Visoka železnička škola strukovnih studija je državna institucija osnovana 1957. godine. Od svog osnivanja prošla je nekoliko etapa sa ciljem stručnog obrazovanja kadrova sa višom stručnom spremom za potrebe Jugoslovenskih železnica a kasnije i za druge druge privredne subjekte.
Visoka železnička škola strukovnih studija je među prvima dobila Uverenje o akreditaciji od strane Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta i time opravdala svoju postojanje kao jedinstvena obrazovna institucija.
Škola je akreditovala sedam studijskih programa na osnovnim strukvonim studijama (tri godine, 180 ESPB bodova) i sedam studijskih programa na specijalističkim studijama (jedna godina, 60 ESPB bodova).
Akreditovani studijski programi:
OSNOVNE STRUKOVNE STUDIJE |
SPECIJALISTIČKE STRUKOVNE STUDIJA |
Železnički saobraćaj zvanje: Strukovni inženjer saobraćaja |
Železnički saobraćaj zvanje: Specijalista strukovni inženjer saobraćaja |
Železničko mašinstvo zvanje: Strukovni inženjer mašinstva |
Železničko mašinstvo zvanje: Specijalista strukovni inženjer mašinstva |
Elektrotehnika u saobraćaju zvanje: Strukovni inženjer elektrotehnike i računarstva |
Elektrotehnika u saobraćaju zvanje: Spacijalista strukovni inženjer elektrotehnike i računarstva |
Železničko građevinarstvo zvanje: Strukovni inženjer građevinarstva |
Železničko građevinarstvo zvanje: Spacijalista strukovni inženjer građevinarstva |
Komercijalno poslovanje železnice zvanje: Strukovni ekonomista |
Komercijalno poslovanje železnice zvanje: Specijalista strukovni ekonomista |
Javni gradski i industrijski saobraćaj zvanje: Strukovni inženjer saobraćaja |
Javni gradski i industrijski saobraćaj zvanje: Specijalista strukovni inženjer saobraćaja |
Inženjerstvo zaštite životne sredine u saobraćaju zvanje: Strukovni inženjer zaštite životne sredine |
Zaštita životne sredine i energetska efikasnost zvanje: Specijalista strukovni inženjer zaštite životne sredine i energetske efikasnosti |
Studiranje
Nastavni proces u Visokoj železničkoj školi strukovnih studija ima za cilj da studentima omogući sticanje stručnih znanja neophodnih za uključivanje u poslovne procese. Škola sistematično sprovodi, nadgleda, vrednuje i unapređuje kvalitet studijskih programa. Kroz obavezne i izborne predmete stiču se neophodna znanja i veštine dok se kroz stučnu praksu studenti osposobljavaju za samostalan rad.
Saradnja
Škola je u proteklom periodu ostvarila uspešnu saradnju sa privrednim i naučno-obrazovnim institucijama (institutima, univerzitetima, fakultetima i visokim školama) u zemlji i inostranstvu. Saradnja se ogleda i u gostujućim predavanjima, stručnim posetama i realizovanju stručne prakse kako bi se studenti na što bolji način osposobili sa poslovni proces.
Prostor i oprema
Škola raspolaže poslovnom zgradom i prostorom od oko 2.400 m2, sa učionicama, amfiteatrom, kabinetima, laboratorijama, informacionim sistemom sa računarskom mrežom od preko 100 računara rasporedenih u tri računarske ucionice koje su umrežene u lokalnu mrežu i povezane sa internetom. Škola ima i školsku biblioteku sa preko 2.000 bibliotečkih jedinica, odnosno knjiga stručne literature.
Studentski parlament
U cilju ostvarivanja prava i zaštite interesa studenata, Studentski parlament, kao organ Škole, omogućava studentima da organizovano utiču na kvalitet obrazovnog procesa, da osmisle vannastavne aktivnosti (učešće na sportskim i stručnim takmičenjima, na naučnim i kulturnim manifestacijama), kao i da organizuju studentske ekskurzije i druga putovanja i druženja.
Informator mozete preuzeti ovde.
Kvalitetne pripreme za prijemni ispit su izuzetno bitne kako biste upisali fakultet koji želite. Da biste na prijemnom ispitu prošli onako kako želite, neophodno je napravite dobar plan.
Uspešno učenje nije privilegija genijalnih ljudi. Oni koji uče uspešnije samo primenjuju određene metode, tehnike i taktike.
Svima se dešava da kažu nešto što drugi pogrešno protumače. Razumevanje skrivenih značenja zahteva socijalnu svest, sposobnost da se razumeju emocije i iskustvo