja vaspitaša dece u predškolskim ustanovama.
Programska orijentacija Akademije odražava savremene trendove visokog strukovnog obrazovanja, dualnog koncepta studiranja, sa studentskom stručnom praksom kao ključnom osnovom za razvoj i oblikovanje stručnjaka koji će biti konkurentni ne samo na domaćem, već i evropskom i svetskom tržištu rada.
Akademija tehničko-vaspitačkih strukovnih studija ima jasnu viziju o svojoj ulozi u unapređenju sistema strukovnog obrazovanja u Srbiji, kao i o strateškoj usmerenosti ka potrebama društva i savremenim obrazovnim tendencijama. Akademija svoju delatnost obavlja kroz ostvarivanje osnovnih, specijalističkih i master strukovnih studija iz više naučnih i stručnih oblasti.
Ta davna 1920. godina donela je značajne novine na polju obrazovanja i umetnosti. Svetom je odjeknula vest da je vlada SAD-a ratifikovala ženama pravo glasa. Operom Madam Baterflaj otvorena je operska scena Narodnog pozorišta, a u okviru Univerziteta u Beogradu osnovan je Medicinski fakultet. U to vreme jedan od činovnika Ministarstva prosvete bio je pisac Bora Stanković, a načelnik Ministarstva niko drugi do veliki Branislav Nušić.
Pored toga što zasigurno znamo da je ondašnje Ministarstvo prosvete u velikoj meri doprinelo da fudbalska reprezentacija Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca odigra svoju prvu istorijsku utakmicu u Belgiji, ponosimo se i činjenicom da je član baš onog Ministarstva prosvete koje je pozdravilo inicijativu viđenih građana Pirota da se otvori pedagoško odeljenje pri pirotskoj Gimnaziji bio upravo jedan velikan srpske književnosti kakav je Branislav Nušić.
Zgrada u kojoj se danas nalazi Akademija tehničko-vaspitačkih strukovnih studija – ODSEK PIROT (bivša Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača) završena je 1927. godine. Škola je radila kao učiteljska do 1972. godine, a naredne školske godine prerasta u Pedagošku akademiju za vaspitače.
Dalji život Škole nastavio se kroz studije za učitelje osamdesetih i početkom devedesetih godina. Godine 2007. godine naša ustanova prerasta u Visoku školu strukovnih studija za obrazovanje vaspitača. Te godine, u skladu sa Bolonjskom deklaracijom, Škola je po prvi put akreditovala svoj osnovni program zasnovan na evropskim standardima. Već tokom sledećeg procesa akreditacije, školske 2012/2013. godine akreditovan je i specijalistički program na studijama drugog nivoa.
Čini se da je 21.vek osvanuo kao vek bez primirja. Neprestane vesti o nesrećama, ratovima i prirodnim katastrofama teže da, poput zaglušujuće buke, potisnu radost i polet koje sa sobom nose znanje i umetnost. Događaji kojima smo svedoci predstavljaju poziv na uzbunu za sve one koji se bave obrazovanjem, bilo posredno ili neposredno. Cilj je ove škole da uvek sa ponosom gleda na generacije koje se u njoj obrazuju, da spremi mlade ljude za život opremajući ih znanjem, sposobnošću, zdravim razumom i verom u sebe, imajući uvek na umu da svet ne može i ne sme da zavisi od bezumlja, pohlepe i uskogrudih ciljeva neznalica, već od odlučnosti i hrabrosti obrazovanih i mudrih.
Ovu školu svojim radom zadužili su podjednako oni koji su iz nje izašli kao diplomci, kao i oni koji su kao profesori i predavači gradili njen ugled od samog nastanka pa do danas.
Osnovne strukovne studije
Master strukovne studije
Studije po dualnom modelu
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo