Akademija vaspitačko-medicinskih strukovnih studija osnovana je odlukom Vlade Republike Srbije 04. aprila 2019. godine spajanjem Visoke škole strukovnih studija za vaspitače Kruševac, Visoke medicinske škole strukovnih studija Ćuprija i Visoke škole za vaspitače strukovnih studija Aleksinac. Septembra 2022. godine Akademiji se priključuje nekadašnja Visoka hemijsko-tehnološka škola strukovnih studija iz Kruševca, tako da danas Akademiju čine četiri odseka, a sedište Akademije se nalazi u Kruševcu.
Akademija je samostalna visokoškolska ustanova koja u obavljanju delatnosti objedinjuje obrazovni, primenjeno-istraživački i stručni rad, kao komponente jedinstvenog procesa visokog obrazovanja. Akademija je ustanova koja obavlja delatnost visokog obrazovanja kroz ostvarivanje osnovnih, specijalističkih i master strukovnih studija, iz više naučnih i stručnih oblasti u okviru obrazovno-naučnih polja: Društveno-humanističke nauke, Tehničko-tehnoloških i Medicinskih nauka.
U Akademiji se školuje više od dve hiljade studenata na sva četiri Odseka (Odsek vaspitačkih studija Kruševac, Odsek medicinskih studija Ćuprija, Odsek vaspitačkih studija Aleksinac i Odsek tehničko-tehnoloških studija Kruševac) u okviru 12 studijskih programa na osnovnim strukovnim studijama i tri studijska programa na master strukovnim studijama, zaposleno je 190 nastavnika i saradnika. Akademija je učesnik/partner brojnih međunarodnih projekata i organizacija, kao i organizator međunarodnih, domaćih stručnih, naučnih skupova i konferencija, nosilac je i ERASMUS povelje. Izdavač je dva stručna časopisa i to: Sinteze – naučno-stručni časopis za pedagoške nauke, književnosti i kulturu; Pons – medicinski časopis.
Odsek vaspitačkih studija u Aleksincu, nastavlja tradiciju Kraljevske srpske učiteljske škole koja je osnovana davne 1871. godine, a 1896. premeštena iz Beograda u Aleksinac ukazom kralja Aleksandra Obrenovića. Tokom dugog niza godina, škola je menjala nazive, da bi 1972. godine, kao i ostale učiteljske škole, postala nadaleko čuvena Pedagoška akademija u Aleksincu.
U skladu sa novim Zakonom, škola 1993. godine menja naziv u Viša škola za obrazovanje vaspitača, a od 2007. postaje Visoka škola za vaspitače strukovnih studija. Ova godina obeležava i početak realizacije nastavnih programa u skladu sa Bolonjskom deklaracijom, kao i dobijanje akreditacije od strane Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta Ministarstva prosvete Republike Srbije. Odlukom Vlade Republike Srbije od 4. aprila 2019. godine, Škola postaje jedan od odseka Akademije vaspitačko-medicinskih strukovnih studija.
Lepa i opremljena zgrada, duga i bogata tradicija, veliki broj studenata, vrhunski nastavni kadar, prijatna radna atmosfera, biblioteka sa fondom od preko 36.000 naslova, osavremenjeni kabineti, čitaonica i sportski tereni, odlična saradnja sa lokalnom zajednicom i predškolskim ustanovama, dobra infrastruktura i geografski položaj, diploma priznata u Srbiji i inostranstvu – samo su neke od prednosti studiranja u Odseku vaspitačkih studija Aleksinac. Pored redovne nastave, Odsek organizuje kulturnoumetničke programe, promocije knjiga, izložbe slika, izlete i ekskurzije, godišnje proslave, svečanost povodom prijema nove generacije studenata i sl.
Odsek vaspitačkih studija u Aleksincu organizator je međunarodne konferencije „Vaspitač u XXI veku“, a radovi predstavljeni na konferenciji objavljuju se u zborniku „Naše stvaranje“.
Pored toga što ima dobru saradnju sa srodnim visokoškolskim ustanovama u zemlji i inostranstvu, predškolskim ustanovama i lokalnom zajednicom, Odsek vaspitačkih studija u Aleksincu redovno organizuje kulturno-umetničke programe, promocije knjiga i izložbe studentskih radova.
U Odseku se izvode osnovne strukovne i master strukovne studije za obrazovanje vaspitača.
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo