Opšte informacije - Visoka tehnička škola strukovnih studija u Novom Sadu
KO SMO MI
Visoka tehnička škola strukovnih studija iz Novog Sada je osnovana 1959. godine kao Viša mašinska škola. Danas je jedna od vodećih visokoškolskih ustanova, sa 10 akreditovanih studijskih programa na osnovnim i 2 na master strukovnim studijama, i funkcioniše u skladu sa evropskim obrazovnim standardima navedenim u Bolonjskoj deklaraciji.
ŠTA NUDIMO
Prvi stepen visokoškolskog obrazovanja – trogodišnje osnovne strukovne studije od 180 bodova (ESPB):
- Mašinsko inženjerstvo;
- Drumski saobraćaj;
- Zaštita od katastrofalnih događaja i požara;
- Zaštita na radu;
- Zaštita životne sredine;
- Grafičko inženjerstvo i dizajn;
- Dizajn industrijskih proizvoda;
- Veb dizajn;
- Elektrotehnika;
- Informacione tehnologije.
Posle završenih osnovnih strukovnih studija mogu se nastaviti studije na nekom od postojećih master strukovnih programa u našoj Školi, ili na drugim odgovarajućim visokoškolskim ustanovama u zemlji i inostranstvu.
Drugi stepen visokoškolskog obrazovanja – dvogodišnje master strukovne studije (kao nastavak osnovnih studija) od (180) + 120 = (300) bodova (ESPB):
- Inženjerstvo zaštite;
- Informacione tehnologije.
Praksa u završnom semestru
Visoka tehnička škola je u svoje programe kao važan segment uključila praksu. Poslednji semestar na osnovnim studijama studenti provode na praktičnom radu u nekom preduzeću ili ustanovi. Stručna master praksa se organizuje na svakoj studijskoj godini master strukovnih studija. Trudimo se da ova praksa bude kvalitetna, a to se postiže pažljivim izborom partnerske organizacije i praćenjem rada studenata od strane profesora-mentora i saradnika-komentora iz organizacije. Rezultat ove prakse je sticanje iskustva, prikupljanje građe za završni rad, a dešava se i da studenti po završetku studija dobiju posao upravo tamo gde su bili na praksi.
SARADNjA SA INOSTRANSTVOM
Saradnja Škole sa srodnim institucijama iz inostranstva predstavlja važan vid našeg akademskog života. Zbog toga smo, između ostalih, uspostavili veze sa Tehničkim univerzitetom iz Ostrave (Češka), Politehničkim univerzitetom iz Temišvara (Rumunija), Veleučilištem u Karlovcu i Visokom školom za sigurnost iz Zagreba (Hrvatska).
Sa Tehničkim univerzitetom iz Zvolena u Slovačkoj pripremamo zajedničke konferencije i projekte. Pored toga, potpisan je i sporazum o razmeni studenata.
Škola je razvila i blisku saradnju sa Sanktpeterburškim univerzitetom Državne protivpožarne službe Ministarstva za vanredne situacije Ruske federacije, koji se bavi civilnom zaštitom u vanrednim situacijama.
Svake godine u januaru na Kopaoniku, Škola je domaćin dve međunarodne konferencije iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, i iz informatike i upravljanja znanjem. Takođe, svake druge godine u Novom Sadu u oktobru organizujemo međunarodne konferencije o zaštiti od požara i eksplozije, i iz oblasti bezbednosnog inženjerstva.
Učestvujemo u međunarodnim projektima naučnog, istraživačkog ili edukativnog karaktera koji podstiču razmenu studenata i profesora, kao što su Tempus i Erazmus. Škola je trenutno učesnik dva međunarodna Erazmus + projekta:
- Waste management curricula development in partnership with public and private sector 561821-EPP-1-2015-EPPKA2-CBHE-JP (http://wamppp.vtsns.edu.rs/);
- Knowledge for resilient society 573942-EPP-1-2016-1-RS-EPPKA2-CBHE-JP (http://kforce.uns.ac.rs/).
SARADNjA SA PRIVREDOM
Visoka tehnička škola strukovnih studija u Novom Sadu ima razvijenu saradnju sa privredom, i nudi širok spektar usluga lokalnim i regionalnim preduzećima iz sledećih oblasti:
- Pregled i ispitivanje propisane opreme za rad;
- Pregled i ispitivanje uslova radne okoline;
- Stručno osposobljavanje za potrebe trećeg lica za poslove: bezbednosti i zdravlja na radu; odgovornog lica za vršenje pregleda i ispitivanja opreme za rad;odgovornog lica za ispitivanje uslova radne okoline; mašinskog stolara, i rukovaoce dizalica, viljuškara i građevinskih mašina.
- Izrada Akta o proceni rizika na radnom mestu i u radnoj okolini;
- Izrada Pravilnika o bezbednosti i zdravlju na radu;
- Konsultantske aktivnosti u okviru priprema za sertifikaciju sistema kvaliteta za oblasti: upravljanje, zaštita životne sredine, bezbednost i zdravlje na radu, i integrisani sistem;
- Ispitivanje elektroizolacione opreme;
- Izrada Plana upravljanja otpadom.
Vesti o studiranju
-
Savremena osnovna škola osvojila svetsku nagradu za inovaciju u obrazovanju za 2024. godinu!
Savremena osnovna škola iz Beograda osvojila je prestižno priznanje Global Smart Education Prize 2024! Ova nagrada koja se dodeljuje u okviru događaja Global Smart Education Conference prepoznaje izuzetne inovacije u…
18.12.2024 -
Mikro stipendije Mileve Marić Ajnštajn – vaša prilika za budućnost u STEM oblastima!
Od 16. do 22. decembra, Comtrade ITS i ITHS organizuju nedelju Mileve Marić Ajnštajn, jedinstveni događaj koji spaja nauku, obrazovanje i priliku za devojke da ostvare svoj puni potencijal u…
16.12.2024 -
Postanite lider u umetnosti: prijave za doktorske studije za preostalih 5 mesta na Fakultetu savremenih umetnosti su u toku!
Ako sanjate o tome da oblikujete budućnost umetničke scene, doktorske studije na Fakultetu savremenih umetnosti (FSU) pružaju vam jedinstvenu priliku da unapredite svoje znanje, istražujete inovativne umetničke pravce i postanete…
12.12.2024
Saveti za polaganje prijemnog
-
Najbolje pripreme za upis na fakultet
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
-
Ovo su zlatna pravila efikasnog učenja
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
-
Devet fraza koje pametni ljudi izbegavaju u razgovoru
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo